گرگاس، لکه ای ناجور از طبیعت/ برای جلوگیری از تولد این «موجود خطرناک» به سگ ها غذا ندهید!

به گزارش ایسنا، جدید این گونه جدید حاصل ترکیب گرگ و سگ است که هم مزاج گرگ و هم سگ را دارد و همین امر خطرات آن را افزایش می دهد.

از آنجایی که گرگ ها در ژنتیک سگ های خانگی نقش دارند، در محیط انسان راحت تر به آن ها نزدیک می شوند و از طرفی به دلیل ژنتیکی گرگ ها، شکارچی است.

در سال های اخیر حملات متعددی از سوی مردم گرگاس صورت گرفته است که برخی از آنها به حاشیه شهر نیز رسیده است و اکنون تهدیدی جدی برای طبیعت و مردم است، تهدیدی که روز به روز گسترش می یابد. .

اما آنچه این گونه جدید را به وجود آورده، وجود سگ های رها شده در شهرها است، سگ هایی که گاه در حاشیه شهرها رها می شوند و همزیستی آنها با گرگ ها این گونه جدید را به وجود آورده است.

دکتر عرفان بیگلر دامپزشک و رئیس هیئت مدیره انجمن روستای وفا در گفت وگو با ایسنا، نسبت به افزایش گونه های گرگ در طبیعت هشدار داد: این گونه خطرناک حاصل جفت گیری سگ و گرگ است.

وی افزود: هم گرگ ها و هم سگ ها «سگ دوست» هستند، بنابراین می توانند با یکدیگر جفت گیری کنند.

بیگلر گفت: گرگاس که از جفت گیری این دو حیوان حاصل می شود، گونه ای جدید و خطرناک است که هم مزاج سگ و هم گرگ دارد.

وی افزود: خطر گرگاس این است که به دلیل ژنتیکی که از سگ های خانگی به ارث برده است، ترس کمتری از انسان و نزدیک شدن به محیط زیست انسان دارد.

بیگلر گفت: از سوی دیگر این حیوان خلق و خوی گرگ نیز دارد و به راحتی می تواند به انسان حمله کند. البته این امکان هم وجود دارد که برعکس باشد و گرگاس خلق و خوی و رفتاری مشابه سگ های خانگی داشته باشد.

بیگلر در خصوص ظاهر این حیوان گفت: گرگاس می تواند ظاهر سگ با خلق و خوی گرگ و ظاهر گرگ با خلق و خو و رفتار سگ خانگی داشته باشد.

رئیس هیئت مدیره روستای وفا یکی از دلایل اصلی ایجاد این گونه خطرناک را تغذیه سگ های رها شده دانست و افزود: متاسفانه برخی از حافظان محیط زیست اقداماتی را انجام می دهند که برای محیط زیست مضر خواهد بود.

وی افزود: افرادی که به سگ های رها شده غذا می دهند، جمعیت این سگ ها را افزایش می دهند و همین امر باعث می شود شاهد جفت گیری آنها با گرگ باشیم که منجر به تولد “گرگ” می شود.

بیگلر گفت: طبیعت جمعیت خود را از نزدیک کنترل می کند و اگر با تغذیه حیوانات و افزایش جمعیت آنها این چرخه را مختل کنیم، مشکلات زیادی به وجود می آید.

بیگلر می گوید: «اگر حافظان محیط زیست سگ های رها شده را می بینند، باید آنها را به مراکزی مانند روستای وفا که سگ های رها شده در آنجا نگهداری می کنند ببرند یا برای جمع آوری این سگ های ولگرد با مرکز تماس بگیرند.

وی افزود: در مرکز روستای وفا این سگ ها عقیم شده اند و در صورت رهاسازی در طبیعت شاهد جفت گیری آنها با گرگ و تولد گرگاس نخواهیم بود.

بیگلر گفت: در این راستا از همه مردم درخواست می شود از خوردن سگ های رها شده خودداری کنند و با مرکز روستای وفا تماس بگیرند.

این مسئول افزود: زمانی که سگ ها گرسنه هستند، صید آنها و نگهداری آنها در مرکز راحت تر است.

بیگلر می گوید: «در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که برخی از محیط بانان به سگ های اطراف مرکز غذا داده اند و نتوانیم آنها را بگیریم و در مرکز نگهداری کنیم.

وی افزود: آدرس مرکز روستای وفا انتهای دولت آباد، دره دراز، ابتدای روستای عمر مول می باشد و مردم می توانند با شماره 09188396080 با مرکز تماس گرفته و راهنمایی های لازم را در خصوص برخورد با سگ های رها شده دریافت کنند. به همکاران خود اطلاع دهید تا این حیوانات را جمع آوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید