چرا جنوب کشور بیشتر از شمال می لرزد؟ / ابر زلزله قبل از زلزله بم چه سابقه ای داشت؟

زلزله در جنوب کشور

انجمن 24- طی 24 ساعت گذشته وقوع سه زمین لرزه به بزرگی 5.1، 4.8 و 4.5 ریشتر در سه نقطه کشور بار دیگر موجب نگرانی و احتمال وقوع زلزله بزرگ تری در کشور شد. زلزله مهیب بم در دی ماه رخ داد. برخی از مردم به دلیل سرمای هوا نگران وقوع زلزله هستند که منجر به مرگ و میر، خسارت و مرگ بسیاری می شود.

زلزله 5.1 ریشتری در سرچ کرمان، زلزله 4.8 ریشتری در جزیره خارک بوشهر و زلزله 4.5 ریشتری در همارلو در مرز آذربایجان غربی و شرقی تلفات جانی و خسارتی نداشت اما بار دیگر مسئولان را در جریان گذاشت. برای بررسی وضعیت گسل های کشور و خطر گسل های مناطق مختلف کشور با علی عسگر هدایی، ژئومورفولوژیست گفت وگو کرده ایم که در ادامه می خوانید.

هدایی در پاسخ به این سوال جامعه 24 که آیا آخرین زمین لرزه های کشور هشداردهنده است یا خیر؟ وی گفت: اگر به آمارهای 10 سال گذشته نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که کشور در حال ورود به دوره تشدید زلزله است. در دو سال گذشته با وجود اینکه هیچ زلزله ای با تلفات و تخریب نداشته ایم، اما آمار وقوع زلزله در کشور افزایش یافته است.

جنوب بیشتر از شمال از زلزله می آید

وی گفت: بیشترین زلزله در کشور در کدام مناطق رخ می دهد؟ وی بیان کرد: بیشترین زلزله های کشور در نیمه جنوبی کشور رخ می دهد و به همین دلیل در مناطق جنوبی و منطقه زمین شناسی زاگرس شاهد زلزله هستیم. البته شدت زمین لرزه ها در نیمه شمالی کشور بیشتر است.

  رشد بالای فروش سفته در سال گذشته - خبر زنده

بیشتر بخوانید: زلزله 5.1 ریشتری در استان کرمان


این ژئومورفولوژیست که در آن زلزله های شدید رخ می دهد با بیان اینکه در بسیاری از مناطق زلزله های کمتر از 7 ریشتر رخ می دهد، گفت: بیشتر زلزله هایی که در ایران رخ می دهد بین 3 تا 5.5 ریشتر است. البته گاهی به دلایل مختلف از جمله فشار بر پهنه های زمین شناسی، گاهی در برخی گسل ها زلزله های بزرگی مانند ناحیه سرپل ذهاب و هورگو رخ می دهد.

زلزله شدید در کدام مناطق رخ می دهد؟

به گفته هدایی، زمانی که زمین لرزه های قوی رخ می دهد، باید مدتی منتظر پس لرزه باشیم، اما در منطقه زمین شناسی زاگرس به دلیل ساختار، پس لرزه هایی به بزرگی 4 یا حتی 5 ریشتر در عرض دو ماه ممکن است رخ دهد، اما هر زلزله ای باشد. در طول آب و هوا بگذرد، بنابراین زلزله ها قدرت کمتری خواهند داشت.

وی افزود: در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان زمین لرزه هایی با بزرگی بیش از 7 ریشتر ممکن است رخ دهد و در بقیه نقاط کشور معمولاً زلزله های متوسط ​​رخ می دهد.

هدایی در ادامه گفتگوی خود با جامعه 24 در خصوص اثرات تغییرات اقلیمی بر زلزله، این موضوع را رد کرد: اقلیم و تغییرات اقلیمی هیچ تاثیری بر پدیده های زمین شناسی مانند زلزله ندارند. اینکه می گویند در زمستان به دلیل سرد شدن هوا زلزله رخ می دهد، یک سوال علمی نیست و دلیلی هم ندارد. گرما یا سرما نمی تواند باعث زلزله شود.

تاریخچه ابر زلزله در فاجعه بم چه بوده است؟

این ژئومورفولوژیست با اشاره به اینکه در جریان زلزله تنها دو پدیده ابر و نور زلزله داشتیم، گفت: در جریان زلزله بم چند روز قبل از حادثه یک محقق چینی ابرهای منطقه را مشاهده و حدس زد. ابرهای زلزله معمولاً قبل از ظهور شکل می گیرند و مانند مسیر هواپیما در آسمان هستند. همچنین در زمان زلزله کرمانشاه نور زلزله رخ داده بود که باعث شد عده ای قبل از زلزله آن را ببینند.

  طرح واردات خودرو تصویب شد

دیدگاهتان را بنویسید