14 درصد از جمعیت بالای 25 سال مبتلا به دیابت هستند – خبر زنده

باشگاه خبرنگاران جوان با شیوع بیماری عروق کرونر قلب در دنیا و کشورمان به دلیل ترس مردم از این ویروس و قرنطینه خانگی، موضوع کنترل بیماری های مزمن و به ویژه غیرواگیر به دلیل عدم به موقع مشکل ساز شده است. ارجاع به مراکز بهداشتی درمانی
دیابت عارضه ای نهفته است که در صورت عدم تشخیص به موقع می تواند منجر به قطع عضو و مرگ شود. در دوران تاج گذاری، تعداد مبتلایان به دیابت به دلیل ورزش نکردن و رژیم غذایی ناسالم افزایش یافت و این موضوع نگرانی جدی برای کشورمان به همراه داشت.

علی رضا مهدوی معاون خدمات بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر از هر 11 نفر در دنیا یک نفر مبتلا به دیابت است و چهار و نیم میلیون نفر در دنیا بر اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهند و در سنین بالای 25 سال به این بیماری مبتلا شده است. دیابت در حالی که بر اساس این مطالعه در سال 95 تعداد بیماران دیابتی در کشور حدود 8.18 نفر بود و این نشان دهنده افزایش تعداد بیماران دیابتی در ایران است.

وی گفت: شیوع بیماری عروق کرونر قلب مراقبت مردم از بیماری ها و آموزش های لازم در زمینه عوارض مختلف را تحت تاثیر قرار داده و کنترل بیماری توسط مردم نقض شده است. افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب بیشتر در معرض خطر هستند.«اگر ​​دیابتی باشند، حتی ممکن است شدت بیماری عروق کرونر افزایش یابد. ما باید روی بیماری های غیرواگیر جدید تمرکز کنیم.

معاون خدمات بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: در زمان شیوع بیماری های عروق کرونر قلب باید مراقبت جدی تری نسبت به بیماری های غیرواگیر و درمان آنها داشته باشیم. محدودیت واردات داروهای دیابت برداشته شد.

  پایان انتظارات معلمان برای رتبه بندی - خبر زنده

وی گفت: تعداد مبتلایان به دیابت در کشورهای در حال توسعه بیشتر از آمار جهانی است و رتبه ایران در منطقه بالا نیست. چاقی و دیابت در این منطقه شایع تر است.

مهدوی گفت: افزایش تعداد مبتلایان به دیابت علل مختلفی دارد که می توان به موضوع جمعیت و سن اشاره کرد که در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید