55 هزار میلیارد تن حقوق در بانک مرکزی دولت روحانی – خبر زنده

به گزارش ایرنا، علی صالح آبادی روز دوشنبه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از برنامه های ما در دولت سیزدهم کنترل تورم است. این امر مرکزی است، مانند افزایش قیمت های جهانی، بحران در اوکراین یا افزایش قیمت جهانی کالاها، که همچنین باعث افزایش تورم در ایالات متحده و اروپا می شود.

وی ادامه داد: تورم تقاضا داریم که بحث کسری بودجه و نقدینگی کشور است و باید آن را در دولت پیگیری کنیم و موضوع میزان انتظاراتی است که در این سه مقوله بر تورم تاثیر می گذارد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در بحث نقدینگی و کسری بودجه کشور، شورایی را با سازمان برنامه و وزارت اقتصاد تشکیل دادیم و آن را شورای ثبات مالی نامیدیم تا از اعتبارات مرکزی بیشتر نشود. بانک. منابع.”

کسری بودجه یکی از ریشه های تورم مزمن در اقتصاد ایران است

وی یکی از ریشه های تورم مزمن در اقتصاد ایران را کسری بودجه دولت دانست و گفت: به آن تورم می گویند.

صالح آبادی گفت: این موضوع را جدی می گیریم، آقای رئیس جمهور هم روی این موضوع خط قرمز کشیده اند که بی دلیل پایه پولی را افزایش ندهیم.

وی گفت: در قانون بودجه بانک مرکزی باید سالانه 3 درصد از بودجه دولت را پرداخت کند که به معنای چاپ پول پاک است و هر سال اینگونه بوده است. البته در سال‌های قبل هم همین‌طور بوده است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، این یکی از ریشه های تورم است و اگر دولت قصد دارد منابع خود را تامین کند و نیازی به این پول نداشته باشد، یعنی پول چاپ نشود، طبیعتا می تواند کمک کند.

  قیمت دلار و قیمت یورو و پوند امروز 1400/8/25

وی افزود: البته امسال با دولت توافق کردیم که حداقل از این رقم استفاده شود که بتوان از آن به عنوان حقوق استفاده کرد.

صالح آبادی با بیان اینکه بانک ها وقتی نامتعادل می شوند از برداشت بانک مرکزی فراتر می روند، گفت: یکی دیگر از ریشه های تورم نابرابری بانکی است.

انتشار فهرست دریافت کنندگان تسهیلات کلان

وی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره انتشار فهرست مشمولان تسهیلات کلان که قرار بود تا پایان خردادماه برگزار شود، گفت:

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در صورت باقی ماندن چند مورد به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در ادامه درباره آخرین وضعیت اعطای تسهیلات زایمان گفت: تمامی تعهداتی که در قانون بودجه 1401 برای نظام بانکی در نظر گرفته شده به ویژه تمامی بخشنامه های مربوطه را ابلاغ کرده ایم. تا پایان فروردین ماه همه بخشنامه ها به بانک ها ابلاغ شده بود و بانک ها در خصوص مسائل زایمان و ازدواج و سایر سرفصل هایی که در قانون قابل مشاهده است، کار را آغاز کرده بودند و برای تحقق این امر بر اجرای آنها نظارت می کنیم.

صالح آبادی گفت: در صورت تخلف بانک ها از تکالیف اعلام شده از سوی بانک مرکزی، کمیسیون های انتظامی به این موارد رسیدگی و رسیدگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید