400 هزار کارگر ساختمانی بیمه شده اند

بیمه کارگران ساختمانی

انجمن 24 – بیش از 400 هزار کارگر ساختمانی بدون بیمه کار می کنند، از این رو چند سالی است که این گروه از کارگران که جزو اقشار کارگر و آسیب پذیر جامعه هستند در انتظار بیمه شدن هستند.

با روی کار آمدن دولت جدید، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به درستی این درخواست را در اولویت کارگران ساختمانی قرار داد و در نهایت طی جلساتی با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، موانع و چالش های اداری بیمه ها را در اولویت قرار داد. حذف شدند.

از سوی دیگر کارشناسان تخمین می زنند 50 درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و اگر هر یک از کارگران دچار حادثه شوند خانواده آنها نیز با مشکلات اقتصادی مواجه خواهند شد. آنها می گویند تامین این اقشار آسیب پذیر باید در اولویت تامین اجتماعی باشد که آخرین اخبار نشان می دهد در اقدامی مشترک دولت و مجلس با اصلاح ماده. این مصوبه پس از تصویب در مجلس می تواند مهر نهایی بر مشکلات بیمه ای این قشر از جامعه باشد.

ایجاد امنیت شغلی برای کارگران ساختمانی

ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اصلاحیه ماده ۵ را حرکتی حمایتی در راستای آینده و امنیت شغلی کارگران ساختمانی دانست. در حوزه تامین اجتماعی و همچنین در حوزه سلامت، بیمه با حمایت دولت باید زیر چتر بیمه قرار گیرد. خوشبختانه با جلسه ای که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم، مبلغ 12 هزار میلیارد تومان تخصیص و در دستور کار قرار گرفت.

علی بابای کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در عین حال با بیان اینکه برای بیمه کارگران ساختمانی در سراسر کشور به بیش از 12 هزار میلیارد تن وام نیاز است، به ایران گفت: این رقم برای بیمه 400 هزار کارگر است. زمانی که مشخص شد مجلس و دولت بر سر این موضوع به اجماع رسیده اند، مجلس یک بار رأی داده بود و خوشبختانه اختلافات برطرف شد. با توجه به اینکه سالانه بیش از هزار کارگر معلول و فوتی داریم و بسیاری از این افراد بیمه نیستند و علاوه بر کارگران، خانواده های این افراد نیز متحمل خسارت شدید اقتصادی می شوند، هر چه سریعتر این قشر را بیمه کنید.اقدام موثر .

به گفته بابایی کارنامی، در صورت تصویب قانون از تاریخ 1380/01/13 هیچ کارگری بیمه نمی شود، اما نمی توانم قول قطعی بدهم، همه دستگاه های ذیربط باید هر چه زودتر کمک کنند تا این اتفاق خوب رخ دهد.

ما 1.5 میلیون کارگر ساختمانی داریم

اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی، گفت که حدود یک میلیون و 500 هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد، اما به دلیل عدم اعلام تعداد واقعی پروانه ها، مشکل ایجاد شده است. (بر اساس این قانون در مواردی که عملیات ساختمانی نیاز به مجوز داشته باشد، مراجع ذیربط موظفند صدور پروانه را با ارائه فیش پرداخت حق بیمه به ازای هر متر مربع مرتبط کنند.)

به گفته وی در حال حاضر 850 هزار کارگر بیمه شده داریم و در 8 سال گذشته حدود 12 هزار میلیارد تن کسری بودجه برای سهم کارفرمایان بیمه ای وجود داشته است. هر ساله به دلیل کسری بودجه بسیاری از کارگران ساختمانی بیکار می شوند و به بهانه های مختلف از بیمه خارج می شوند. تا سال گذشته 150 هزار نفر قطع بیمه شده اند و 400 هزار کارگر ساختمانی در انتظار بیمه هستند. با اصلاح ماده 5 که محل دریافت سهم کارفرما را تغییر می دهد و بر اساس متر مربع حاصل می شود، مساحت در پایین شهر در یک رقم کوچکتر و در بالای شهر بزرگتر می شود. و از یک تا 10 درصد به ازای هر متر مربع کارفرما استخدام می شود، بنابراین روحیه عدالت اجتماعی برقرار می شود، طبق قانون جدید در پایین شهر رقمی معادل 27 هزار تن در هر متر مربع و بیشتر شهر است. 250 هزار تن برآورد شده است.

شوکت با تاکید بر اینکه طرح جدید حداقل برای یک میلیون و 200 هزار کارگر اجرا می شود، تصریح کرد: در صورت رای موافق نمایندگان به جلسه علنی مجلس نه تنها حق بیمه تامین اجتماعی کاهش نمی یابد، بلکه 400 هزار کارگر دیگر نیز تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. بحث این است که کارفرما در بخش ساختمان موظف است کارگر را بیمه کند. برای کارگران ساختمانی، کارفرمایان کسانی هستند که می‌سازند و ضعیف نیستند و نیازی به حمایت دولتی ندارند، به عبارتی ثروتمند و متمول هستند. از مرکز پژوهش های مجلس و کاملاً کارشناسی، در دفاع از مجلس هم گفتیم وقتی قیمت میلگرد هزار درصد افزایش پیدا کرده یا مثلا سیمان از 4000 تن به 40000 تن رسیده و هیچکس حرفی نزده است. یا اعتراض کردند ولی الان که مطرح شده نیم درصد حقوق قانونی به کارگر داده شود، خیلی ها اعتراض می کنند، این اعتراض ظلم به کارگر است.

رئیس انجمن سازندگان گفت: ما همواره با حدود 450 اتحادیه در سراسر کشور همکاری داشته ایم تا کارگران ساختمانی بیشتری را تامین کنیم. اما در صورتی که منابع تامین اجتماعی کمیاب باشد و یا کارفرما به تعهدات خود عمل نکند، سازمان تامین اجتماعی نباید فورا خدمات خود را قطع کند. و باید از کارفرما پاسخگو باشد، به خصوص که اکنون با شیوع ویروس کووید 19 و بیکاری بسیاری از کارگران، موضوع بیمه بسیار مهمتر از گذشته شده است، بیمه می تواند سنگ بنای مشکلات اقتصادی و درمانی ساخت و ساز باشد. کارگران و خانواده های آنها و فقدان چنین مبنایی خانواده ها را در معرض خطر قرار می دهد. از طرفی این افراد تقریبا 4 بار در سال معاینه می شوند، بنابراین یک بار که شغل خود را از دست می دهند، بیمه آنها تعلیق می شود تا جایی که معمولاً تاج وجود ندارد، سازنده ها حدود 3 تا 4 ماه در سال بیکار بودند، ظلم است که بیمه آنها به سرعت قطع می شود و حمایت اجتماعی ندارند و تنها می مانند.

شوکت با تشکر از تلاش کمیته اجتماعی مجلس برای کاهش مشکلات موجود و افزایش بیمه شدگان کارگران ساختمانی افزود: خدای ناکرده این طرح در جلسه علنی مجلس به تصویب می رسد تا 400 هزار خانوار بتوانند از حداقل بیمه استفاده کنند. وی افزود: با تصویب نهایی، در این شرایط سخت اقتصادی که منابع مالی تامین اجتماعی نیز کم است، درآمد به این سازمان منتقل می شود و تعداد بیمه گذاران افزایش می یابد و در نهایت با افزایش تعداد بیمه شدگان. ضریب حمایت به 6 و نیم می رسد نمایندگان مجلس در صحن علنی باید برای به سرانجام رساندن کار تلاش کنند، در سال های اخیر کند شده و در نهایت 500 هزار خانواده از خدمات بیمه ای محروم شده اند و صدها نفر جان باخته اند، یادمان باشد 50 درصد تصادفات. در محل کار اینها کارگران ساختمانی هستند پس بیمه این افراد نیز بسیار مهم است و باید مشکلات حل شود. در اسرع وقت.

دیدگاهتان را بنویسید