یوزپلنگ ایرانی را خودشان کشتند، خودشان تشریح کردند – خبر زنده

یوزپلنگ ایرانی را خودشان کشتند، خودشان تشریح کردند

 – خبر زنده

انجمن 24 طرح تکثیر یوزپلنگ ایرانی یک طرح ملی است که به دلایلی که هنوز به درستی از سوی سازمان محیط زیست اعلام نشده شکست خورد. کارشناسان معتقدند حال یوزپلنگ مادر خوب نیست و سزارین این حیوان شانس باردار شدن مجدد را از او گرفته است. دو توله از سه توله متولد شده مرده اند و جزئیات توله سوم منتشر نشده است.

شکست یک پروژه ملی که دو سال و زمان به طول انجامید، باید محاکمه شود. هم اکنون پرونده به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اعاده شده است. طبق قانون، هرکس از عملکرد مجلس شورای اسلامی، مجریه یا قضائیه شکایت داشته باشد، می تواند به مجلس شورای اسلامی شکایت کند. مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی و به آنها پاسخ دهد و در مواردی که شکایت مربوط به قوه مجریه یا قضاییه است از آنها بخواهد رسیدگی و پاسخ کافی و در مهلت معقول و در صورت علنی بودن نتیجه را اعلام کنند. ، جهت اطلاع عموم

مجلس شورای اسلامی در مرحله اول با کارکنان سازمان محیط زیست به عنوان متولیان طرح تکثیر یوزپلنگ و برخی کارشناسان دیدار کرد. اما شواهد نشان می دهد که سازمان محیط زیست قصد ندارد جزئیاتی در مورد علت مرگ توله ها ارائه دهد. مهم ترین نشانه این عدم اراده، کالبد شکافی یوزپلنگ های گم شده توسط پزشک مسئول به دنیا آوردن این توله هاست!

یکی از کارشناسان حاضر در جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس به تشریح فرضیه های موجود درباره علت مرگ دو توله یوزپلنگ پرداخت و به ضعف مدیریتی در اجرای طرح اشاره کرد. وی تغییرات ناگهانی در مدیریت پروژه را یکی از دلایل شکست این پروژه خواند و گفت: مسئول این پروژه در زندگی نامه خود سابقه انقراض گونه جانوری کمیاب دیگر را دارد.

هومان ملوکپور دامپزشک متخصص دعوت شده از سوی فراکسیون مجلس شورای اسلامی در جریان گزارش سازمان محیط زیست درباره انقراض یوزپلنگ ایرانی در گفت و گو با رویداد۲۴ با حضور حسن اکبری معاون محیط زیست، بهرنگ اکرامی دامپزشک معتمد سازمان محیط زیست. سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه به تشریح دلایل تلف شدن دو یوزپلنگ کوچک اشاره کرد.

  آیا اشتباه عیسی القطر پنالتی بود؟

وی با بیان اینکه در این جلسه بدون بیان جزئیات پرونده، برخی ویژگی های مشترک از سوی کارکنان سازمان محیط زیست ذکر شد و دامپزشک معتمد این سازمان اذعان داشت که جراح در هنگام تولد مادر یوزپلنگ حضور نداشته است.

ملوک پور همچنین به ماجرای پزشک معتمد سازمان محیط زیست اشاره کرد و گفت: آقای اکرامی دامپزشک معتمد سازمان محیط زیست است و تا آنجایی که من اطلاع دارم در زمینه تولید مثل تخصص دارد. حضور او در حین جراحی در حیوانات مانند یک متخصص تغذیه است که عمل جراحی انجام می دهد.


بیشتر بخوانید: وضعیت یوزپلنگ ایرانی وخیم است


مسائل زیست محیطی در طرح پرورش یوزپلنگ ایرانی

ملوکپور با تشریح فرضیه ها و کاستی های خود درباره نحوه اجرای طرح تکثیر یوزپلنگ گفت: کارشناسان معتقدند مدیریت پروژه باید از همان لحظه مقایسه دو یوزپلنگ آغاز می شد که این کار انجام نشد. “آن آغاز شده.”

به گفته این دامپزشک، «پزشک معتمد سازمان محیط زیست که مسئولیت اجرای این طرح در زمان زایمان را بر عهده داشته، دارای تخصص باروری است و فقط در دوران بارداری می تواند اظهار نظر کند و جراح یا متخصص داخلی می تواند در مورد دادن یا ندادن آن تصمیم بگیرد. سزارین حیوانی.”

ملوکپور گفت: ما مخالف سزارین بودیم. سزارین در مرحله اول اشتباه بود. برای زایمان طبیعی باید 24 تا 48 ساعت به این حیوان داده می شد. در گربه ها، تولد بین 24 تا 48 ساعت از شروع تولد طول می کشد. شما نباید سزارین کنید، مگر اینکه پزشکتان پارگی کیسه آب را ببیند یا حیوان بی حال باشد یا احساس کند که حیوان در خطر است. به خصوص برای یک حیوان نادر که یک بار باردار شده و ممکن است دوباره باردار شود، سزارین شانس باردار شدن مجدد را دارد.

وی به اشتباه دیگری در حین سزارین در ایران اشاره کرد و گفت: به گفته پزشک سازمان، یکی از توله ها با باز شدن شکم حیوان در کانال گیر کرده است. اگر متخصص بود می توانست با دستکاری جنین از دیواره رحم بدون دست زدن به رحم، زایمان جنین را تسهیل کند و نیازی به باز کردن رحم نبود. خود دکتر اکرامی هم به اشتباه خود اعتراف کرد.

  داماد دیوانه پدرشوهر و مادرش را کشت - خبر زنده

این دامپزشک می افزاید: در گربه ها وقتی حیوانی سزارین می شود دیگر بچه اش را نمی پذیرد چون حیوان بیهوش است و بچه ها دستکاری شده اند. به همین دلیل در دو روز اول که زمان طلایی شیر دادن به توله ها برای تقویت ایمنی است، هیوز مادر توله را نپذیرفت.

وی تاکید کرد که کمبود آغوز (اولین شیر مادر بعد از بارداری) یکی از دلایل اصلی تلف شدن دو یوزپلنگ اول است و سومی احساس خوبی ندارد و فکر نمی کنم زنده بماند زیرا غذا نخورده است. آغوز و بی خطر نیست.

ملوکپور به مشکلات دیگری که در زمان تولد ایران به وجود آمد اشاره کرد و گفت: حیوان ولگرد را نیز چند روز در انکوباتور نگهداری می کنیم که با تزریق اکسیژن و بخار آب که شبیه شرایط جوجه کشی است، سزارین می شود. دوره جنینی «عکس‌های منتشر شده توسط سازمان محیط زیست ایران پس از تولد، سه توله سگ را روی تخت اتاق نگهبانی نشان می‌دهد؛ – یعنی در پایین‌ترین سطح حفاظتی.

آنها به توله سگ یک یوزپلنگ غذا دادند، بنابراین حیوان خفه شد

این کارشناس دامپزشکی همچنین به اشتباه بعدی در حین اجرای طرح اشاره کرد و مشکل بعدی را عدم آگاهی توله ها عنوان کرد. عکس ها و فیلم های این سازمان افرادی را نشان می دهد که با کت و شلوار نشسته اند و در حال شیر دادن هستند. عکس ها نشان می داد که این شیر وارد ریه های حیوان شده و حیوان به دلیل پایین آوردن سر حیوان خفه شده است و این ساده ترین نکته ای است که چوپان می داند.

وی در نهایت موضوع بحث برانگیز دیگری را در جریان اجرای طرح یوزپلنگ اسیر مطرح کرد. ملوک پور در رویداد۲۴ با اشاره به تغییراتی که در مدیریت پروژه ایجاد شده است، می گوید: شب عید ۲۹ اسفند، یکی از مسئولین پروژه و بسیار دلسوز به طور ناگهانی اخراج شد و آقای بهرامعلی ظاهری سر کار آمد. .

  از فردا در برخی نقاط استان تهران باران می بارد

آنها می خواستند در اولین تکثیر یوزپلنگ زندگی نامه ای از خود بسازند

این دامپزشک افزود: فردی که به عنوان سرپرست این پروژه منصوب شد، سابقه کشتار سه گورخر کمیاب در حین انتقال را دارد. مرد اخراجی هم داماد خودش بود! «فکر می‌کنم این آقا می‌خواست اولین کسی باشد که در زندگی‌نامه‌اش یک یوزپلنگ را پرورش می‌دهد در حالی که در گونه‌های در حال انقراض تخصص دارد.

ملک پور با اشاره به تلف شدن سه گورخر نادر ایرانی در حین انتقال در سال 1397 گفت: در آن زمان بحث زمان انتقال و بیهوشی مطرح بود. دو گورخر حامله بودند و نیازی به جابجایی نداشتند و به دلیل همین اشتباه در واقع پنج گورخر را کشتند.

وی در پایان به مدیریت ضعیف پروژه پرورش هیوز اشاره کرد و گفت: برای اولین بار آبستن گونه ای در اسارت حتی عقب مانده ترین کشور دنیا نیز یک اقدام پیشگیرانه محسوب می شود. عکس این حیوان روی تی شرت تیم ملی است و با آن برخورد می شود. البته به نظر من یوزپلنگ مادر در ایران هم خوب نیست.»

وی درباره پاسخگویی مسئولان این سازمان به سوالات وی در جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: پاسخی نداشتند و گفتند شما درست می گویید. گفتند در این شرایط چاره‌ای نداریم، در حالی که ما می‌گفتیم قبل از هر کاری باید به فکر چاره باشید.

این دامپزشک در پاسخ به اینکه آیا گزارش کتبی در خصوص علت حادثه یا نتیجه کالبد شکافی توله سگ به کارشناسان داده شده است؟ او گفت: «آنها گزارشی از کارشان ندادند و فقط توضیح دادند. گفتند ما کالبد شکافی کردیم و حیوان نابالغ بود. در حالی که وقتی دکتر حیوانی را می کشد و مورد بازجویی قرار می گیرد طبیعتاً پزشک دیگری باید کالبد شکافی انجام دهد. آیا خودتان حیوان را کشتید و خودتان آن را تشریح کردید؟ پزشکی قانونی باید این کار را در سراسر دنیا انجام دهد. اگر من عامل مرگ باشم و خودم کالبد شکافی را انجام دهم، آیا مقصر هستم؟

دیدگاهتان را بنویسید