چرا کمبود روغن های گیاهی مصنوعی در بازار وجود دارد؟ – خبر زنده

به گزارش تسنیم، روغن نباتی یارانه ای از جمله کالاهایی است که یا معمولا در بازار وجود دارد و با قیمت مصوب خود به فروش می رسد و یا اصلا اثری از آن در بازار نیست و مردم هنگام خرید با قفسه های خالی فروشگاه ها مواجه می شوند. بودن

وضعیت روغن نباتی در روزهای اخیر با این فرمول کمی متفاوت است. مشاهدات در محل نشان می دهد که قفسه های روغن در برخی فروشگاه ها از این محصول خالی است، اما می توان آن را در برخی از خرده فروشی ها و فروشگاه های زنجیره ای خریداری کرد.

روغن نباتی نیز در فروشگاه های اینترنتی موجود است اما این فروشگاه ها خرید محدودی نیز برای افراد دارند. از طرفی قیمت های مصوب کمتر در بازار دیده می شود، اما عرضه روغن ها با مکمل هایی مانند ویتامین D یا روغن های دیگر با قیمت بالاتری به فروش می رسد.

چرا تولید روغن نباتی به رکورد رسید اما کاهش یافت؟

کمبود نفت در حالی به وجود آمد که تولید این محصول در کشور رکورد زد. بیرشک، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی چندی پیش گفت: در 12 ماهه از سال 1400 تاکنون بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن انواع روغن های گیاهی در کشور تولید و توزیع شده که در دهه 80 بی سابقه بوده است. تاریخچه سالانه صنعت روغن نباتی ایران.

همچنین روابط عمومی انجمن صنایع روغن نباتی روز قبل اعلام کرد: ارز مورد نیاز 66 هزار تن نفت خام وارداتی بخش خصوصی به بنادر کشور توسط دولت 4200 تامین شد. این می تواند تاثیر مثبتی بر بازار مصرف داشته باشد.

  بانک مرکزی برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل می کند

علیرغم همه این خبرهای خوب در صنعت روغن نباتی، بازار این محصول با تنش هایی همراه است که ممکن است دلایل متعددی برای این پدیده باشد.

آخرین بار در اردیبهشت ماه سال گذشته قیمت نفت افزایش یافت و تولیدکنندگان به دلیل افزایش 100 درصدی قیمت نفت خام در بازارهای جهانی منتظر دریافت قیمت جدید بودند و به همین دلیل برخی از آنها برای کاهش عرضه خود را کاهش دادند. محصولات آنها قیمت های جدید می فروشند.

درخواست افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر در سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی بررسی شده و منتظر تصمیم نهایی در ستاد تنظیم بازار است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه خرده فروشان و بانکداران از افزایش قیمت این محصول مطلع شده اند، برخی از آنها توزیع خود را کاهش داده یا متوقف کرده اند.

موضوع سوم که بسیار حائز اهمیت است، افزایش قاچاق نفت به کشورهای همسایه به ویژه پاکستان است. سود قاچاق نفت برای قاچاقچیان اقتصادی‌تر شده است، زیرا علاوه بر واردات و توزیع روغن یارانه‌ای با ارز 4200 تنی، قیمت جهانی این محصول به دلیل همه‌گیری ویروس کراون و جنگ اوکراین افزایش یافته است. قیمت روغن نباتی در ایران در سال گذشته تغییری نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید