یک میلیارد نفر در سراسر جهان از اختلالات روانی رنج می برند – خبر زنده

به گزارش ایسنا، مطالعات اخیر سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که نزدیک به یک میلیارد نفر در سراسر جهان از نوعی اختلال روانی رنج می برند. علاوه بر این، با توجه به اینکه از هر هفت نوجوان یک نفر از این اختلالات رنج می برد، این آمار ممکن است نگران کننده تر باشد.

به گفته این سازمان، در اولین سال اپیدمی کووید-19، شیوع اختلالات روانی رایج مانند افسردگی و اضطراب بیش از 25 درصد افزایش یافته است.

تادروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: «همه به نوعی بیماری روانی دارند. سلامت روان یعنی سلامت جسم. ارتباط بین سلامت روان و سلامت عمومی، حقوق بشر و توسعه اجتماعی-اقتصادی به این معنی است که تغییر سیاست‌ها و شیوه‌های سلامت روان می‌تواند مزایای واقعی و اساسی برای افراد، جوامع و کشورها داشته باشد. سرمایه گذاری روی سلامت روان سرمایه گذاری برای زندگی بهتر و آینده ای بهتر برای همه است.

در این گزارش آمده است: «حتی قبل از شروع همه‌گیری کووید-19، تنها تعداد محدودی از مردم برای دسترسی به درمان مؤثر و با کیفیت به کمک نیاز داشتند.» به عنوان مثال، بیش از 70 درصد از افراد مبتلا به روان پریشی در جهان از دسترسی به کمک محروم هستند.

شکاف بین کشورهای ثروتمند و فقیر بر دسترسی نابرابر به خدمات بهداشت روان تاکید می کند، زیرا از هر 10 بیمار روان پریشی هفت نفر در کشورهای با درآمد بالا درمان می شوند، در حالی که این رقم در کشورهای فقیر تنها 12 درصد است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، وضعیت افسردگی شدیدتر است، زیرا شکاف دسترسی به خدمات مراقبتی در همه کشورها از جمله کشورهای پردرآمد زیاد است و تنها یک سوم مردم از افسردگی رنج می برند. رنج بکشید، خدمات بهداشت روانی دریافت کنید.

  تداوم هوای ناسالم در تهران

دیدگاهتان را بنویسید