222 میلیون کودک در جهان بدون آموزش منظم هستند – خبر زنده

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در توییتی نوشت: آموزش باید برای هر کودک و در همه جا قابل دسترسی باشد. وی همچنین از کشورها و سازمان ها خواست تا از تلاش های این سازمان برای کمک به کودکان حمایت کنند.

پیش از این، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود که تعداد کودکان محروم از ادامه تحصیل از 75 میلیون در سال 2016 به 222 میلیون در سال 2022 رسیده است.

به گفته این سازمان، 78 میلیون کودک که 54 درصد آنها دختر هستند، به مدرسه نمی روند. در این گزارش آمده است که اگرچه 20 میلیون کودک دیگر به مدرسه می روند، اما از ادامه تحصیل محروم هستند.

پیش از این کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) گفته بود که میلیون ها کودک در افغانستان ترک تحصیل کرده اند که بیشتر آنها دختر هستند.

کلی تی. کلیمنت معاون کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور افغانستان در جریان بازدید از مکتب دشت کهدستان در هرات بر ضرورت حیاتی آموزش کودکان تاکید کرد و گفت که میلیون ها کودک در افغانستان از تحصیل محروم شده اند.

با این حال، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، هنوز مکاتب دخترانه ششم ابتدایی ایجاد نشده و دختران از ورود به مدارس محروم هستند. طالبان محدودیت های مختلفی را برای تحصیل، آموزش، اشتغال، فعالیت، مسافرت و حتی ظاهر زنان و دختران در افغانستان اعمال کرده اند.

در نتیجه، مستثنیات عبدالبکی هاکانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان و سعید احمد شهیدل، معاون وزیر معارف به دلیل نقش آنها در منع زنان از کار و تحصیل دختران، برداشته شد. آنها حق سفر به خارج از کشور را ندارند و اموالشان مصادره می شود.

  دلیل افزایش قیمت ایرلاین ها چیست؟

سازمان ملل متحد روز دوشنبه با تمدید آزادی 13 مقام طالبان برای دو ماه دیگر موافقت کرد. اما عبدالبکی هاکانی; سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سید احمد شهیدخیل؛ معاون وزیر معارف طالبان تحریم شده است.

پیش از این دیده بان حقوق بشر خواستار اقدام شدیدتر علیه طالبان و ممنوعیت سفر طالبان شده بود. این گروه گفت که جامعه بین المللی باید اقدامی هماهنگ علیه طالبان در افغانستان انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید