کشف دست‌های پنهانی که به صنعت دخانیات ضربه می‌زند در کمیسیون صنایع و معادن مجلس – خبر زنده

بر اساس گزارشی، محمد شیخان، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران بعدازظهر امروز سه شنبه در جمع اعضای کمیسیون صنعت مجلس حضور یافت و تصویب شد.

این جلسه پیرو آخرین سیاست های حمایتی مدیرعامل جدید شرکت دخانیات ایران در تولید داخلی و ملی و حمایت از کشاورزان دخانیات به ویژه افتتاح بسته کشاورزی با سود تضمینی خرید محصولات آنها و افزایش قیمت برای کشاورزان و ارائه خدمات ویژه است. همچنین تسهیلاتی برای کشاورزان در نظر گرفته شد تا از واردات و خروج غیرقانونی ارز از کشور جلوگیری شود.

شیخان در جمع اعضای این کمیته با ارائه گزارش اجرا و چالش ها، به مشکلات و مشکلات پیش روی صنعت دخانیات و تولیدکنندگان دخانیات پرداخت و از قوه مقننه و نمایندگان مجلس خواست حمایت های لازم را از صنعت ملی و بومی داشته باشند.

وی با اشاره به تعهدات شرکت دخانیات بر بازگشت آن به شرکت تاکید کرد و گفت: شرکت ملی دخانیات باید در قالب یک شرکت مادر تخصصی بازسازی شود.

شیخان سپس 12 سوال را از اعضای کمیسیون به شرح زیر مطرح کرد.

1. چرا شرکت دخانیات ایران که در گذشته 40 درصد از بازار مصرف داخلی را در اختیار داشت، اکنون به حدود 10 درصد از بازار رسیده است؟

2. چرا سطح کشت تنباکو از 9000 هکتار به 1000 هکتار کاهش یافته است و چه کسانی به معیشت و اقتصاد کشاورزان لطمه زده اند و منفعت آنها واردات تنباکو است؟!

3. چه کسانی در دهه 80 پای شرکت های چند ملیتی کشور را در قالب طرح کلاهبرداری باز کردند؟ و چرا امروزه بیش از 75 درصد از سهم بازار داخلی متعلق به شرکت های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی است؟

  اینفوگرافیک نکات اساسی برای روزه داری با بیماری عروق کرونر قلب - خبر زنده

4. چرا قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و مالیات بر ارزش افزوده به نفع شرکت های چند ملیتی تعدیل می شود؟

5. چرا پس از راه اندازی مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات، تولید داخلی و تنها شرکت ملی در ایران، خسارت وارد شده و وضعیت به نفع شرکت های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی بوده است؟

6. چرا شرکت های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی با وجود سود سرشار از بازار داخلی ایران، متعهد به سلامت، اشتغال، کشاورزی، ورزش و مسئولیت اجتماعی نیستند؟ آیا او کشور را ترک می کند؟

7. چرا در دولت قبل خود رئیس جمهور خط دخانیات شرکت آمریکایی-ژاپنی را افتتاح کرد و ارز دولتی این شرکت را در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور توزیع کرد؟!.

8. چرا صنعت دخانیات در ایران تحت عناوین وزارت صمت تحت عنوان صنایع غذایی تعریف شده است و آیا می دانیم قرار گرفتن این صنعت زیر مجموعه صنایع غذایی چه آسیب ها و تهدیدهایی برای کشور و منافع ملی دارد؟

9. چرا سیاست های 8 سال اخیر در مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، به گونه ای است که باعث ایجاد حضور، ایجاد و توسعه شرکت های چند ملیتی در کشور و آنها از مدل تولید مشترک با شرکت های دخانیات سایت های تولید و تاسیس آیا کارخانه جابجا شده است؟

10. چرا شرکت های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی فعال در ایران با ثبت برخی از علائم تجاری خود در ایران، علیرغم مالکیت و سهامداران خارجی، کارمزد و مالیات مشابه شرکت های ایرانی را پرداخت می کنند و وزارت صمت هیچ اقدامی برای اصلاح این اشتباه انجام نمی دهد؟ تمرین؟ وجود ندارد؟ این تصورات غلط که به نفع شرکت های چندملیتی آمریکایی، بریتانیایی و ژاپنی نوشته شده است، انتظار می رود که به زودی با هجوم قدرت و ثروت به دولت قبلی اصلاح شود.

  پس از بررسی دقیق، دوربین های آژانس دوباره نصب می شوند

11. چرا در پی تحریم های یکجانبه آمریکا، شرکت های خارجی از قراردادهای خود در صنایع نفت، پتروشیمی، خودروسازی و انرژی صرف نظر کرده و ایران را ترک کردند؟ اما در صنعت دخانیات نه تنها دست از کار نکشیدند، بلکه سرمایه گذاری های خود را در ایران گسترش دادند تا جایی که در نیمه اول سال 1388 و در بحبوحه تحریم های سخت که حتی دارو و تجهیزات پزشکی را نیز شامل می شد، بیش از 50 درصد افزایش یافت. آیا سرمایه گذاری های خارجی مربوط به صنعت دخانیات است؟

12. آیا زمان آن نرسیده است که با بررسی عملکرد صنعت دخانیات در 8 سال گذشته که سرمایه کشور توسط شرکت های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی، ژاپنی و کره ای غارت شده است، به تعهدات انتزاعی شرکت دخانیات بازگردیم. در قالب شرکت مادر با توجه به منافع ملی، تولید ملی، اشتغال و جلوگیری از نشت ارز از کشور پردازش و سازماندهی شود؟

پس از سخنان مدیر عامل شرکت دخانیات، یوسف داودی نماینده سراب حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات، علی اکبر کریمی نماینده اراک، لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین، علی جدی نماینده شیروان، مهدی عسگا از کرج، روح الله عباسپور نماینده بویین زهرا، بهزاد رحیمی نماینده سقز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

نمایندگان با قدردانی و تشکر از گزارش شفاف مدیرعامل شرکت دخانیات، گفتند که درخواست شرکت دخانیات باید در چارچوب قانون مطرح شود تا حمایت های لازم از مجلس صورت گیرد.

این نمایندگان همچنین با اشاره به نگاه مبارزه با فساد و حمایت از تولید داخلی مدیرعامل شرکت دخانیات تاکید کردند: در دوره جدید مسئولیت شرکت دخانیات باید خزانه از دست رفته به شرکت بازگردانده شود.

  گروسی برای بحث درباره برجام به واشنگتن می رود

دیدگاهتان را بنویسید