53 درصد از جنگل ها و زمین های کشاورزی شمال ویلا

53 درصد از جنگل ها و زمین های کشاورزی شمال ویلا

انجمن 24-ساخت و ساز در مناطق جنگلی در سال های اخیر با افزایش قیمت سرسام آور، منطق اقتصادی قوی پیدا کرده است. تا اوایل دهه 1990 با ارزش ترین زمین ها و ویلاها متعلق به مناطق ساحلی بود. اما از نظر رشد اراضی با ارزش افزوده، نوع کلبه ها به سه شکل ساحلی، شهری و جنگلی تقسیم می شود.

قیمت فضا

بررسی آگهی های ویلاسازی در شمال کشور نشان می دهد در مناطقی مانند سیسنگان و امیررود نوشهر سرخرود محمودآباد چمستان سعادت آباد نور واقع در استان مازندران 200 متری نوساز است. ویلای شهری که در سال 97 حدود 500 میلیون تن قیمت داشت، اکنون 2 میلیارد تن قیمت دارد و ویلاهای لوکس گاهی تا 30 میلیارد تن نیز به فروش می رسند. اما زمانی که ویلاهای این مناطق در مناطق جنگلی ساخته می شوند، قیمت آنها تا 2 برابر افزایش می یابد و ویلاهای جنگلی لوکس گاهی به 100 میلیارد تن می رسد. در تبلیغات ویلاهای جنگلی برخی عبارات نشان می دهد که تجاوز به نقطه جنگل چقدر بالا بوده است. عباراتی مانند “منطقه بکر”، “زهکشی آب و گاز از لوله اصلی”، “استخر و جکوزی از چشمه جنگلی”، “جاده اختصاصی” و “برق رایگان تا 5 سال” گزینه هایی هستند که قابل مشاهده هستند. در برخی تبلیغات

شرایط استان های شمالی

بر اساس گزارش سازمان املاک و مستغلات کشور، در سال های اخیر بیش از 20 درصد از اراضی جنگلی و کشاورزی گیلان و بیش از 33 درصد از مراتع و جنگل های مازندران به مناطق مسکونی تبدیل شده است. در این گزارش آمده است: 33 درصد از مراتع و جنگل های استان های شمالی در 25 سال گذشته به خانه و ویلا تبدیل شده است. هجوم سرمایه داران به اراضی جنگلی شمال در حالی صورت می گیرد که معاملات ملکی در این اراضی به هیچ وجه برای مردم محلی مقرون به صرفه نیست، اما برخی از مشاوران املاک که تعداد آنها در یک دهه گذشته ده ها برابر شده است، موفق بوده اند. برای جذب سرمایه گذاری

به شدت به نفع ویلاهای جنگلی

یکی از روش هایی که ساخت ویلا در مناطق مشجر را بیشتر کرده است توجه به نقاط ضعف قانونی است. مهمترین نهادی که به صورت جدی با ویلاسازی در اراضی جنگلی سروکار دارد منابع طبیعی هر استان است به استثنای ایجاد خلأ جدی در این حوزه. استفاده از «زمین زراعی و باغی» راهی برای دور زدن قانون در جنگل های کشور است. مسعود منصور رئیس سازمان جنگلبانی در این خصوص گفت: در استان های شمالی نکته ای که در بحث ویلاسازی تشدید شده است، علاوه بر دست اندازی به منابع ملی، تغییر کاربری کشاورزی و باغی نیز است. زمین. از آنجایی که اراضی ملی و غیر ملی در سراسر بافت شمالی در هم تنیده شده اند، بسیاری از ساخت و سازهای ویلا در زمین های کشاورزی و باغات انجام می شود. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که در جنگل های شمال استثنائات زیادی وجود دارد که البته ما تصمیم گرفته ایم اراضی ملی را جایگزین کنیم، اما به هر حال در 5 دهه اخیر این اراضی استثنا بوده و 800 هزار هکتار در جنگل های شمال را شامل می شود. آنها محدود به جنگل ها و مجموعه های جنگلی شمال مجاور هستند.


بیشتر بخوانید: سه ابرچالش آبی استان تهران


به گفته رئیس سازمان جنگلبانی، وقتی به این پرونده های انتظامی مراجعه می کنیم، در اسناد می بینیم که این زمین به باغ تغییر نام داده است و این موضوع خارج از دسترس اراضی ملی محسوب می شود و دست ما به تخریب بسته است. البته این ویلاها در زمین های زراعی و باغی هم جرم هستند چون پروانه ساختمانی ندارند که باید با همکاران جهادکشاورزی برخورد شود. به این ترتیب جسم به راحتی از ورود ما فرار می کند. این زمین ها به دلیل احاطه شدن در جنگل باعث می شود مردم فکر کنند که منابع طبیعی هستند و ویلاها در جنگلی ساخته شده اند که جزو انفال است، اما واقعیت چیز دیگری است. با تاسف از این ویلاها تمام تلاش خود را برای حفاظت از منابع طبیعی کشور می کنیم و البته گاهی ورود سازمان جنگلبانی بی فایده است.

مسدود کردن برای افزایش حفاظت

از سال 1378 در بحث حفاظت از اراضی جنگلی برای جلوگیری از ویلاسازی و قاچاق چوب، برنامه جامع اقدامات حفاظتی در این منطقه در دستور کار قرار گرفت و اولین اقدام در این حوزه انسداد طبیعی بوده است. تمام وقت انجام می شود. کشور. رئیس سازمان جنگلبانی به همشهری می گوید: در استان های شمالی که بیشتر تجاوزات به صورت عادی انجام می شود، 104 بلوک حفاظتی برای مهار عرصه های جنگلی از هرگونه خطر تخریب جنگل ها راه اندازی شده است. در سایر نقاط کشور هر بخش را بلوک نامیدیم و اقدامات نظارتی و حفاظتی برای آن را بررسی کردیم.

به روز رسانی روش های نظارتی

در یگان های پدافندی برای جلوگیری از جنگل زدایی اولین گام کنترل هوشمند است. معاون وزیر جهاد کشاورزی به همشهری گفت: دوران حضور میدانی با خودرو و نیرو به پایان رسیده است و باید با امکانات و تجهیزات مدرن از تجاوز به مزارع جلوگیری کنیم. امروزه پهپادها در کنترل این حوزه های قاچاق چوب و کلبه سازی که از استان گلستان آغاز شده، فعال هستند. از طرفی در محوطه های جنگلی مهمی که سابقه تهاجم وجود دارد به صورت نامحسوس دوربین هایی نصب کرده ایم که تصاویر آن هم از شمال و هم از تهران قابل تهیه است و می تواند کنترل خوبی بر جنگل های هیرکانی باشد.

اقدام دیگر امکان اتصال دوربین به دستگاه های دیگر است که اخیراً با سازمان راهداری کشور برای نظارت بر عبور و مرور به مناطق جنگلی از شریان های اصلی ایجاد شده است. به گفته رئیس سازمان جنگلبانی، هرگونه تصرف، تخریب و قطع درختان در اراضی ملی جرم است. بنابراین ساخت ویلا جرم بزرگ تری است. حتی داشتن کشاورزی جرم است. ما سخت کار می کنیم تا با ویلاسازی و انواع تصرف اراضی ملی مقابله کنیم، زیرا این بدترین شکل تصرف است. منصور افزود: راهی که در مدیریت منابع طبیعی داریم با رویکردهایی مانند گسترش دایره یاوران طبیعت، آموزش و ساماندهی نیروهای حافظ، نظارت، بی سیم، تدوین طرح های حفاظتی و واگذاری مدیریت به بسیج و نهادهای درگیر مدت زمان کوتاهی که بتوانیم اراضی ملی تخریب شده را به حداقل برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید