چرا روسیه از شورای حقوق بشر حذف شد؟ – خبر زنده

چرا روسیه از شورای حقوق بشر حذف شد؟

 – خبر زنده

انجمن 24-در این نظرسنجی 24 کشور از جمله الجزایر، بلاروس، کوبا، کره شمالی، ایران، قزاقستان، چین، روسیه، سوریه، ازبکستان، تاجیکستان، ویتنام و غیره به تعلیق عضویت روسیه در شورای امنیت رای منفی دادند.

هند، مصر و آفریقای جنوبی از جمله کشورهایی بودند که رای ممتنع دادند.

غربی ها با استناد به ماده 8 قطعنامه 25/601 شصتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به دنبال تعلیق عضویت روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

بر اساس این ماده، اگر یکی از اعضای شورای حقوق بشر مرتکب نقض جدی و سیستماتیک حقوق بشر شود، مجمع عمومی سازمان ملل متحد می تواند با اکثریت دو سوم (رای مثبت و منفی) عضویت آن کشور در شورای حقوق بشر را به حالت تعلیق درآورد. به آرامی

نمایندگان ۱۱ کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا، اوکراین، مولداوی، ژاپن، کلمبیا و رئیس هیئت اتحادیه اروپا در بلوک ۲۷ کشوری روز سه‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای گفتگو درباره حادثه بوچا دیدار کردند. رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار تشکیل جلسه فوق العاده برای رای گیری درباره تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو که در سال 2006 تأسیس شد، دارای 47 عضو است که توسط مجمع عمومی 46 عضوی سازمان ملل انتخاب شده اند و روسیه که قرار بود تا سال 2023 به عضویت آن درآید، به حالت تعلیق درآمده است.

چنین اقدامی توسط 193 عضو مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت که در سال 2011 عضویت لیبی در شورای حقوق بشر را به حالت تعلیق درآورد.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، کشورهای غربی روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کردند، مسکو را به ابهام بوچا متهم کردند و اعلام کردند که به دلیل نقض حقوق بشر واجد شرایط عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل نیست. عکس های وحشتناکی از اجساد غیرنظامیان در خیابان های بوچا زمانی منتشر شد که مقامات اوکراینی در 3 آوریل (3 آوریل) آزادسازی تمام مناطق شهر را از کنترل روسیه اعلام کردند.

برخی منابع خبری گفتند که دیپلمات های روس پیش از تشکیل مجمع عمومی در روز پنجشنبه و رای دادن به تعلیق عضویت روسیه، با برخی کشورها برای مخالفت با قطعنامه ضد روسی مشورت کردند.

برخی از روزنامه نگاران غربی به نقل از منابع سازمان ملل مدعی هستند که روسیه قبل از رای گیری مجمع عمومی متنی تهدیدآمیز پخش کرده است. خبرنگاران غربی به نقل از چندین منبع در مجمع عمومی گزارش دادند که روسیه پیش از آغاز رأی گیری سازمان ملل درباره عضویت این کشور در سازمان ملل، درباره عواقب رای مثبت به قطعنامه هشدار داده بود.

آنها گفتند: شایان ذکر است که نه تنها حمایت از چنین ابتکاری، بلکه موضع بی طرف در رای گیری (ممتنع یا عدم مشارکت) غیردوستانه تلقی خواهد شد.

خروج روسیه از شورای حقوق بشر قبل از رأی گیری در مجمع عمومی

نماینده روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورش پیش از رای گیری مجمع عمومی از شورای حقوق بشر خارج شده است.

  دولت فردا را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرده است - خبر زنده

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفت: پس از آن که مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه به خروج روسیه از برجام رأی داد، روسیه تصمیم به خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل گرفته است.

گنادی کوزمین، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت: روسیه تصمیم گرفته است تا عضویت خود در شورای حقوق بشر را قبل از پایان دوره آن در 7 آوریل (پنجشنبه 18 آوریل) به حالت تعلیق درآورد.

معاون سفیر روسیه همچنین تاکید کرد که خروج روسیه از برجام به این معنا نیست که مسکو به تعهدات بین المللی خود عمل نخواهد کرد.

اوکراین: ما باید شورای حقوق بشر را تایتانیک می نامیدیم

سرگئی کیسلیس، سفیر اوکراین در سازمان ملل، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر گفت: جهان به یک مقطع حساس رسیده است.

سفیر ولادیمیر زلینسکی در اوکراین روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: “ما شاهد حرکت کشتی ما در میان مه به سمت کوه های یخ مرگبار هستیم.”

سفیر اوکراین افزود: به نظر می رسد به جای شورای حقوق بشر باید شورای تایتانیک را صدا می زدیم. ما امروز باید این شورا را از غرق شدن نجات دهیم.

سفیر اوکراین در سازمان ملل از نهاد حقوق بشری خواسته است تا عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را قبل از رأی گیری به حالت تعلیق درآورد و عضویت روسیه را به حالت تعلیق درآورد.


بیشتر بخوانید: نشانه ای که روسیه را از شورای حقوق بشر کنار گذاشت


وی افزود: تا دقایقی دیگر این فرصت را خواهید داشت که ثابت کنید تماشاگر بی تفاوتی نیستید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای نجات شورای حقوق بشر و جان بسیاری از مردم در سراسر جهان و اوکراین روی دکمه بله کلیک کنید.

از سوی دیگر سفیر اوکراین مدعی است که فشار دادن دکمه «نه» به معنای فشار دادن ماشه و رنگ قرمز علامت به معنای خون سرخ بیگناهان است.

روسیه: تعلیق ما نشان دهنده موقعیت هژمونیک آمریکا است

معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل همچنین گفت: رای مجمع عمومی سازمان ملل به حذف روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل نشان دهنده تلاش ایالات متحده برای حفظ موقعیت هژمونیک خود است.

گنادی کوزمین، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در سومین نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل که به تعلیق عضویت روسیه در سازمان ملل رای داده بود، گفت: این رای گیری تلاشی از سوی ایالات متحده برای حفظ موضع خود است. شورای حقوق بشر

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل افزود: رای به قطعنامه پیشنهادی آمریکا در مجمع عمومی برای تعلیق مشارکت روسیه در شورای حقوق بشر ربطی به حقوق بشر ندارد.

  لحظه ای ترسناک از فروریختن دیوار در ساراتوف / فیلم

این مقام روسی رای مجمع عمومی به حذف روسیه از شورای حقوق بشر را تلاشی از سوی آمریکا برای حفظ کنترل و سلطه کامل توصیف کرد.

پیش از رای گیری، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل از مجمع عمومی خواسته بود به قطعنامه پیشنهادی آمریکا مبنی بر تعلیق عضویت در شورای حقوق بشر رای ندهد.

وی گفت: ما از همه اعضای حاضر می‌خواهیم که واقعاً تصمیم خود را در نظر بگیرند و به تلاش‌های کشورهای غربی و متحدان آنها برای تضعیف ساختار حقوق بشر موجود رأی منفی دهند.

چین: مثل ریختن بنزین روی آتش است

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل نیز گفت که تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر باعث تشدید اختلافات در سازمان ملل خواهد شد.

سفیر چین در سازمان ملل روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: پکن با سیاسی شدن حقوق بشر مخالف است.

وی ادامه داد: چنین اقدام عجولانه در مجمع عمومی که دولت ها را مجبور به انتخاب یک کشور می کند، باعث افزایش شکاف بین اعضا و افزایش تقابل بین طرفین می شود. مثل ریختن بنزین روی آتش است.

چرا ایران رای مخالف داد؟

مجید تهتروانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای رای به تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر گفت: عضویت در این نهاد نباید مبتنی بر سیاست باشد.

به گزارش ایرنا، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در سومین نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره جنگ اوکراین با دستور کار رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر افزود: ایران پیش نویس قطعنامه این قطعنامه را دارای انگیزه های سیاسی می داند که بی طرفی سازمان ملل را تضعیف می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی افزود: دولت ایران برای ارتقا و حمایت از حقوق بشر اهمیت ویژه ای قائل است، اما سوء استفاده از سازوکار حقوق بشر سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی را مغایر با اصل ضرورت جهانی و عدم برخورد گزینشی در قبال آن می داند. مسائل حقوق بشر حقوق بشر..

عضویت در شورای حقوق بشر نباید انگیزه سیاسی داشته باشد

ته روانچی گفت: ما معتقدیم که حقوق بشر نباید قربانی ملاحظات سیاسی کوته فکرانه شود.

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: تاکید ما بر این است که کار شورای حقوق بشر باید به صورت غیرسیاسی و بدون تقابل دنبال شود و عضویت در این نهاد با انگیزه سیاسی نباشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر لزوم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بر اساس قوانین بین المللی و احترام کامل به همه طرف های منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین الملل تاکید می کند.

ته روانچی گفت: ایران تاکید می کند که حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها باید به طور کامل رعایت شود و امنیت و امنیت همه غیرنظامیان باید تضمین شود.

  بیمه بیمار نادر و امید / گشایش در شناسایی بیماری های نادر جدید - خبر زنده

وی افزود: دولت ایران به شدت نگران ادامه تشدید اوضاع انسانی در اوکراین است که توجه گسترده بین المللی را به خود جلب کرده است.

اقدامات ضد روسیه هیچ ارتباطی با حقوق بشر در اوکراین ندارد

بسام صباح، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز گفت که اقدامات ضد روسیه و هماهنگ غرب هیچ ارتباطی با حقوق بشر در اوکراین ندارد.

سخنگوی دولت بشار اسد افزود: غرب دیدگاه ها و معیارهای خود را در مورد حقوق بشر تحمیل می کند و از آنها به عنوان ابزاری برای فشار سیاسی و هدف قرار دادن کشورهای خاص استفاده می کند.

نماینده سوریه که به پیش نویس قطعنامه ضد روسی رای منفی داد، خواستار جداسازی مسائل حقوق بشر از همه ملاحظات سیاسی و پرهیز از استانداردهای دوگانه شد.

وی بر رد هرگونه سیاسی شدن امور انسانی و اهمیت اصل بی طرفی و عدم تبعیض در حقوق بشر تاکید کرد.

نماینده سوریه در سازمان ملل همچنین بر تمایل سوریه برای تضمین حقوق بشر و اهمیت ارائه کمک های بشردوستانه لازم به همه مناطق آسیب دیده از بحران تاکید کرد.

وی گفت: زمانی که آمریکا و متحدانش شهر رقه را ویران کردند و هزاران سوری را کشتند، ما شاهد افشای ناقضان حقوق بشر توسط این بسیج سیاسی و رسانه های بین المللی نبودیم.

وی همچنین به بی احترامی به حقوق و امنیت غیرنظامیان در دونباس اوکراین اشاره کرد.

رضایت آمریکایی ها: ما یک پیام قوی ارسال کردیم

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در پایان سومین نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به جنگ اوکراین اختصاص داشت، تعلیق روسیه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد را لحظه ای مهم و تاریخی خواند. .

گرینفیلد افزود که کشورهای سراسر جهان به حذف روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به دلیل نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر رأی داده اند.

وی گفت: «ما به طور جمعی پیامی قوی ارسال می کنیم که رنج قربانیان و بازماندگان جنگ در اوکراین نادیده گرفته نخواهد شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکنون سه جلسه اضطراری در مورد جنگ در اوکراین برگزار کرده و روسیه را محکوم کرده است و دو قطعنامه قبلی با 141 رای و 140 رای به روسیه تصویب شده است.

در 21 فوریه 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد.

سه روز بعد، در روز پنجشنبه 24 فوریه 1400، پوتین به اصطلاح “عملیات ویژه” را علیه اوکراین آغاز کرد و روابط متشنج بین مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد. درگیری در اوکراین و واکنش به اقدامات روسیه همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید