کاهش مرگ و میر تاج در کشور به دلیل رفتار ویروس نیست

کاهش مرگ و میر تاج

انجمن 24- حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری تاج، درباره آخرین وضعیت شیوع بیماری تاج در کشور گفت: و تا رسیدن به این درصد هنوز راه زیادی در پیش است. ما انتظار داریم که همه مردم آنقدر خوش شانس باشند که واکسینه شوند.

وی افزود: تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تاکنون یکی از عوامل مهمی است که تا حدود زیادی به کاهش مرگ و میر و بستری شدن کمک کرده است. با توجه به اینکه ما به ایمنی جمعی دست نیافته‌ایم و تصمیم به بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و جلسات عمومی گرفته‌ایم و میزان واکسیناسیون برای کودکان کافی نیست، همچنان می‌توان مانند اروپا اوج جدیدی را در بیماری عروق کرونر قلب مشاهده کرد. من هم این مشکل را دیدم. به همین دلیل باید بسیار دقت شود و تا تامین امنیت عمومی مدارس نباید شتابزده باز شوند.


بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از دوز سوم واکسن کراون از زبان ایمونولوژی دانشگاه واشنگتن


جماعتی گفت: طبق گزارش ها در بسیاری از نقاط پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود. با توجه به اینکه در یک بیماری همه گیر کرونری قرار داریم و ویروس هایی که در فصول سرد سال منتشر می شوند مانند آنفولانزا و آدنوویروس همچنان می توانند برای ما مشکل ساز باشند، ممکن است شاهد موج جدیدی از عفونت باشیم. این عوامل اوج جدیدی از تاج را در اروپا رقم زد که منجر به قرنطینه شدید در این کشورها و مرگ و میر نسبتاً بالا و بستری شدن در بیمارستان به دلیل همه‌گیری تاج شد.

وی افزود: کاهش مرگ و میر در کشور ناشی از رفتار ویروس نیست، بلکه ویروس دلتا است. به دلیل امنیت نسبی تعداد زیادی از مردم، تعداد مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان کاهش یافته است. در حال حاضر چند نکته مهم وجود دارد، اول اینکه افرادی که واکسینه نشده اند باید تشویق شوند، دوم اینکه افراد مسن و دارای نقص ایمنی طبق نظر وزارت بهداشت باید دوز اضافی دریافت کنند و سوم اینکه این دوز یک یادآوری است. که خوشبختانه واکسیناسیون کادر پزشکی در مواجهه با کرونا آغاز شده است. با توجه به اینکه حداقل سه تا چهار ماه باید از نوبت دوم بگذرد، ممکن است در آینده نزدیک افرادی که دو بار واکسینه شده اند پس از حدود سه تا شش ماه دوز تقویت کننده دریافت کنند.

وی در خصوص طرح قرنطینه هوشمند نیز گفت: اجرای این طرح از سوی ستاد اجرایی وزارت کشور است و هنوز گزارشی از اقدامات آزمایشی انجام شده در چند استان، نحوه انجام و نحوه انجام آن نداریم. نتایج بود.”

جماعتی در خصوص مصرف بیش از حد و تقویت کننده گفت: حداقل زمان لازم برای مصرف اوردوز 28 روز است، اما خیلی ها این موضوع را عجیب می گفتند زیرا طبق گفته وزارت بهداشت، اوردوز باید بعد از چهار ماه تزریق شود. این منافاتی با من ندارد چون گفتم زمان حداقل 28 روز است و بسته به شرایط کشور این دوز اضافی را می توان در عرض چند ماه تزریق کرد. اما حداقل فاصله مصرف بیش از حد باید 28 روز باشد و واکسن نباید زودتر از این زمان تزریق شود و دیرتر بر اساس استراتژی و شرایط کشور می توان و مشکلی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای نوبت سوم می توان از واکسن استفاده کرد یا به عنوان یادآوری، گفت: دوز اضافی به دلیل عدم مقاومت در برابر ویروس تزریق می شود و می توان همان واکسن را مانند دو نوبت قبلی تزریق کرد. با این حال، برخی مطالعات نشان می دهد که می توان از پلتفرم های دیگر برای تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بیشتر در برابر ویروس استفاده کرد.

جماعتی گفت: در مورد دوز تقویت کننده هم همینطور. دوز تقویت کننده برای کسانی استفاده می شود که سیستم ایمنی قوی دارند و با دو دوز از سیستم ایمنی بدن آنها در برابر مقاومت ویروسی ارائه می شود. البته مطالعات نشان داده است که بعد از سه تا شش ماه و در برخی مطالعات بسته به نوع واکسن، سطح آنتی بادی های ضد کرونر کاهش یافته و ایمنی فرد کاهش می یابد.

وی افزود: برای یادآوری وجود چنین ویروسی به سیستم ایمنی بدن، دوز تقویت کننده از واکسن ضعیف تری نسبت به دو دوز اول استفاده می کند. با این حال، مطالعات نشان می دهد که زمانی که زمان زیادی از دوز دوم واکسن می گذرد، مانند هشت ماه تا یک سال، می توان از همان نوع واکسن یا سایر پلت فرم ها برای تحریک سیستم ایمنی با شدت بیشتری استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید