چرا پمپئو این روزها اینقدر حرف می زند؟! – خبر زنده

به گفته الف؛ مایک پمپئو وزیر امور خارجه سابق آمریکا در دولت دونالد ترامپ که یکی از چهره های اصلی کمپین فشار حداکثری دولت علیه ایران بود، اخیرا و به ویژه پس از صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی. لفاظی تند بود مواضع خود را در برابر کشورمان تقویت کنید.

در مورد اخیر، پمپئو در مصاحبه با العربیه سوالات جدیدی را در مورد رویکرد دولت آمریکا در قبال ایران مطرح کرد. پمپئو در این گفت وگو صراحتا و بار دیگر ایران را به کتمان برنامه هسته ای خود متهم کرد (ادعای مکرر پمپئو) و تصمیم شورای حکام برای صدور قطعنامه علیه ایران را اقدامی خواند که باید برای مدت طولانی انجام شود. آنها قبلا ساخته شده بودند. پمپئو علیرغم نقض یکجانبه دولت آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران را به نقض قطعنامه های آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد. وی در ادامه اتهامات شهید قاسم سلیمانی مدعی شد: «500 آمریکایی پشت اقدامات نیروهای قدس و سردار سلیمانی هستند» و ترور شهید سلیمانی توسط دولت ترامپ مانع از وقوع این امر شد. نکته اینجاست که حتی ایرانیان اپوزیسیون مانند سازگارا نیز نسبت به این موضوع بدبین بوده اند و این لفاظی را که با عظمت جدید او (کاهش وزن) همراه است، نادیده گرفته اند که با جاه طلبی او برای ریاست جمهوری ارتباطی ندارد. پمپئو همچنین اتهامات زیادی را علیه برنامه هسته ای ایران و همچنین ابتکار عمل ایران برای ترور مقامات و مقامات مخالف ایران مطرح می کند. جالب اینجاست که همزمان دست داشتن او در قتل شهید قاسم سلیمانی فاش شد!

  بهترین غذاها در دوران بارداری - خبر زنده

به نظر می رسد پمپئو به دلیل مواضع اخیر خود سه هدف اصلی را دنبال می کند که توجه به آنها کاملاً ضروری به نظر می رسد.

1: افزایش فشار برای مرگ نهایی برجام

یکی از اهداف اصلی پمپئو از تشدید شعارهای لفظی خود علیه کشورمان، تلاش برای تسهیل روند مرگ نهایی توافق برجام است. توافقی که ایالات متحده در زمان ترامپ و شخص پمپئو آن را بدترین توافق تاریخ آمریکا می دانست و برای نابودی آن تمام تلاش خود را انجام داد. در این راستا، پمپئو به عنوان یکی از اعضای حزب جمهوری خواه و با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای (نوامبر 2022) و سپس رئیس جمهور آمریکا (2024) عملاً با طرح چنین موضوعاتی سعی در بالا بردن فضا دارد. علیه ایران بسیج شوید و همه فضا را برای مانور در مورد ایران در نظر بگیرید (با تمرکز بر نشان دادن انعطاف برای دستیابی به توافق با ایران).

از این منظر، مواضع اخیر پمپئو علیه ایران به ویژه در رابطه با انرژی هسته ای کشورمان را باید ادامه کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ در راستای منافع متحدان منطقه ای آمریکا مانند رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی دانست. . این اوج تنش در روابط خارجی ایران با جهان و به تصویر کشیدن حکومت سرکش، یاغی و سیاه ایران است.

2: تشدید زورگیری از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

بیشتر اظهارات مایک پمپئو بر اتهامات وی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز متمرکز بود. وی در همین راستا به اتهامات خاصی به سردار فقید قاسم سلیمانی و آنچه اقدامات تخریبی سپاه قدس عنوان کرد اشاره کرد. به نظر می رسد دلیل تمرکز پمپئو در این زمینه تلاش برای تقویت جو علیه دولت بایدن به منظور جلوگیری از انعطاف پذیری این دولت در اقدام برای حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی آمریکایی باشد.

  فروش 80 میلیون دلاری سینمای ایران در خارج از کشور

این موضوع در ماه های اخیر به یکی از موانع اصلی دستیابی به توافق در قالب معادله احیای برجام تبدیل شده است. لازم به ذکر است که کلید واژه تخریب سپاه از مدت ها قبل با احیای برجام در آمریکا به ویژه در اردوگاه جمهوری خواهان توسط جریان های مختلف سیاسی و رسانه ای مطرح شده و به طرق مختلف روی آن کار می شود. ادعای پمپئو مبنی بر اینکه او و برخی دیگر از مقامات آمریکایی از سوی ایران تهدید یا تهدید به مرگ می شوند، صرفا به دنبال ترسیم تصویری تلخ از کشور ما و مشروعیت بخشیدن به اقدامات غیرقانونی دولت های آمریکا علیه ایران است. رویه ای که سال هاست علیه کشورمان ادامه دارد.

همه این اقدامات در شرایطی صورت می گیرد که خود آمریکا مسئول کشتار هزاران انسان بیگناه در قالب جنگ در افغانستان، عراق، ویتنام و غیره است و به ویژه اقدامات تروریستی مختلف را رهبری و راه اندازی کرده است. شهادت سردار قاسم سلیمانی در این فضا آمریکایی ها عملا جای شاکی و متهم را عوض کردند.

3: بر لزوم ادامه کارزار فشار حداکثری علیه ایران تاکید کنید

در نهایت، مجموع اظهارات مایک پمپئو علیه ایران به دنبال ارسال این پیام به جهان است که کمپین فشار حداکثری علیه ایران یک کمپین موفق و در نوع خود مؤثرترین راه برای مقابله با آنچه تهدید ایران نامیده می شود، است. در واقع پمپئو با طرح اتهامات مختلف به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فعالیت های هسته ای کشورمان و سایر مشکلات، در واقع تصویری منفی از ایران ایجاد می کند، بنابراین این موضوع خود مقدمه ای برای اتخاذ سیاستی نامشروع علیه ایران است. از این منظر پمپئو و جمهوری خواهان در تلاش هستند تا فشار بر تهران را به حداکثر برسانند و از هیچ ابزاری در این زمینه ابایی ندارند.

  بررسی چالش های صنعت بیمه ایران در شماره جدید ماهنامه «دنیای سرمایه گذاری» - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید