چرا اینترنت برای کودکان وجود ندارد؟

مجید عابدی کارشناس آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس به بررسی وضعیت دسترسی دانش آموزان به اینترنت در کشورهای توسعه یافته گفت: بر اساس گزارش OECD برای سال 2020 بیش از 50 درصد کودکان و نوجوانان کشورهای در حال توسعه به اینترنت دسترسی دارند. به اینترنت در خانه در کشورهای توسعه یافته، این رقم به بیش از 70 تا 80 درصد از جمعیت کودکان و نوجوانان می رسد. همچنین با توجه به طبقه بندی خانواده های نیمه برخوردار و مستضعف، این آمار نیز به 85 درصد افزایش می یابد. این در حالی است که دسترسی به کودکان و نوجوانان در خاورمیانه تنها 25 تا 30 درصد برآورد شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار مرکز آمار، از نظر دسترسی به اینترنت در بین نوجوانان 15 ساله در ایران، 53 درصد در سال 96 و 65 درصد در سال 99 به اینترنت دسترسی داشتند. در واقع دسترسی آسان به اینترنت ما را در جایگاه بالاتری نسبت به کشورهای منطقه قرار داده است، اما هدایت، تنظیم، نظارت، نظارت و پوشش محتوای مفید و پاک مهم است.

* حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی 30 درصد افزایش یافته است.

عابدی با بیان اینکه شرایط شیوع تاج و تخت حضور کاربران در شبکه های اجتماعی از جمله واتس اپ را از 24 به 88.5 درصد و در اینستاگرام 43 به 68 درصد افزایش داده است، افزود: در این بین حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی افزایش یافته است. شبکه 30 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: حضور گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی خارجی موضوعی جدی است و عدم استقبال از شبکه های داخلی باید آسیب شناسی شود و عوامل توسعه تمایل و رضایت کاربران شبکه های داخلی توسط دیگران تقویت شود.

  تمام راه های افزایش طول عمر میز اداری

* هیچ قیم خاصی مسئول اینترنت کودکان و نظارت و تنظیم آن نیست

عضو کانون معارف اسلامی در پاسخ به این سوال که «در کشورهای دیگر دسترسی کودکان به اینترنت چقدر آزاد است؟» گفت: تقریباً در همه کشورهای پیشرفته و شبکه های اجتماعی پرطرفدار محدودیت سنی برای دسترسی به منابع اینترنتی و عضویت وجود دارد. ; محدودیت هایی برای غیبت نوجوانان 13 ساله بدون والدین وجود دارد و اتحادیه اروپا در نظر دارد این محدودیت ها را به 16 سال افزایش دهد. از طرفی در اکثر سایت های فیلم و استریم امکان محدود کردن حضور گروه های سنی و دسته بندی آنها وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه «چرا فیلتری برای دسترسی کودکان به ایران وجود ندارد؟»، گفت: علیرغم آگاهی مسئولان از تأثیرات فضای مجازی، راهکارها و راهکارهای عملیاتی در این حوزه پیش بینی نشده و معمولاً به توصیه های منفی و مثبت محدود می شود. مهمتر از آن، هیچ قیم خاصی مسئول اینترنت کودکان و نظارت و تنظیم آن نیست.

* دسترسی به اینترنت برای کودکان و دسترسی امن هنوز فراهم نشده است

عابدی گفت: پیش بینی نشدن سیم کارت های کودکان، نبود خطوط اینترنت پاک و ایمن برای کودکان، عدم گسترش تبلت های شخصی سازی شده برای کودکان و توسعه نیافتن اینترانت ملی هنوز زمینه را برای اجرای اینترنت فراهم نکرده است. برای کودکان و دسترسی امن

وی با بیان اینکه بخش‌هایی از بخش خصوصی در زمینه تهیه انیمیشن و فیلم برای کودکان فعال هستند و مورد استقبال قرار می‌گیرند، افزود: با این حال دولت و دستگاه‌های دولتی حرکت مشهود و مؤثری برای توسعه محتوای کودکان و تنظیم اینترنت کودکان انجام نداده‌اند. «حتی در هنگام فروش فیلم‌ها و بازی‌های گروه‌های سنی در بازارهای تحت وب، فرآیند تأیید و تأیید و اطلاع والدین از دسترسی کودکان و نوجوانان منظم و دقیق نیست.

  40 درصد بیماران عروق کرونر حس چشایی خود را از دست می دهند

* نیاز به توسعه محیط های اشتراک گذاری محتوای ایمن و طبقه بندی شده

این کارشناس آموزش و پرورش پیشنهاداتی ارائه کرد و گفت: طبیعتاً اولین نیاز، تعریف اختیارات متولیان توسعه اینترنت کودکان و نوجوانان و سیستم هدایت، تنظیم، نظارت و نظارت آن است. ارائه سیم کارت و خطوط اینترنت برای کودکان و نوجوانان، ارائه ابزارهای دیجیتال برای دسترسی ایمن و حمایت از توسعه دهندگان محتوای پاک و سلامت کودکان و نوجوانان ممکن است بخشی از تصمیمات دولت باشد.

وی گام مهم بعدی را فرهنگ سازی و آگاهی خانواده ها و نظام آموزشی عنوان کرد
وی در این خصوص افزود: عدم آگاهی خانواده ها و گاه بی تفاوتی آنها و نبود برنامه اطلاع رسانی مشخص در سیستم آموزشی باعث می شود کودکان و نوجوانان وارد فضای تاریک مجازی بدون چراغ راهنمایی شوند.

عابدی افزود: در این راه رسانه ها و صدا و سیما نیز باید نقش بهتری در آگاهی بخشی و آگاهی مردم ایفا کنند؛ اقدامات دیگری که می تواند این مسیر سلامت را ارتقا دهد. همچنین تنوع شبکه های اجتماعی موثر، توسعه سیستم های متنوع و جذاب ارائه منابع و ایجاد فرصت های مناسب برای ورودی و اطلاعات از دیگر اقدامات در زمینه توجه و علاقه عمومی به استفاده از سلامت کودکان و نوجوانان خواهد بود. .

دیدگاهتان را بنویسید