چه مقدار شیر در روز مصرف کنیم؟

چه مقدار شیر در روز مصرف کنیم؟

انجمن 24-شیر یکی از غنی ترین نوشیدنی هاست. احتمالاً در مورد فواید شیر از جمله استخوان های سالم تر شنیده اید، اما خوب است بدانید که مصرف بیش از حد شیر نیز می تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد. بله، همان ماده غنی از کلسیم که به تقویت استخوان ها کمک می کند و منبع عالی پروتئین است، اگر بیش از حد مصرف شود، می تواند باعث آکنه، مشکلات گوارشی و برخی سرطان ها شود.

در طول روز چقدر شیر مصرف کنیم؟

قبل از اینکه به علائم مصرف زیاد شیر بپردازیم، باید مشخص کنیم که چه مقدار باید مصرف شود. مصرف شیر در طول روز مفید خواهد بود. افراد بالای 9 سال در صورت عدم تحمل لاکتوز می توانند 3 لیوان شیر در روز بنوشند. شیر و سایر محصولات لبنی منابع خوبی از کلسیم، فسفر و ویتامین های A، D، ریبوفلاوین و ویتامین B12، پروتئین، پتاسیم، روی، کولین، منیزیم و سلنیوم هستند.

چگونه بفهمیم که شیر بیش از حد مصرف می کنیم؟

برخی از عوارض ناشی از مصرف زیاد شیر است که علائمی را نشان می دهد که در این قسمت به شما معرفی می کنیم:

1. بسیاری از مشکلات گوارشی

افرادی هستند که به لاکتوز شیر حساسیت دارند و مصرف زیاد آن باعث مشکلات گوارشی در آنها می شود و سموم و باکتری ها وارد دیواره روده و معده آنها می شود و در نتیجه سطح آنزیم های گوارشی تعادل خود را از دست می دهد و ارتباط بین آنها را از دست می دهد. سلول های روده را از بین می برد.


بیشتر بخوانید: فواید شگفت انگیز نارنگی که از آن بی خبرید!


2. خستگی مداوم

مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد شیر اثر التهابی بر روده دارد و تعادل بین باکتری های مفید و مضر را به هم می زند. باعث ایجاد سندرم خستگی مزمن می شود که در آن خستگی با استراحت بهبود نمی یابد.

3. آکنه

در قسمت سلامت قبلاً گفته بودیم که با مصرف مداوم شیر باعث ایجاد التهاب در بدن می شود که ممکن است در پوست شما ایجاد شود. لبنیات گاهی باعث ایجاد آکنه های معمولی و گاهی آکنه های شدید می شود که معمولاً برای مردان 4.81 درصد و برای زنان 1.8 درصد است.

4. کاهش توده استخوانی

کلسیم موجود در شیر به تقویت استخوان ها کمک می کند، اما از آنجایی که شیر باعث التهاب می شود، برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد آن می تواند استخوان ها را شکننده تر کند. در نتیجه خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد. این به این معنی است که کسانی که بیش از حد شیر مصرف می کنند، استخوان های ضعیف تری نسبت به کسانی که شیر کمتر مصرف می کنند، دارند. خطر شکستگی استخوان در بین زنانی که سه لیوان یا بیشتر در روز شیر می نوشند 16 درصد و خطر شکستگی لگن 60 درصد است.

5. علائم بیماری های قلبی عروقی

مصرف زیاد شیر خطر مرگ را هم در مردان و هم در زنان افزایش می دهد، زیرا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان را در زنان افزایش می دهد. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که سه لیوان یا بیشتر در روز شیر مصرف می‌کنند، دو برابر بیشتر از زنانی که کمتر از یک لیوان شیر در روز مصرف می‌کنند، در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و 44 درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان قرار دارند.

خطر کلی مرگ نیز برای مردانی که سه لیوان یا بیشتر در روز شیر مصرف می کنند 10 درصد افزایش می یابد.

* اگر اخیراً دچار درد قفسه سینه شده اید یا از سکته مغزی یا حمله قلبی رنج می برید، بهتر است علت آن را بررسی کنید و میزان مصرف روزانه شیر خود را در برنامه غذایی خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید