600 خانه تاریخی ثبت می شود – خبر زنده

به گزارش همشهری، تهران علاوه بر آثار تاریخی ثبت ملی، خانه های ارزشمند و قدیمی زیادی دارد که هر کدام را می توان به یک منطقه فرهنگی، تفریحی و گردشگری تبدیل کرد. این در حالی است که طبق آمار شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری، حدود 600 خانه از این دست در تهران وجود دارد که در بانک اطلاعاتی فهرست شده است. اگرچه بسیاری از خانه‌ها در اختیار وزارت میراث فرهنگی یا بخش خصوصی هستند، اما شهرداری از طرق مختلف به دنبال تملک آن‌ها است تا مرمت آن‌ها را در دستور کار قرار دهد.
محمد معیدی، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران گفت: مکاتباتی با سازمان ها و نهادهای شهر تهران درباره بناهای تاریخی تملک شده توسط شهرداری انجام شده است. این یکی از اهداف ایجاد بانک اطلاعاتی از خانه های تاریخی و ارزشمند است تا در صورت نیاز به مرمت اقدامات لازم انجام شود. همچنین به دنبال ایجاد همکاری بین سازمان های مختلف شهرداری برای تشکیل این شبکه منسجم هستیم.»
مؤیدی با بیان اینکه بانک و شبکه اطلاع رسانی دارای دو بخش است، افزود: یک قسمت از این شبکه به موزه ها، خانه ها و باغ موزه ها که ساخته و به بهره برداری رسیده است و بخشی دیگر از این بانک متعلق به بافت تاریخی است. املاک پایتخت اموال شهرداری. در واقع ما به دنبال این هستیم که ببینیم چند ساختمان داریم، چه تعداد از این ساختمان ها هویت فرهنگی دارند و می توان آن ها را بازسازی کرد تا بتوانیم مرمت آنها را در دستور کار قرار دهیم.»

  درمان اسهال در طب سنتی - خبر زنده

عاری از عوارض
یکی از راهکارهای تهران برای حفظ و احیای بناهای ارزشمندی که ثبت ملی نشده اند، در نظر گرفتن طرح های تشویقی برای مالکان آنهاست. حق واگذاری ساخت و ساز از جمله تصمیماتی است که بر اساس آن در صورتی که مالک قصد تخریب و نوسازی بنای تاریخی را داشته باشد، با بهره گیری از درآمدهای پروژه، ملک را در اختیار شهرداری یا گروه های تعمیر و نگهداری قرار می دهد. بنابراین، در ازای حق ساخت تعداد طبقاتی که می تواند دریافت کند، حتی می تواند برای طبقات بیشتری در جای دیگر شهر پروانه ساخت بگیرد. البته در قسمتی از شهر که طرح تفصیلی اجازه ساخت چنین تراکمی را می دهد. از سوی دیگر به منظور حفظ بنای ارزشمند قدیمی و قابل استفاده آن، کمیسیون فنی «مرمت و احیای بافت ارزشمند تاریخی» تشکیل شده است که اپلیکیشن ها و نقشه های مربوطه را در آنجا توسط کارشناسان بررسی می کند. این کمیسیون شامل نماینده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کارشناس منتخب کمیته های شهرسازی، معماری، فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، قائم مقام. در مورد شهرسازی و معماری منطقه مربوطه، نمایندگان سازمان های مرتبط. نیما نیازمند، رئیس اداره بافت و بناهای تاریخی استان تهران گفت: در این کمیته اختیارات مرمت و تعیین کاربری بنای ارزشمند طبق ضوابط، مقررات و مصوبات در نظر گرفته شده است. وی همچنین اعلام کرد: برای تسهیل در کار، آثار تاریخی ارزشمند از پرداخت عوارض معاف شدند. البته الحاقات اضافی به ساختمان تا 5 درصد عوارض را در پی خواهد داشت.

  این معلمان در طرح رتبه بندی قرار می گیرند

5 برنامه شهرداری برای احیای بافت و بناهای قدیمی تهران

بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی، بناهای تاریخی و با ارزش می توانند با تصویب سازمان میراث فرهنگی در کمیسیون مشترکی که در این رابطه با شهرداری ها تشکیل می شود، طرح مرمت بنا را تصویب و دستور اجرای طرح های مرمت تغییر بنا را صادر کنند. استفاده کنید. در این راستا شهرداری تهران نیز مشوق هایی را برای تسهیل در بازسازی و مرمت خانه های تاریخی در نظر گرفته است.
اعمال حق واگذاری توسعه در صورت تصویب نهایی طرح
صدور پروانه مرمت
معاف از هزینه تعمیر، پروانه ساختمانی و استفاده موقت
پرداخت حداکثر 5% عوارض برای 5% الحاقات ساختمان
ارائه نوسازی تسهیلات بانکی جهت تعمیر و بازسازی

دیدگاهتان را بنویسید