چرا فساد اقتصادی در ایران کامل نیست؟ / امروز پست ها به دستور همسر و فرزند و داماد مسئولان توزیع می شود!

انتصابات خانوادگی و فساد اقتصادی در ایران

انجمن 24،، محمد آیتی: نزدیک به سه دهه است که اخبار مفاسد اقتصادی در ایران به شکلی خاص و متفاوت از همیشه منتشر می شود و این روند با وجود محاکمات عمومی و احکام سنگین ادامه دارد.

زمانی از شهرام جزایری به عنوان یک متصرف بزرگ یاد می شد، اما بدبین ترین افراد هم فکر نمی کردند این رویه با تخصیص های کلان در قالب نامه هایی مانند هواری، مهآفرید، آقاخانی و… ادامه یابد.

جای تامل است که در کشوری که قوانینش شرعی است شاهد این حجم از سوء استفاده ها هستیم و باید دید مشکلات کجاست و این اخبار سال به سال نه تنها کم نمی شود بلکه بیشتر هم می شود.

شایستگی جای خود را به رانت های سیاسی و خانوادگی داد

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس به جامعه ۲۴ گفت: دلیل اصلی این تحولات در کشور انتخاب و انتصاب افراد نامناسب و نالایق برای پست های کلیدی است.

وی افزود: وقتی شایسته سالاری جای خود را به رانت های سیاسی، رفاقت، فامیل بازی ها می دهد و مدیران ارشد بدون بررسی سوابق، پست را به فرد مورد نظر می دهند، وضعیت کشور اینگونه است!


بیشتر بخوانید: چرا مشارکت اجتماعی در ایران رو به کاهش است؟ / سال هاست که دروغ و فساد در حال افزایش است.


سخنگوی اراک گفت: نمی توانم فردی را بدون توجه به مسئولیت های گذشته اش در جایگاه مهم تصمیم گیری قرار دهیم؟ آیا باید کار را به یک فرد واجد شرایط سپرد و آیا این کار را اصلاحی مبتذل می داند یا خیر؟ وقتی فردی ظرفیت لازم را نداشته باشد، حتی اگر تا آن زمان مشکل اقتصادی در پرونده خود نداشته باشد، احتمال انحراف او بیشتر است.

  بودجه 38000 میلیارد تنی برای طرح رتبه بندی معلمان - خبر زنده

یکی از اعضای کمیته مشاوران و امور داخلی کشور گفت: یکی دیگر از انتقادات من این است که چرا مدیران ارشد، مدیران پایین را به حال خود رها می کنند؟ نظارت امری دائمی است و در صورت بی توجهی باعث آسیب می شود. در همین مجلس استفساریه های متعددی صورت گرفت اما متاسفانه برخی از نمایندگان به لحاظ سیاسی در جلسه کمیسیون حضور پیدا نکردند به طوری که جلسه به نتیجه نرسید و رأی نیاورد. آیا این نوع رویکرد می تواند از فساد جلوگیری کند؟

اسفاری با تاکید بر اهمیت پیشگیری از فساد، افزود: دستگاه های اطلاعاتی ما باید با جدیت راه پیشگیری را دنبال کنند. وقتی مدیر اشتباه می کند نباید سراغ او برویم. نظارت، هشدار و تعامل راهی برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی مدیر است که هر چه در این زمینه بیشتر کار کنیم برای کشور بهتر است و بر این اساس اعتماد مردم را جلب خواهیم کرد.

وی افزود: اینکه فساد کامل نیست و اغلب اخبار ناگواری از آن می شنویم به دلیل اختیارات عظیمی است که به مدیر داده شده است. اینکه بانک مرکزی به فردی اجازه می دهد 60 تن طلا در بازار بگذارد و سپس آن را به سکه تبدیل کند یا مثلاً 18 میلیارد دلار به بازار تزریق کند و به جای توزیع آن بین همه صرافی ها فقط تا سقف 15. یا 20 صرافی خاص با آن. باید گفت نتیجه چیزی است که الان می شنویم و عصبانیت مردم.

اسفاری گفت: درمان باید غلات درشت باشد. دادگاه در حال برگزاری است و حکم صادر می شود، اما فساد همچنان ادامه دارد، زیرا مدیر ارشد که اختیارات را به مدیر پایینی داده است، بدون مشکل زندگی می کند.

  اعتبار مورد نیاز برای اعمال تعرفه برای پرستاران؛ 5500 میلیارد تن

این عضو کمیسیون داخلی و شوراها در پاسخ به اینکه ادامه این روند تا چه اندازه می تواند مشروعیت نظام را به خطر بیندازد؟ وی گفت: هر چه اخبار منفی مانند این سوء استفاده های اقتصادی در جامعه بیشتر شود، بی اعتمادی بیشتر شده و مشروعیت نظام آسیب جدی می بیند. تخصیص در همه دولت های دنیا وجود دارد، اما چون ما حکومت اسلامی هستیم و شعارهای اسلامی و دینی داده ایم، نباید به این سمت کشیده شویم زیرا گناه نابخشودنی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روزی روزگاری در این کشور میرزا تقی خان امیرکبیر نامه ای به رئیس دولت نوشت و گفت که عمه سلطنتی شما از من خواسته است که شخصی را به منصب تعیین کنم و من نپذیرفتم زیرا دولت نمی تواند باشد. به دستور عمه و عمو کرد. متأسفانه با وجود این مدل ها، گاهی اوقات می شنویم که پست ها در خانه توسط همسر، فرزند، تازه عروس و بستگان افراد برتر کشور توزیع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید