چه کسی پشت فساد بانکی است؟

فساد بانکی

انجمن 24- علی هزریان با اعلام ثبت «مکانیسم شفافیت و طرح شفافیت کلان بانکی» در قالب الحاقیه به لایحه بودجه 1401 و همچنین تبدیل آن به قانون دائمی سال های آینده، گفت: است. به عنوان مثال، بر اساس دستورالعمل تسهیلات و تعهدات کلان بانکی، اگر بانک دارای دو هزار میلیارد تن سرمایه باشد، در صورتی که به یک یا چند نفر از ذینفعان 200 میلیارد تنی تسهیلات اعطا کند، معادل تسهیلات کلان و حداکثر سقف قانونی برای پرداخت های کلان تسهیلات برای چنین بانکی 400 میلیارد تن است و پرداخت بیش از آن تخلف محسوب می شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: مجموع تسهیلات کلانی که یک بانک می تواند به افراد مختلف پرداخت کند، 8 برابر سرمایه سهام بانک است. امکانات

نماینده مردم یازدهم در مجلس ادامه داد: اما به دلیل اینکه نظارت هوشمندانه بر این دستورالعمل وجود ندارد و در برخی موارد از اجرای قانون نیز غفلت شده و نه تنها در برخی بانک ها مجموعه تسهیلات کلان برای هر فرد رعایت نمی شود، بلکه در به طور کلی اجرای این قانون رد می شود.

هزریان افزود: در کنار هدایت منابع بانکی به اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با بانک و استفاده از مجوز ایجاد پول بانکی به نفع گروه های خاص، فسادهای عمده بانکی نیز مشاهده و در تسهیلات کلان مشاهده می شود.

یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون قانون اساسی نود با اشاره به فساد در یکی از بانک های کشور که در سال های اخیر در رسانه ها مطرح و در قوه قضائیه مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است، گفت: این بانک خصوصی با سرمایه 400 میلیارد تومانی در مجموع. در زمان ایجاد حدود 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. از این مبلغ، حدود 16 هزار میلیارد تن، سهم وسایل پرداخت کلان بانک حدود 50 قلم است که تقریباً همه آنها با فساد و نزاع پرداخت شده و به همین دلیل بازپرداخت نشده و معوق شده است.

  زیرگذرهای متروک بریتانیا / تصاویر انجمن 24

هزریان در این خصوص ادامه داد: در حالی که ضوابط دستورالعمل تسهیلات و تعهدات اساسی در پرداخت این تسهیلات رعایت نمی شود. به عنوان مثال در اسفند 94 یک نفر شبانه در 5 موقعیت در حدود 2 هزار میلیارد تن از این بانک تسهیلات دریافت کرد و مستقر نشد; فردی که اخیرا فسادش پس از 5 سال به دادگاه کشیده شد. یعنی در حالی که سقف تسهیلات پرداخت کلان بانک قرار بود 80 میلیارد تن باشد.

هزریان گفت: در مثالی دیگر بانک دیگری که تاریخچه نظام بانکی کشور است را باید به عملکرد این بانک در سال 94 تا 96 نسبت داد که با سرمایه 2000 میلیارد تنی در مجموع حدود حدودی پرداخت کرده است. 110000 سهم تسهیلات کلان آن 50 فقره به ارزش 70000 میلیارد تن است که این بانک در مجموع می تواند 16000 میلیارد تن تسهیلات کلان پرداخت کند اما تنها یک عنصر از این بانک معادل 17000 میلیارد تن تجهیزات دریافت کرده است. ، که 40 برابر سقف تسهیلات کلان دریافتی یک شخص حقوقی است.

وی ادامه داد: مهمتر از همه این است که بخش قابل توجهی از این تسهیلات بازپرداخت نشده است و بخشی نیز در مناطق غیر اولویت دار هزینه شده و در عمل به انحراف کشیده شده است. از آنجایی که 24 شرکت بیش از یک تریلیون تن فولاد از این بانک دریافت کردند، افراد مختلف مرتبط با بانک در هیئت مدیره این شرکت ها عضویت داشتند.

هزریان افزود: به عنوان مثال فردی که پیش از این قائم مقام این بانک بوده در هیئت مدیره 28 شرکت عضویت داشته که در مجموع 50 هزار میلیارد تن فولاد تسهیلات کلان از بانک مذکور دریافت کرده است.

  مافیای گمرک تلاش کرد دیده بان شفافیت و عدالت، مهندس سابق و وزیر اقتصاد را نابود کند

بیشتر بخوانید: حکم رئیس قوه قضاییه در امور اقتصادی


وی در خصوص ریشه مفاسد اقتصادی مذکور گفت: ریشه مشکل انحرافات و فساد در پرداخت خدمات کلان را می توان در نظارت سهل انگارانه بانک مرکزی خلاصه کرد. یعنی اولاً بانک مرکزی ظرفیت لازم برای نظارت بر شبکه بانکی را ندارد و ثانیاً سازوکارهای نظارتی بانک مرکزی قدیمی و قابل دور زدن است. البته با توجه به اینکه ابعاد تخلفات فوق العاده زیاد و اجتناب ناپذیر است، نمی توان انکار کرد که در مواردی از مشکل مطلع نبوده و یا بلافاصله اطلاع رسانی نشده است. بنابراین ریشه دیگر تضاد منافع بانک مرکزی و کارکنان آن در نظارت بر شبکه بانکی است.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به منظور جلوگیری از انحرافات و مفاسد در تسهیلات کلان بانکی پیشنهاد راه اندازی سامانه جامع تسهیلات و تعهدات کلان بانکی با دسترسی مردم در لایحه بودجه 1401 و همچنین نظارت بر آن ارائه شد. در این سامانه هر بانک باید بلافاصله پس از پرداخت تسهیلات کلان، جزئیات وام و وام گیرنده و وضعیت آن را به اطلاع عموم برساند.

هزریان ادامه داد: استفاده از سامانه امکان رفع مشکل تضاد منافع بانک مرکزی با نظارت مردمی را فراهم می کند که در برخی موارد منجر به عدم پیگیری تخلفات و فساد در حوزه تسهیلات کلان شده است. و احتمال تخلف به دلیل افزایش احتمال «افشاسازی، کاهش، این سامانه همچنین نظارت بانک مرکزی را تسریع می کند و در صورت تخلف سرعت رسیدگی را افزایش می دهد.

هزریان گفت: راه اندازی این سامانه منجر به انتشار اطلاعات به شرکت ها می شود، اما با توجه به اینکه دریافت وجوه معادل کسب درآمد است و کسب درآمد یک حق عمومی است زیرا نظارت بانک مرکزی در این زمینه موثر نیست و منجر به کسب درآمد می شود. قیمت در اختیار عموم قرار گرفته و با توجه به اینکه سامانه صمت در حال حاضر با امکانات مشابه فعال است، لازم است امکانات کلان آن در قالب سامانه آنلاین به اطلاع عموم برسد.

  آخرین وضعیت پیشرفت عملیات اجرایی سایر ایستگاه های خط 6 مترو تهران

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: اقدام مذکور ممکن است با تصویب الحاقیه بودجه 1401 مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی واگذار شود و سپس با تصویب قانون دائمی در آینده اجرایی شود. سال ها.

دیدگاهتان را بنویسید