12 هزار درخواست سقط درمانی در پزشکی قانونی / شناسایی 570 تصادف دروغین – خبر زنده

به گزارش ایسنا، عباس مسجدی آرانی صبح امروز در نشست خبری سازمان مرکزی پزشکی قانونی کشور به تشریح آخرین اقدامات و برنامه های این سازمان پرداخت و گفت: شعار امسال تحول قوه قضائیه و خدمت به مردم است، هفته قوه قضائیه که باید اولویت اول همه باشد. ساختمان ما در شرایط کنونی کشور مایه امید است چرا که دشمن با توطئه های مختلف کاستی های ریز و درشت را نشان می دهد تا امید را از دل مردم خالی کند.

وی با بیان اینکه امروز مردم به پزشکی قانونی اعتماد دارند، گفت: مسئولیت پذیری در قبال مردم باعث شده این سازمان جایگاه خوبی در بین مردم داشته باشد. دیپلماسی علمی یکی از اهداف پزشکی قانونی است و برنامه این سازمان تقویت بعد بین المللی ماست. توجه بیشتر و استفاده از ظرفیت و توان شرکت های دانش بنیان از دیگر اهداف ماست.

مسجدی آرانی با تاکید بر لزوم اجرای سند تحول قوه قضائیه گفت: بحث تعالی به سند تحول قوه قضائیه اضافه شده است. این سند نیاز به اجرا دارد و برنامه ریزی ما در این راستا انجام شده است. سند تحول قضایی ما را تشویق کرد که به مسیر علمی خود ادامه دهیم.

وی ادامه داد: استفاده از فناوری های نوین در پزشکی قانونی ضروری است، انتظار داریم دولت و مجلس در حوزه سخت افزاری بیشتر به پزشکی قانونی کمک کنند. آنچه برای پزشکی قانونی مهم است تغییر نگرش و افکار است. اجرای قانون جوانان جمعیت از دیگر برنامه های سازمان پزشکی قانونی است.

سالانه 12000 سقط درمانی داریم

مسجدی آرانی همچنین به موضوع سقط جنین اشاره کرد و گفت: سازمان پزشکی قانونی با مساعدت معاون اول قوه قضائیه در موضوع سقط جنین تاخیری نداشته و درخواست من از مردم توجه به موضوع درمان است. وی ادامه داد: سالانه 12 هزار مورد سقط درمانی داریم و سقط جنایی نیز موضوع مهمی است و تلاش می کنیم این آسیب را به سلامت کاهش دهیم.

وی ادامه داد: مردم باید افراد را به طور دقیق شناسایی کنند و همچنین پزشکان را بشناسند. برخی از موارد برای اقدام فوق تخصصی افراد غیرحرفه ای است. اگر مردم توجه کنند، سلامتی آنها به خطر نمی افتد. سازمان پزشکی قانونی جز در مراکز رسمی خود خدماتی ارائه نمی کند.

  مردی بعد از ازدواج نابینا شد!

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: از پزشکان انتظار می رود اخلاق حرفه ای را رعایت کرده و با مردم به درستی رفتار کنند. در قوه قضائیه انتظار داریم بتوانیم مجازات ها را جایگزین کنیم. ما انتظار داریم که در مواردی که سلامت انسان در خطر است، یک واکنش قوی قضایی ارائه شود.
مسجدی آرانی همچنین به مشکلات و چالش های این سازمان اشاره کرد و گفت: بخشی از مشکلات ما در سال جدید با همکاری سازمان مدیریت حل می شود و فروش میعانات گازی و تجهیزات فراهم می شود. تیم های بحران ما در حوادثی مانند سانچی، پلاسکو، هواپیماهای اوکراینی و … نیز بسیار فعال بودند. کار بزرگی که در یک سال و نیم اخیر انجام شده نرم افزار تخصصی کاملی است که تاثیر زیادی در زمینه تحقیقات، آزمایشگاه ها و کمیسیون ها دارد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: تلاش ما بر این است که از ظرفیت برنامه هفتم توسعه برای بهبود وضعیت 150 نقطه ای که تجهیزات و مطب پزشکی قانونی وجود ندارد استفاده کنیم.

تلاش های پزشکی قانونی برای تعیین تکلیف 80000 شهروند دوتابعیتی

وی در خصوص شناسایی کودکان دورگه و فرزندان دارای تابعیت گفت: در شناسایی فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی در تلاش هستیم تا 80 هزار نفر واجد این شرایط را شناسایی کنیم. ارتقای بانک ژنتیک در برنامه پنجم توسعه نیز در دستور کار قرار دارد. تلاش ما به گونه ای است که بتوانیم کار را ادامه دهیم چرا که تاکنون 140 هزار نمونه مربوط به مجرمان طولانی مدت و خطرناک تهیه شده و 30 هزار پروفایل استخراج شده است. ما پس از ایالات متحده تنها کشوری هستیم که نرم افزار بانکداری ژنتیکی را طراحی کرده ایم. مسجدی افزود: تعامل ما با وزارت بهداشت 100 درصد است. ارتقای سطح علمی پزشکان ما بسیار مهم است. پزشکی قانونی یک مهارت است و برای باتجربه شدن باید در این زمینه حضور داشته باشد. سعی می کنیم از دستاوردهای انسانی در این زمینه بی بهره نباشیم.

وی گفت: هیئت دانش بنیان برای تولید قطعات مورد نیاز ما ایجاد شد. همچنین در زمینه فرآوری بافت نیز با توجه به ظرفیت مواد در این زمینه و دانش فنی در مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، تفاهم نامه ای با امام خمینی (ره) و یکی از دانشگاه های تولید پودر استخوان امضا کردیم و 40 درصد بازار کشور با کمک بخش خصوصی.

  واکنش رئیس جمهور به آیت الله صافی گلپایگانی چه بود؟

رئیس سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: راه اندازی دانشکده پزشکی قانونی و ایجاد بخش روانپزشکی موضوع بسیار مهمی است. ما این گروه را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران در دهه فجر راه اندازی کردیم. همچنین با توجه به افزایش ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، با وزارتخانه به توافق رسیدیم که بخشی از این ظرفیت در اختیار پزشکی قانونی قرار گیرد تا شهرهای محروم از این خدمت استفاده کنند.

وی گفت: موضوع هوش مصنوعی و برنامه ریزی الکترونیکی نیز در دستور کار پزشکی قانونی قرار دارد. اتفاق دیگری که تا پایان سال رخ می دهد، همایش دارو و غذا است. در پزشکی قانونی ما در سه راه فقهی، پزشکی و حقوقی هستیم که باید هر سه را در نظر بگیریم. یکی از دستاوردهای این همایش نخبه گرایی است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: چالش های ما در حوزه پزشکی قانونی که برخی از آنها مزمن شده است، کمبود نیروی کار، بودجه و زیرساخت ها است. ما مولف 125 پروژه در کشور هستیم اما بودجه کافی برای آن نداریم. کار بعدی تعیین ضریب سختی برای همکارانمان است. موضوع فایل نماد نیز بسیار مهم است اما بودجه ای برای آن در نظر گرفته نشده است. امیدواریم در بودجه 1402 این مشکل حل شود.

مسجدی آرانی افزود: با توجه به شرایط زندگی، همکاران ما نیاز به توجه بیشتری دارند. چالش بعدی ما نیز احتمالات ناشناخته پزشکی قانونی است. تعیین علت مرگ تنها پنج درصد موارد ماست. البته کار فنی خوب پزشکی قانونی و پوشش خوب آن باعث ایجاد اعتماد در بین مردم شده است.

شناسایی 570 تصادف جعلی پزشکی قانونی

وی در خصوص پتانسیل بالای این سازمان گفت: فلسفه پزشکی قانونی اظهار نظر کارشناسی مبتنی بر علم است. خلاقیت و عقلانیت در سازمان ما وجود دارد، زیرا همکاران ما پزشک هستند و نخبگان کشور محسوب می شوند. سال گذشته 570 تصادف ساختگی داشتیم و آنها را شناسایی کردیم. بی طرفی نیز برای ما بسیار مهم است. ما نمی خواهیم وارد فضای تعصب شویم. عدالت محوری و اخلاق مداری بسیار مهم است.رئیس سازمان پزشکی قانونی افزود: حفظ کرامت مردم بسیار خطیر و خدمت به مردم نعمت الهی است. باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. ژنتیک قانونی بیش از 35 سال است که کار می کند و ما پنجمین کشور تولید کننده کیت ژنتیک هستیم و کیت 18 به تازگی تولید شده است و کیت های مربوط به مواد و صحنه جرم نیز تولید شده است. همچنین از شرکت های دانش بنیان دعوت می کنیم که در همه زمینه ها به ما مراجعه کنند و از همکاری آنها استقبال کنند. ما باید طی پنج سال آینده در تجهیزات و مواد خودکفا شویم.

  کشتار فریدونکنار را ببندید

مسجدی در خصوص ظرفیت پزشکی قانونی در حوادث گفت: در یک هواپیمای اوکراینی به عنوان نمونه از ظهر روز حادثه انتقال اجساد را آغاز کردیم و کار خود را آغاز کردیم. حتی یک تیم از اوکراین برای بازدید از آزمایشگاه های ما آمدند و از سطح کار ما شگفت زده شدند. در روز چهارم، خدمه تابستانی در مجموع 11 کشته پیدا کردند و یک هفته بعد همه کشته ها تحویل داده شدند. تنها دو تفاوت با کانادایی ها مجاز بود. هیچ کدام از این 178 مورد شناسایی نشدند که نشان از کار بی نظیر همکاران ما دارد. در سایر بحران ها هم همینطور است.

کمبود اجساد در دانشگاه ها نداریم

وی در ادامه با اهدای اجساد به دانشگاه ها گفت: در سازمان محدودیت هایی برای اجساد وجود دارد زیرا جسد مومن برای ما ارزش زیادی دارد. ما با دانشگاه هایی کار می کنیم که فکر می کنیم به جنازه نیاز دارند، اما اگر بدانیم از جسد به عنوان زینت استفاده می شود، مخالفت می کنیم. اصلاً در دانشگاه ها جنازه ای وجود ندارد.

وی با اشاره به ظرفیت همکاری سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای با مجمع خیرین سلامت داشتیم و پروژه های متعددی افتتاح شد. در مناطقی که بودجه نداریم می توانیم از کمک خیران استفاده کنیم. یکی دیگر از وظایفی که در سال گذشته انجام شد، ایجاد مدیریت کیفیت در آزمایشگاه های سازمان بود. در زمینه ژنتیک نیز اطلاعات با پلیس در میان گذاشته می شود. آموزش اخلاق پزشکی نیز بر اساس نیازهای امروز سازمان در اختیار همکاران قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید