چند باور غلط درباره «تریاک» / چرا جوانان «گل» را ترجیح می دهند؟ – خبر زنده

وی ادامه می دهد: تاریخ مصرف تریاک چه دارویی و چه دارویی کاملا مشخص نیست اما می توان گفت مصرف درمانی تریاک بر مصرف مواد مخدر ارجحیت دارد. علت استعمال و رواج تریاک در ایران را برخی دستاورد حمله مغول و برخی دیگر ناشی از حمله نادرشاه به هند می دانند، اما مستند است که در دوره صفویه استفاده از این ماده رایج بوده است. صفویان خطر استعمال تریاک را جدی گرفتند و در دربار دستور معدوم کردن تریاک را صادر کردند، اما در دوره‌های بعد و حکومت جانشینان او مانند شاه سلیمان، مصرف تریاک دوباره رایج شد و مردم با اینکه می دانستند تریاک مضر است اما به دلیل عادت به مصرف آن.

این پژوهشگر معتاد با بیان اینکه استفاده از تریاک به روش های شناخته شده در ایران از دوره قاجار آغاز شد، افزود: در این دوره کشت و مصرف تریاک توسط کارگران هندی در خراسان و کرمان رواج پیدا کرد. علاوه بر این، کشت آزمایشی خشخاش و شایعات مربوط به خواص آن توسط مستشاران خارجی به سرعت باعث گسترش کشت و مصرف تریاک در نقاط مختلف کشور (به ویژه در مناطقی که عمدتاً در دست قدرت های استعماری بود) شد. در دوره قاجار، چون تریاک توسط انگلیسی ها به قیمتی بالاتر از گندم و سایر محصولات خریداری می شد، کشاورزان به کشت تریاک روی آوردند و حتی بین سال های 1286 تا 1288 قحطی را در کشور ایجاد کردند.

سهرابی خاطرنشان می کند: مصرف تریاک از دوره قاجار با فعالیت استعمارگران به شکل جدیدی شکل گرفت و در واقع شکل سیاسی مواد مخدر از همان زمان آغاز شد. انگلیسی ها از یک سو با تشویق به کشت، تولید و فروش تریاک در ایران درآمد امپراتوری بریتانیا را افزایش دادند و از سوی دیگر مصرف تریاک را در سطح وسیعی رواج دادند. از زمان امیرکبیر تا سال 1282 کشت خشخاش، فروش و مصرف تریاک در ایران آزاد بود و هیچ قانونی در این زمینه وجود نداشت. اولین قانون در این زمینه به نام قانون محدودیت تریاک در سال 1290 در 6 ماده به تصویب مجلس رسید و در این مدت قوانین و سیاست های دیگری برای کاهش مصرف تریاک به تصویب رسید.

معاون اجتماعی موسسه کدرس با بیان اینکه اعتیاد به تریاک و کشت و فروش آن در دوره قاجار پیامدهای منفی داشت و بسیاری دیگر از مشکلات اجتماعی و اقتصادی را برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی و همجواری با افغانستان (به عنوان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان) بیشترین مصرف تریاک خام (42 درصد مصرف جهانی تریاک خام) و پس از ایران را دارد. ، افغانستان و پاکستان در رده بندی. وی بیان می‌کند: «تصورات غلط درباره اثرات درمانی تریاک، برخی را به این باور رسانده است که مصرف تریاک اعتیادآور نیست. در واقع دلایل اصلی مصرف زیاد تریاک در دنیا و ایران همین باورهای بی اساس است.

  تصویب لایحه رتبه بندی معلمان تا هفته آینده

مصرف تریاک به هر شکل و درجاتی اعتیادآور است

سهرابی تاکید می کند: مصرف تریاک به هر شکل (خام، آب میوه و سوخته)، به هر شکل (بلع و دود) و به هر مقدار (حتی نیم گرم در روز) علاوه بر اعتیاد، بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی منجر به قلب می شود. و مغز و سرطان

از نحوه مصرف تریاک گرفته تا اثرات آن بر بدن

وی در خصوص مصرف این ماده مخدر با بیان اینکه امروزه در کشورهای غربی تریاک به صورت پودر یا توده های قهوه ای سوخته در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد، گفت: این ماده یا دودی یا خوراکی و تزریقی است. اما از آنجایی که ساختار تریاک هنگام استفاده بسیار شبیه به ساختار داروهای طبیعی در بدن است، مولکول های تریاک گیرنده های عصبی را گرفته و همان احساس آرامش بدون درد را در بدن ایجاد می کنند. این دارو در ابتدا باعث ایجاد احساس شادی و نشاط می شود اما با مصرف مکرر بدن برای رسیدن به این حالت تا حد امکان به این مواد نیاز دارد.

به گفته این محقق، اعتیاد، سوء تغذیه، مشکلات تنفسی و فشار خون پایین از جمله بیماری های مرتبط با اعتیاد به تریاک است.

چرا معتادان می خواهند دوباره از مواد مخدر استفاده کنند؟

سهرابی با تاکید بر اعتیادآور بودن تریاک می گوید: در نتیجه مصرف این ماده میل به مصرف (چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی) خیلی سریع ایجاد می شود، بنابراین خماری ناشی از آن حالت تهوع، آبریزش چشم، خمیازه، سرمازدگی یا سرمازدگی را در پی خواهد داشت. عرق کردن.در واقع، معتادان بیشتر برای جلوگیری از درد ناشی از خماری از آن استفاده می کنند تا اولین احساس شادی یا رسیدن به تعادل جسمی و روحی.

مددکار اجتماعی موسسه کادرس گفت: تریاک ماده بسیار قوی تر و موثرتری برای ایجاد سرطان تنباکو است و تاثیر تریاک بر برخی سرطان ها حتی بیشتر از سیگار است. مصرف طولانی مدت تریاک با افزایش بیماری های قلبی عروقی همراه است. احتمال سکته قلبی و حمله قلبی یا سکته با مصرف تریاک دو برابر می شود.

86 درصد افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و بیماری های تنفسی با مصرف منظم تریاک

به گفته وی، مصرف منظم تریاک خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان و تنفسی را در مجموع 86 درصد افزایش می دهد. به عنوان مثال، در حالی که وجود دیابت به تنهایی خطر مرگ را در مقایسه با افراد غیر دیابتی دو برابر می کند، مصرف همزمان تریاک و دیابت این خطر را تا 2.76 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی بدون سابقه مصرف تریاک افزایش می دهد. مصرف تریاک همچنین خطر مرگ زودرس را در بیماران دیابتی در مجموع حدود 30 درصد افزایش می دهد. مصرف طولانی مدت تریاک خطر مرگ زودرس را در بیماران مبتلا به سیروز کبدی 2.74 برابر افزایش می دهد.

  وقتی از آب کود می سازند!

لزوم بازنگری در سیاست های کاهش آسیب

سهرابی با ارائه تصویری از وضعیت کنونی اعتیاد در کشور بیان می کند: افزایش سالانه شیوع اعتیاد و سپس کاهش سن شروع اعتیاد در کشور، تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به روان گردان ها و محرک ها. افزایش تولید تریاک در کشورهای همسایه و گسترش قاچاق مواد مخدر از طریق مسیر ترانزیتی ایران و همچنین تولید بی سابقه مواد صنعتی مانند شیشه که ذائقه بسیاری از مصرف کنندگان است و گسترش طرح های درمان و کاهش آسیب در مقابل پیشگیری. برنامه ها نشان می دهد که شرایط فعلی نیازمند بازنگری در سیاست ها و برنامه ها است.

این پژوهشگر اعتیاد ادامه می‌دهد: اگرچه برنامه‌های درمانی به‌ویژه برنامه‌های جانبی باید ادامه یابد، اما آسیب‌شناسی این برنامه‌ها نشان می‌دهد که اگر طرح‌ها و برنامه‌های پیشگیری جدی اجرا می‌شد، وضعیت بسیار بهتر می‌شد. به‌ویژه ترویج برنامه‌های پیشگیری در خانواده‌ها. و مدارس می توانند برای افراد در معرض خطر اعتیاد بسیار موثر باشند. تجربه نشان داده است که بسیاری از افرادی که در نوجوانی به مواد مخدر و سیگار معتاد می شوند، خانواده های ناکارآمد یا والدین معتاد دارند و برنامه های پیشگیری برای این گروه می تواند در پیشگیری از اعتیاد در آینده بسیار کمک کننده باشد. بنابراین پیشنهاد می شود که متولیان، سیاستمداران و برنامه ریزان اولویت را به توسعه و اجرای برنامه های پیشگیری بدهند.

توزیع آمفتامین ها در آسیا و تغییر در مصرف مواد مخدر و محرک

وی گفت: در آسیا حشیش بیشترین شیوع را دارد اما از سوی دیگر باید به منطقه مثلث طلایی توجه کرد. این کشور با تمرکز بر افغانستان در آسیا بیشترین تولید تریاک را بر عهده دارد و همین امر باعث شده است که مصرف تریاک و مشتقات آن در آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوب غربی (به ویژه ایران، پاکستان و افغانستان) بالاتر از میانگین جهانی باشد. با این حال، توزیع آمفتامین ها در این قاره روند مصرف مواد مخدر و محرک را تغییر داده و پس از حشیش در رتبه دوم مصرف قرار دارد.

  ضرب و شتم مایک تایسون در هواپیما / فیلم - خبر زنده

66 درصد از 167000 مرگ ناشی از اختلالات مرتبط با مواد مخدر است.

به گفته سهرابی، مواد افیونی که شامل مواد افیونی (هروئین و تریاک) و مواد مخدر مخدر و سایر مواد افیونی مصنوعی است، به دلیل عواقب شدید استفاده از آنها، یکی از معضلات بهداشتی بزرگ در بسیاری از کشورها هستند. در سال 2017، مصرف مواد افیونی نزدیک به 80 درصد از 42 میلیون سال زندگی “سالم” از دست رفته به دلیل ناتوانی و مرگ زودرس (از دست دادن سالهای زندگی با ناتوانی) و 66 درصد از حدود 167000 مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: «در سال 2019، کشت تریاک برای تولید مواد افیونی و تریاک 30 درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل خشکسالی در افغانستان بود. امسال در مجموع 240 هزار و 800 هکتار از سطح جهان زیر کشت تریاک قرار دارد که معادل 337 هزار و 325 زمین فوتبال 100 متری است.

معاون اجتماعی موسسه کدرس گفت: در سال 1398 به ترتیب 58 میلیون تن مواد افیونی و 30 میلیون نفر مواد افیونی مصرف کرده اند که نسبت به سال 1397 نزدیک به 5 میلیون نفر افزایش داشته است.

به گفته این پژوهشگر اعتیاد، در سال 1398 در مجموع 7 هزار و 610 تن تریاک خام تولید شده که از این میزان تقریباً 1180 تن تریاک مصرفی و نزدیک به 700 تن هروئین بوده است. مجموع تولید تریاک در طول سال 0.1 درصد کاهش نشان داد.

تریاک اولین و گل دومین ماده مخدر پرمصرف کشور است

جوانان ترجیح می دهند از “گل” استفاده کنند زیرا مصرف آن راحت تر است

وی افزود: بر اساس آخرین اپیدمیولوژی موجود در ایران، تریاک رایج ترین ماده است و بیش از 50 درصد مصرف مواد مخدر کشور را به خود اختصاص داده است. مصرف شیشه سومین ماده پرمصرف کشور است اما در مورد مصرف تریاک باید توجه داشت که این ماده همانطور که از دیرباز مرسوم بوده است می توان گفت که اکثر افراد در محدوده سنی 40 تا 60 ساله هستند، تریاک مصرف می کنند.

سهرابی خاطرنشان می کند: در این میان مصرف یک ماده در جامعه به حالت مصرف برمی گردد، زیرا روش مصرف تریاک دشوار است، یعنی نیاز به مصرف آن در مکان معین و با ابزار خاص، گرایش جوانان را کاهش می دهد. از طرفی به دلیل سهولت استفاده از موادی مانند گل و شیشه، در بین جوانان نیز شایع تر است و گروه های سنی جوان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید