چگونه سیگار باعث بیماری قلبی می شود

بیماری قلبی

انجمن 24- در یک مطالعه جدید، محققان دریافتند که سیگار باعث افزایش فعالیت ژنی به نام F2RL3 در خون می شود که فعالیت پلاکت ها را تغییر می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود یا می تواند منجر به لخته شدن خون و حملات قلبی شود.

ما سال ها در مورد مضرات سیگار و ارتباط آن با بیماری های قلبی عروقی می شنویم. حال این سوال پیش می آید که سیگار چگونه منجر به بیماری قلبی می شود یا سیگار چگونه می تواند خطر سکته قلبی را افزایش دهد؟

بر اساس مطالعه جدید محققان دانشگاه بریستول، سیگار کشیدن می تواند با فعال کردن ژنی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد، خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

این پروژه تحقیقاتی از یک رویکرد چند رشته ای شامل چهار پروژه تحقیقاتی مختلف، از جمله داده های مربوط به کودکان در دهه 1990 و مطالعه طولی بیش از 14000 نفر استفاده می کند. این مطالعات نشان می دهد که سیگار باعث افزایش فعالیت ژنی به نام F2RL3 می شود که بر روی پلاکت های خون بیان می شود که به نوبه خود می تواند خطر لخته شدن خون را افزایش داده و منجر به حمله قلبی شود.

مکانیسمی که سلول‌ها برای کنترل بیان ژن به کار می‌برند، معروف به متیلاسیون DNA، یک فرآیند برگشت‌پذیر است که خواص مولکول‌های DNA را بدون تغییر در خود توالی DNA تغییر می‌دهد. به نظر می رسد سیگار متیلاسیون DNA را در بسیاری از قسمت های ژنوم تغییر می دهد، که ممکن است یکی از راه هایی باشد که سیگار کشیدن را مستعد اثرات نامطلوب سلامتی، مانند بیماری قلبی می کند.

  تصادفات خطرناک با عابران پیاده

محققان دریافتند که این فرآیند در ژن F2RL3 انجام می‌شود که پروتئین آن (PAR4) در فعال‌سازی پلاکت‌ها، سلول‌های خونی که به تشکیل لخته‌های خون کمک می‌کنند، نقش دارد. با تجزیه و تحلیل تغییرات مربوط به سیگار کشیدن مشاهده شده در این ژن، محققان توانستند ببینند که کاهش متیلاسیون DNA در F2RL3 ممکن است با تغییر فعالیت پلاکتی به افزایش خطر حمله قلبی در افراد سیگاری کمک کند.

پروفسور نیک تیمپسون، محقق ارشد این پروژه تحقیقاتی، گفت: «یافته‌های ما بسیار هیجان‌انگیز هستند، زیرا شواهد را از منابع مختلف شرکت‌کنندگان در پروژه دسته‌بندی می‌کنند. این برای درک اینکه چگونه سیگار می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد ضروری بود.

اگرچه تغییرات در این ژن برگشت پذیر به نظر می رسد، داده های جدید نشان می دهد که ممکن است سال ها طول بکشد تا سطوح پس از ترک به حالت عادی بازگردد، بنابراین شواهد بیشتری از اثرات مخرب سیگار بر بدن ما وجود دارد. علاوه بر این، عوامل ژنتیکی و غیر ژنتیکی دیگری نیز وجود دارند که می توانند متیلاسیون DNA را به روشی مشابه تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین این یافته ها ممکن است مربوط به سال های پس از مصرف سیگار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید