چین و ترکیه بازارهای ایران را تسخیر کرده اند – خبر زنده

علیرضا عباسی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دستگاه های نظارتی کنترلی بر تامین کنندگان مواد اولیه ندارند، گفت: .

وی گفت: بررسی قیمت از سال 1392 نشان می دهد که قیمت پارچه های گرد به دلیل عدم نظارت، چهار برابر بیشتر از نرخ تورم و افزایش نرخ ارز شده است. پارچه مبلی از قیمت 50 تا 60 هزار تن به حدود 170 هزار تن افزایش یافته است. واردات حوله در حال حاضر ممنوع است و تولید داخلی کافی نیست. بنابراین بیشتر پارچه های وارداتی قاچاق است.

دستگاه های نظارتی وارد می شوند

رئیس اتحادیه نجاران و مبل سازان تهران پارچه های ممنوعه را فراوان و گران قیمت دانست و افزود: البته واردات پارچه های گشاد از تار و پود و کیفیت و قیمت داخل آن نیز مناسب است و واردات این کالا به هیچ وجه سودی ندارد.بنابراین کیفیت و قیمت مانع واردات شد نه انحصار.اما پارچه های گرد انحصار دارند و حتی با شروع سال جدید قیمت این مدل پارچه بین 20 تا 30 درصد افزایش یافته است.

عباسی با بیان اینکه انتظار داریم دستگاه های نظارتی بر قیمت تمام شده و مصرفی این پارچه ها نظارت کنند، در پاسخ به سوالی درباره حداقل قیمت مبل، گفت: مبل یک محصول هنری است و به راحتی نمی توان قیمت آن را اعلام کرد. می توان گفت که قیمت مبل راحتی از حدود 10 تا 12 میلیون شروع می شود و تا 100 میلیون تن در بازار موجود است.

صادرات مبل می تواند 10 برابر شود

وی گفت: تولیدکنندگان مبلمان در حال حاضر با ظرفیت 50 تا 60 درصد مشغول به کار هستند. با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت بالای مبلمان، تولیدکنندگان در رکود هستند و نیاز به صادرات دارند. بر اساس تحریم ها، کشورهای اطراف مانند عراق، افغانستان، گرجستان، ارمنستان، سوریه و غیره باید هدف قرار گیرند. این کشورها به مبلمان ایرانی نیاز دارند اما چین و ترکیه بازارهای ایران را در اختیار گرفته اند.

  نجات معجزه آسای راننده پس از فشردن بین دو کامیون / فیلم - خبر زنده

رئیس اتحادیه نجاران و مبل سازان تهران تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بازارهای صادراتی را طراحی و برنامه ریزی کند. اما این وزارتخانه هیچ برنامه ای برای صادرات مبلمان ندارد.

به گفته وی، صادرات مبلمان از ایران در حال حاضر حدود 50 تا 60 میلیون دلار است، اما اگر دولت از این رقم حمایت کند، حداقل می تواند به 500 تا 600 میلیون دلار برسد.

عباسی با بیان اینکه صنعت مبلمان بسیار سودآور و پر اشتغال است، گفت: کشورهای پیشرفته برای این صنعت اهمیت ویژه ای قائل هستند اما در ایران دست کم گرفته شده است. امیدواریم دولت جدید با برگزاری جلسات مشترک به راهکارها و پیشنهادات اتحادیه های صنفی برای توسعه صادرات عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید