گفتگوی عربستان سعودی با ایران تا کجا پیش رفته است؟

به گزارش فارس، گفت‌وگوی ماه‌های اخیر عربستان با جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین تحولات منطقه است. این گفتگو به میزبانی طرف عراقی برگزار می شود و ریاض در تلاش است تا از طریق این گفتگو برخی از مشکلات خود را در سطح منطقه حل کند و مطالبات خود را مطرح کند. این در حالی است که جنگ یمن مهمترین خواسته دولت سعودی است و سعی دارد از طریق گفت و گو با تهران آن را آزاد کند و خود را از اقدام نظامی نجات دهد.

ایران در هر دور از مذاکرات یادآور و تاکید کرد که میانجی نبوده و به نمایندگی از هیچکس از جمله یمنی ها مذاکره نکرده است و اگر عربستان می خواهد باید مستقیما با “دولت نجات ملی صنعا” صحبت کند. برای حل بحران یمن.

تاکنون چهار دور مذاکره میان ایران و عربستان سعودی برگزار شده است. ضبط این گفتگو در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و نماینده این شورا مسئولیت این مذاکرات را بر عهده دارد.

به گفته برخی ناظران سیاسی، خواسته طرف سعودی در این مذاکرات، یافتن راهی برای خروج از فشار یمن در جنگ است. جنگی که خود سعودی ها با حمایت آمریکا شعله ور می کنند. نکته کلیدی برای یمن این است که عربستان واقعا نمی خواهد جنگ را متوقف کند و با طرف یمنی مذاکره کند، اما پایان درگیری را به مسائل انسانی مرتبط می کند و صنا معتقد است که خواسته های انسان دوستانه مانند رفع محاصره مردم یمن است. نباید به خواسته های سیاسی ریاض و واشنگتن مرتبط باشد. به عبارت دیگر، آنچه را که آمریکا و عربستان نتوانستند با زور جنگ به دست آورند، با مسدود کردن مطالبات بشردوستانه در مذاکرات سیاسی محقق نمی‌شود.

از سوی دیگر، دولت نجات ملی در صنعا در جایگاه بالاتری قرار دارد. پیروزی های اخیر ارتش و کمیته های مردمی یمن در محاصره مأرب و عقب نشینی نیروهای سعودی از الحدیده (غرب) و حملات سنگین پهپادها علیه ائتلاف سعودی، فشار بیشتری بر عربستان سعودی برای مقاومت در برابر جنگ وارد کرده است.

دولت نجات ملی در صنعا علاوه بر پایان دادن به جنگ به دنبال رفع محاصره یمن است زیرا بدون لغو تحریم ها و محاصره، مردم یمن نمی توانند از شرایط دشوار کنونی رهایی یابند.

در رابطه با روابط عربستان با ایران، تهران در آن مذاکرات تاکید کرد که سعودی ها خودشان روابط خود را قطع کرده اند، بنابراین خودشان باید برای اصلاح آن اقدام کنند. نکته مهم این است که طرف سعودی که در این مذاکرات چیزی از ایران به دست نیاورده است، همواره گفته است که این مذاکرات بی نتیجه، اما صریح و دوستانه بوده است. البته ناظران سیاسی می گویند آنچه در آن مذاکرات اتفاق افتاد برای توجیه احیای کوتاه روابط تهران و ریاض است.

دیدگاهتان را بنویسید