چه چیزی نیمی از ارز را در قیمت تخم مرغ می آورد؟ – خبر زنده

چه چیزی نیمی از ارز را در قیمت تخم مرغ می آورد؟

 – خبر زنده

انجمن 24، پس از لغو ارز ۴۲۰۰ تومانی، گرانی کالاها و محصولات فراتر از وعده کنترل قیمت دولتی بود که شرایط بازار مصرف را برای مردم مختل کرد.

واردات مواد اولیه دامی در سال گذشته به دلیل تنش در نرخ دلار و سنگسار وزارت صمت با کمبود و بحران قیمت مواجه شده است. امروز مرغداران محصولات خود را با ارز نیمایی روانه بازار کردند و مرغ با ارز نیمایی در فروشگاه ها موجود است.

هر کیلوگرم مرغ به 58900 تن می رسد. این نتیجه سیاست کنترل بازار دولت پس از حذف ارز ترجیحی است. اما فروشگاه ها همچنان مرغ را با قیمت های متفاوت می فروشند که باعث شکایت مردم شده است.

تخم مرغ نیز تحت تأثیر حذف ارز ترجیحی قرار می گیرد. بازار این محصول این روزها به شدت رشد کرده است. دولت باید قبل از هر اقدامی و سپس اجرای حذف ارز ترجیحی از کالاها، بازار مصرف را آرام می کرد. متاسفانه دولت عجله داشت و قبل از کاهش قیمت مواد غذایی، محصولات نیم ارزی وارد بازار شد.

در روزهای اخیر، هر شانه تخم مرغ به بیش از 80000 تن رسیده است. در حالی که بر اساس قیمت های تنظیم بازار، هر شانه تخم مرغ در میادین بین 60 تا 62 هزار تومان و در مغازه ها 65 تا 70 تومان عرضه می شد.


بیشتر بخوانید: مرغ سفره مردم را پر می کند؟ افزایش شیب قیمت مرغ


انگیزه افزایش قیمت ها، قبل از اعلام رسمی قیمت تخم مرغ، بازار تصمیمات آتی دولت را پیش بینی کرده بود تا جایی که تخم مرغ با قیمت های متفاوت به مصرف کنندگان عرضه شود.

  به بهانه یک سفر بزرگ به روسیه

پس از تلاطم اقتصاد و معیشت ناشی از حذف ارز 4200 توسط دولت، این بار شاهد افزایش اجباری قیمت تخم مرغ در بازار خواهیم بود.

با توجه به درخواست وزارت جهاد کشاورزی از سازمان های تولیدی مبنی بر محاسبه و اعلام قیمت محصولات پروتئینی مانند مرغ و تخم مرغ با ارز نیمایی، قیمت تولیدی اعلامی برای هر شانه تخم مرغ به 110 هزار تن و هر کیلوگرم می رسد. مرغ به 80000 تن می رسد.

به نظر می رسد با توجه به تولید مرغ و تخم مرغ با نیم ارز، دولت برای کنترل بازار قیمت های جدید این محصولات را به صورت رسمی اعلام خواهد کرد. به همین دلیل در روزهای پایانی بازار و در آستانه تصمیم گیری های دولت، تخم مرغ با قیمت های مختلف از 70 هزار تن تا 80 هزار تن در بازار عرضه می شود.

در پی تصمیم دولت و مجلس مبنی بر حذف ارز ترجیحی، کارشناسان شوک بزرگی را به بازار به ویژه برای مصرف کنندگان پیش بینی کردند و در حال حاضر شاهد پس لرزه های بی پایان در بازار هستیم.

به نظر می رسد با توجه به اینکه 70 درصد قیمت تخم مرغ به قیمت بستگی دارد، افزایش مجدد قیمت رسمی تخم مرغ گام بعدی دولت در کنترل بازار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید