کوهنوردان مشغول هستند – خبر زنده

همشهری: در دهه های اخیر با افزایش قیمت زمین، سارقان زمین به سمت منابع طبیعی مانند کوه، جنگل و ساحل رفته اند. شواهد ارسالی به همشهری نشان می دهد که کوهنوردی پدیده جدیدی است که در سایه کوهنوردی در حال شکل گیری است و هر روز بر دامنه آن افزوده می شود. در بین استان های کشور، تهران به دلیل افزایش قیمت زمین و رونق نسبی ساخت و ساز در حومه، به مکانی مناسب برای کوهنوردان تبدیل شده است. هفته آخر اسفند سال 1400 بود که سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد: 13 هزار مصوبه زمین خواری و کوهنوردی در کشور داریم که هنوز اجرایی نشده است. در چنین شرایطی به تازگی کارگروهی چند جانبه برای مبارزه با زمین خواری تشکیل شده که در سه محور زمین، جنگل و کوه کار خود را آغاز می کند. گروه ضربت قرار است با مشاهدات همه جانبه از جمله استفاده از تجهیزات هوابرد و پهپادها با کوهنوردان مقابله کند.

هشدار به رهبر معظم انقلاب
رهبر معظم انقلاب در اسفند 1393 با انتقاد از گسترش پدیده شوم کوهنوردی و زمین خواری اعلام کردند: بنده گاهی که می روم و ارتفاعات شمال تهران را می بینم واقعا متاسف می شوند: «در مقابل این زورگویان. مصمم باش، پیشنهاد کن». در پی این هشدار مشکل قلع و قمع و تخریب ویلاهای ساخته شده در ارتفاعات تهران آغاز شد. اما با گذشت هشت سال از هشدار مقام معظم رهبری، پدیده کوهنوردی همچنان ادامه دارد.

شرایط تهران
تهران پانزدهمین شهر پرجمعیت جهان همواره از نظر فروش اقتصادی زمین و ملک برنده محسوب می شود. پرونده معادن کوه های دماوند همچنان در قوه قضائیه مفتوح است و از این دست پرونده ها در حوالی شهرهای تهران و دماوند کم نیست. در تهران فیلم هایی به همشهری رسیده است که عده ای را در ارتفاع بیش از 2000 متری از سطح دریا در کوه های گلابدره نشان می دهد که حتی در وسط دره زمین هایی را خصوصی اعلام کرده اند و مشخص نیست این قطعه چگونه خصوصی محسوب می شود. اموال عمومی . .
علینقی حیدر مدیرکل منابع طبیعی استان تهران درباره روند اخیر زمین خواری و کوهنوردی به همشهری گفت: طی گشت های سال نو 72 اراضی ملی استان تهران در سال جدید 77 هزار و 700 مترمربع تصرف شد. و نیمی از آن کوهستانی بود. در این راستا از ابتدای سال 1401 تا پایان 13 فروردین فرصت طلبان و سودجویان با اعتقاد به اینکه امروزه نظارت دقیقی وجود ندارد و اکثر خدمات و ارگان ها تعطیل شده اند، از موقعیت نهایت استفاده را برده و اراضی ملی را تصرف کرده و منابع طبیعی را تخریب و از بین می برند. تغییر فواید محوطه سازی از زمین خواری و کوهنوردی. به گزارش حیدران، گشت های نوروزی یگان های پدافند استان تهران و شهرستان ها با تمام توان و به صورت 24 ساعته در منطقه حضور داشتند و با این افراد برخورد قانونی شد. حیدریان تاکید می کند: به منظور جلوگیری از تعرض به اراضی ملی، منابع طبیعی، حمله به انفال از جمله جنگل ها و کوه ها، این گشت ها در طول سال به صورت مستمر فعال خواهند بود. چرا که این پدیده همیشه ادامه دارد و امیدواریم با عزم قضایی بیشتر زمینه این گونه اقدامات برطرف شود. برای زمین های بالای 2000 متر نیز به زودی موضوع بررسی می شود تا تخلفی در این زمینه صورت نگیرد.

  گروه های مقاومت عراق از تحقیقات درباره حضور موساد در کردستان استقبال کرده اند - خبر زنده

مورد عجیب در محوطه دانشگاه
آخرین مورد بزرگ کوهنوردی تهران مربوط به زمینی خارج از شهر پردیس بود که در اسفند 1393 تخریب و آزادسازی شد. مساحت آن 5 هکتار است که به گفته دادستان، متصرفان و سودجویان در حاشیه شهر در بافت حاشیه شهر، دارای 5 هکتار می باشد. به طور قابل توجهی بر روی کوهنوردی و کوهنوردی متمرکز شده است. به عنوان مثال در روستای بگ کامیش از توابع شهرستان پردیس 14 هکتار از این روستا با ساخت و سازهای غیرمجاز در کوه مجاور وسعت یافته و این روند همچنان ادامه دارد.

ارزش اکولوژیکی کوه ها
کوه ها با توجه به جغرافیای منطقه محل و زیستگاه گیاهان هستند و این پوشش گیاهی خاص جانوران خاص و سازگار با شرایط را به خود جذب می کند که در واقع پناهگاهی برای حیوانات محسوب می شود. حتی برخی از پرندگان در دامنه یا ارتفاعات کوه لانه می سازند و هر تغییری در کوه ها در واقع تاثیر زیادی بر تنوع زیستی و زندگی ساکنان منطقه و کوهستان می گذارد. در همان زمان پدیده تلخ و ناگوار کوه و کوهنوردی گسترش یافت. جنگل زدایی در گذشته مشهود بود و مردم برای افزایش مزارع و توسعه مراتع جنگل ها را تخریب می کنند و امروز در کوه ها و تپه ها همین اتفاق می افتد. برخی از افراد از سنگ های کوهستانی برای بهره برداری صنعتی و تجاری استفاده می کنند که به طور کامل منجر به تخریب بدنه طبیعی کوه می شود و عواقب ماندگار و ناخوشایندی در پی دارد. کوهنوردی اکوسیستم ها و زیستگاه جانوران را از بین می برد و در واقع مانند بی خانمانی یک خانواده به حیات وحش آسیب شدیدی وارد می کند. بسیاری از گیاهان به دلیل توپوگرافی منطقه، زاویه تابش نور خورشید، باد، تجمع ابرها و بارش ها از بین می روند و با تغییر شکل کوه و بهره برداری از سنگ ها، رویشگاه گیاهان از بین می رود و قطعاً از بین رفتن گیاهان منجر به تلف شدن حیوانات می شود.

  میکروفون باز و رسوایی در کمیسیون بررسی طرح دفاعی

دیدگاهتان را بنویسید