چرا همه باید واکسن زگیل تناسلی (HPV) دریافت کنند؟

واکسن HPV

انجمن 24- مریم دلشاد گفت: سرطان دهانه رحم (HPV) یا ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین عفونت مقاربتی است. سرطان دهانه رحم یکی از معدود سرطان هایی است که واکسنی برای آن ساخته شده است.

وی گفت: در بسیاری از کشورهای جهان واکسن HIV یک واکسیناسیون معمولی است که از سن 10 سالگی شروع می شود. به ندرت می تواند باعث سرطان در مردان شود، مانند سرطان بیضه، مقعد، آلت تناسلی و سرطان دستگاه گوارش، اگرچه احتمال آن بسیار کمتر است و سرطان بیضه، مقعد و آلت تناسلی در مردان همجنس گرا شایع تر است.


بیشتر بخوانید: قانون جوانان جمعیت و موج بیماریهای مقاربتی؛ چه کسی مسئولیت را بر عهده می گیرد؟ هشدار در مورد افزایش بیماری های عفونی


وی افزود: دلیل توصیه به مردان نیز برای تزریق واکسن HPV این است که مردان ناقل ویروس هستند و در صورت واکسینه شدن به خصوص در سنین پایین زنجیره انتقال ویروس قطع می شود، بنابراین توصیه می کنیم این واکسن را انجام دهند. هم به پسران و هم به دختران.» این واکسن را تزریق کنید.

بهترین سن برای تزریق واکسن HPV

این پزشک بهترین سن برای واکسیناسیون را 10 تا 26 سالگی عنوان کرد و افزود: تزریق واکسن قبل از برقراری رابطه جنسی توصیه می شود چرا که واکسن از سن 10 سالگی بیشترین تاثیر را دارد و بهتر است بلافاصله تزریق شود تا ایجاد شود. امنیت بیشتر.”

دلشاد افزود: در صورت تزریق واکسن HPV به افراد زیر 15 سال، دو نوبت در فواصل شش ماهه تزریق می شود، اما افراد بالای 15 سال باید سه نوبت دریافت کنند. دوز صفر، یک، شش یا دوز صفر، دو، شش که فاصله بین ماه ها واکسیناسیون است.

این پزشک با بیان اینکه واکسن HPV گارداسیل 4 که به ایران وارد شده بود وجود دارد، گفت: این واکسن هنوز موجود است اما یافتن آن سخت و گران است. واکسن HPV 4 چهار نوع 6، 11، 16 و 18 را پوشش می دهد، واکسن گارداسیل 9 نیز در دنیا وجود دارد که 9 نوع ویروس را پوشش می دهد، اما در ایران این واکسن را نداشتیم.

وی بابیان اینکه ایران واکسنی به نام پاپیلوگارد تولید کرده است، گفت: دو نوع خطرناک 16 و 18 و سرطان زا را پوشش می دهد. پسرها باید واکسینه شوند.

قیمت ایرانی و خارجی واکسن HPV

دلشاد اعلام کرد: قیمت واکسن خارجی گارداسیل در صورت یافتن هر کدام حدود یک میلیون و نیم است اما واکسن ایرانی پاپیلوگارد حدود 380 هزار تن است.

وی بابیان اینکه واکسن HPV نیز باید با نسخه از داروخانه تهیه شود، تصریح کرد: سامانه 190 وزارت بهداشت لیست داروخانه های فروش واکسن را اعلام می کند، ضمن اینکه بهتر است واکسن در مطب یا کلینیک و بیمارستان تزریق شود. اما در خانه تزریق نکنید، زیرا تشنج در نتیجه تزریق بسیار نادر است، بنابراین بهتر است تزریق را در کلینیک یا مطب پزشک انجام دهید.

وی گفت: واکسیناسیون همزمان HPV با واکسن هایی مانند کرونا و آنفولانزا ممنوع نیست، اما می توان در فواصل زمانی چند روزه با عوارض جانبی واکسنی مانند کرونا که ممکن است تب و بدن درد را شامل شود، تزریق کرد. در عین حال، اگرچه نیازی به فاصله گرفتن نیست.

“بعضی ها می گویند ما ازدواج نکرده ایم و رابطه جنسی نداریم، پس چرا باید واکسن بزنیم؟” وی پاسخ داد: هرکسی که در آینده ممکن است رابطه جنسی داشته باشد باید این واکسن را تزریق کند و بهتر است در سنین پایین واکسینه شود تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم با تزریق واکسن HIV

او می گوید: «قبلاً می گفتند واکسن HPV بعد از 26 سالگی هیچ تأثیری ندارد، اما مقالات زیادی منتشر شده است که نشان می دهد این واکسن برای همه افراد حتی در سن 45 سالگی کار می کند، اما هر چه سن بالاتر می رود، بیشتر می شود. او گفت واکسن برای شما کمتر موثر خواهد بود. توصیه می کنیم افراد در هر سنی، مجرد یا متاهل، واکسن HPV را دریافت کنند. واکسن HPV از سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند، مانند واکسن هپاتیت که از سرطان کبد جلوگیری می کند و بخشی از آن است. واکسیناسیون روتین در کشور انجام می شود، اما در ایران اطلاعات کمی در مورد آن وجود دارد.

وی گفت: ویروس HPV گونه های مختلفی دارد. برخی از سویه های ویروس پرخطر و برخی دیگر کم خطر هستند، اما دو نوع مهم 16 و 18 شایع ترین علت سرطان دهانه رحم هستند.

وی گفت: ویروس HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود که می تواند به قسمت هایی از پوست غیر از آلت تناسلی گسترش یابد. توصیه می کنیم خانم ها یک آزمایش اسمیر سالانه و همچنین تست اسمیر HPV و سایر انواع ویروس HPV را انجام دهند. یک اسمیر طبیعی ممکن است ویروس را نشان ندهد و تغییرات سلولی هنوز رخ نداده است، بنابراین زمانی که در آزمایشگاه اسمیر می دهید، باید توجه داشت که برای HPV نیز آزمایش شده است.

راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

دلشاد افزود: ویروس HPV اگرچه از راه جنسی قابل انتقال است اما از راه های دیگری نیز قابل انتقال است. در واقع این ویروس از طریق تماس پوستی در ناحیه ای که زگیل و خراش دارد به فرد دیگری منتقل می شود، بنابراین ویروس باید منتقل شود.«این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود.

وی بهترین راه پیشگیری از ابتلا به HPV را رابطه جنسی خانوادگی می داند و گفت: بهتر است افراد روابط خارج از خانواده و چند همسری نداشته باشند. استفاده از کاندوم نیز تا حد زیادی به پیشگیری از ویروس کمک می کند، اما می تواند راهی برای انتقال ویروس از طریق مناطقی باشد که توسط کاندوم پوشانده نشده است. به طور غیرمعمول، ویروس می تواند از طریق حوله مرطوب، استخر و لباس خیس منتقل شود، اما رابطه جنسی همچنان راه اصلی انتقال است.

وی گفت: اگر HPV باعث ایجاد زگیل شود، راه های مختلفی برای از بین بردن آن وجود دارد، اما درمان نهایی نیست و فقط ظاهر زگیل ها را از بین می برد. مهمترین چیز تقویت سیستم ایمنی است تا سیستم ایمنی بتواند با ویروس مبارزه کند.» بدن را نابود کند. در بیشتر موارد، پس از چند سال، سیستم ایمنی بدن ویروس HPV را از بین می‌برد، بنابراین تمرکز ما بر تقویت سیستم ایمنی و عدم مصرف دخانیات، مواد مخدر و الکل است، زیرا این مواد سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند و می‌توانند باعث بازگشت ویروس به بدن شوند. بدن

تاج و عود HPV

وی گفت: در دوران تاج گذاری موارد زیادی داشتیم که ویروس HPV در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر عود می کرد، بنابراین تاج به عنوان یک عامل استرس زا در نظر گرفته شد و باعث عود HPV در انسان شد.

دلشاد گفت: تبلیغات زیادی برای داروهای HPV از جمله گانودرما وجود دارد، اما شواهد معتبری مبنی بر موثر بودن گانودرما در درمان زگیل تناسلی وجود ندارد. اما قارچ دیگری به نام شیتاکه وجود دارد که به عنوان دارو در داروخانه ها موجود است و مقالات و مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد این دارو می تواند در درمان زگیل تناسلی موثر باشد اما باز هم تاکید می کنم که مهمترین راه پیشگیری و درمان تقویت آن است. سیستم ایمنی بدن.

وی با تاکید بر سبک زندگی سالم به مردم توصیه کرد که تغذیه سالم داشته باشند، از فست فودها و غذاهای فرآوری شده استفاده نکنند، ورزش کنند، نان، برنج، قند، شکر، نوشابه و غذاهای پر کربوهیدرات کمتر مصرف کنند، زیرا سبک زندگی سالم باعث تقویت سیستم ایمنی می شود. سیستم و از بیماری جلوگیری می کند.

وی با استناد به مطالعه اخیر منتشر شده در Lancet گفت: این مطالعه نشان می دهد که تزریق واکسن HPV می تواند تا 90 درصد از سرطان دهانه رحم پیشگیری کند. این عدد به قدری بالا و ارزشمند است که به همه توصیه می کنیم در اسرع وقت واکسن HPV را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید