Omicron هنوز در کشور در حال رشد است

Omicron هنوز در کشور در حال رشد است

انجمن 24- مسعود یونسیان گفت: در آخرین دوره ای که شرکت Omicron وارد کشورمان شد، طبق پیش بینی ها رو به افزایش بوده و طبق تحقیقات هنوز جهت گیری غالب نشده است. اما به نظر می رسد یک سوم یا یک چهارم این نوع موارد است.

وی تاکید کرد: تعداد موارد ثبت شده همیشه و در همه جای دنیا از آمار رسمی بیماران بیشتر بوده است. زیرا نه تست خاصی برای همه است و نه به موارد دقیق 100% حساس است. بر این اساس، گزارش کمتر موارد عمدی نیست، اما همواره تعداد موارد بیش از هر جای دیگری در دنیا گزارش شده است.

وی گفت: هرگز نمی توان آمیکرون را سرماخوردگی دانست. این بیماری بدتر از سرماخوردگی است و می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ شود؛ اگرچه کمی سنگین‌تر از نسخه دلتا است، اما به شدت سرماخوردگی نیست و لازم نیست نگران آن باشید. موارد و همین درصد کمی که نیاز به بستری و تهویه دارد می تواند برای نظام سلامت مشکل ایجاد کند.

وی ادامه داد: مطالعات متعدد نشان داده است که تفاوت این سویه نسبت به سویه های قبلی بیشتر است و برای غلبه بر آن نیاز به تزریق سه دوز از واکسن داریم و حتی مطالعات نشان می دهد که واکسن سینوفارم که گفته می شود نسبتاً کوچکتر است موثر است. نسبت به سایر واکسن‌ها، اما سه دوز آن قادر به کنترل ویروس در شرایط آزمایشگاهی بود. بنابراین تاکید بر تکمیل واکسیناسیون و تزریق نوبت سوم می تواند بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از سویه های تاج در سنین پایین خیلی شدید نیست، خاطرنشان کرد: شدت بیماری در سنین بالا و میانسالی بیشتر است. این بدان معنا نیست که باعث مرگ و میر در کودکان و نوجوانان نمی شود، بلکه میزان مرگ و میر بسیار کمتری دارد و در صورت نیاز به پیشگیری، اولویت در سنین پایین تر است. اگر واکسنی که برای کودکان بی خطر است در دسترس باشد، اکیداً توصیه می شود که کودکان واکسینه شوند. زیرا می توانند عفونت های ویروسی را به بزرگسالان منتقل کنند.

یونسیان تاکید کرد که زمانی که کودکان در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب هستند، آنها نیز باید با خیال راحت واکسینه شوند. زیرا در افراد مسن که خطر مرگ بیشتر است، حتی اگر واکسن درجاتی از عوارض جانبی داشته باشد، می‌توانیم تعادل سود و زیان را بپذیریم و به دلیل فواید زیاد، خطرات کوچک را بپذیریم. تا آنجا که به کودکان مربوط می شود، ما به تزریق واکسن ایمن و بدون عارضه علاقه مندیم و دنبال می کنیم.


بیشتر بخوانید: از بدن در برابر امیکرون برای سرماخوردگی محافظت می کند


وی گفت: از 67 میلیون نفری که انتظار داشتیم واکسینه شوند، حدود 60 میلیون نفر برای اولین دوز واکسینه شدند، اما درصد تزریق جدید کاهش یافته و به حدود 50 نفر در روز رسیده است. به هزار نفر رسیده و این خیلی نگران کننده است. بیش از 52.5 میلیون نفر در حال تزریق دوز دوم هستند و به نظر می رسد که فاصله بین دوز اول و دوم به زودی پر نخواهد شد و برای بهبود سلامت جامعه به مداخلات متقاعد کننده و اجباری نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید