دسته‌ها
بلاگ

چرا ایران بازی قبل از بازی با کانادا را باخت! – خبر زنده

چرا ایران بازی قبل از بازی با کانادا را باخت!

 – خبر زنده

جامعه 24 – فدراسیون فوتبال ایران مدت هاست دچار آشفتگی شده است. از زمانی که شهاب الدین عزیزی هادم از ریاست فدراسیون برکنار شد و حتی پیش از آن، فدراسیون فوتبال شاهد وضعیت آشفته و عجیبی بود که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه است.

پس از برکناری عزیزی هادم از ریاست فدراسیون، نایب رئیس این فدراسیون نیز به دلیل دخالت در ماجرای رمز ارز کینگمانی بازداشت شد و نکته جالب این بود که وی از زندان با اسکایپ در این جلسه حضور یافت! با توجه به این نابسامانی ها مشخص بود که تیم ملی فوتبال ایران نمی تواند برنامه خوبی برای جام جهانی آماده کند.

در چنین شرایط آشفته ای مشخص نبود چه کسی باید پاسخگوی تصمیمات اشتباهی باشد که در فدراسیون گرفته می شود.حمید استیل مدیر تیم ملی با شور و اشتیاق درباره دیدار فینال مقابل کانادا گفت: ما برای ضعیف ترین تیم ها هزینه دادیم. اکنون برای بازدید از کانادا به ما پول می دهند. قرار است اول ژوئن به کانادا برویم. هزینه اقامت، تمرین و غذای تیمی را برای چهار روز پرداخت می کنید و فقط یک پرواز با ماست. – خیلی خوب اتفاق افتاد.

حمید استیل همچنین اعلام کرد که دیدار مقابل اکوادور به عنوان دومین بازی تیم ملی نهایی می شود اما برخلاف گفته استیلی، هر دو بازی لغو شد تا ایران بدون انجام حتی یک بازی تدارکاتی در تمامی ابعاد ورزشی و سیاسی شکست بخورد.


بیشتر بخوانید: افشای قرارداد کریم بیل مکانیکی با تیم ملی


شکست فنی بازی ایران و کانادا

شکست فوتبال ایران را در ابعاد مختلف فنی و سیاسی می توان دید. مسئولان فدراسیون فوتبال ایران دلیل بازی دوستانه با کانادا را همگروهی با آمریکا و شباهت فوتبال کانادا با این کشور عنوان کردند.

از نظر فنی مشخص نیست چرا فدراسیون فوتبال ایران تیمی را برای بازی دوستانه انتخاب کرده که از نظر تاریخ و رنکینگ فیفا به مراتب کمتر از ایران است. اگر مسئولان فدراسیون تیمی را برای شبیه سازی بازی با آمریکا انتخاب کنند، بدون شک مکزیک انتخاب بسیار بهتری خواهد بود.

دومین لحظه عجیب، انتخاب اکوادور به عنوان حریف دوم لجستیکی بود. در حالی که تیم ملی با هیچ رقیبی از آمریکای جنوبی همگروه نبود. اما اشتباه بزرگ فدراسیون تصمیم به برگزاری هر دو مسابقه در کانادا بود که از نظر آب و هوا و جوی که جام جهانی در آن برگزار می شود ربطی به قطر ندارد. تیم ملی می تواند حداقل یک بازی مقابل اکوادور در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس یا جزیره کیش برگزار کند که آب و هوایی مشابه قطر دارد و بار روانی ایجاد شده در کانادا برای کاهش هزینه های روانی و سیاسی ناشی از آن را ندارد. این بازی . .

این اشتباهات باعث شد که تیم ملی نه تنها نتواند با این دو تیم بازی کند، بلکه شانس بازی با دیگر تیم ها را در این پنجره فیفادی از دست بدهد. مشخص نیست اگر روند تدارکاتی به همین منوال پیش برود، تیم ملی مقابل حریفان قدرتمندی مانند انگلیس و آمریکا چه کیفیت فنی از خود نشان خواهد داد.

شکست سیاسی در بازی ایران و کانادا

جدا از مسائل فنی، فدراسیون فوتبال در انتخاب حریف تدارکاتی اشتباه سیاسی فاحشی را مرتکب شد. با جدی‌تر شدن تیم ملی کانادا، جاستین ترودو در واکنش به این مسابقه گفت: من نگرانم که فکر می‌کنم ترتیب دادن این بازی دوستانه ایده بدی بود. من می توانم به شما اطمینان دهم که فدراسیون فوتبال کانادا هیچ بودجه ای برای این بازی در نظر نگرفته است. با توجه به توانایی این بازیکنان (بازیکنان تیم ملی ایران) برای آمدن به کانادا و تیم‌هایی که به کانادا می‌آیند، سازمان خدمات مرزی تصمیم‌گیری حرفه‌ای و مستقل در مورد اینکه آیا افراد واجد شرایط حضور در کانادا هستند یا خیر، می‌گیرد.

همین حرف ها کافی بود تا نشان دهد فضای سیاسی و روانی این بازی مساعد نیست. از سوی دیگر، سال‌هاست که روابط دیپلماتیک با دولت کانادا به پایین‌ترین حد خود رسیده است و دولت نمی‌تواند از طریق رایزنی‌های دیپلماتیک به انجام این بازی کمک کند.

فدراسیون فوتبال علیرغم اتفاقاتی که چند سال پیش با سرنگونی هواپیمای اوکراینی رخ داد، حتی یک بازی تدارکاتی ترتیب داده است. مشخص بود که با توجه به این حادثه و حضور خانواده های خشمگینی که عزیزان خود را در کانادا از دست داده اند، حتی قبل از بازی تیم ملی وارد عرصه سیاسی خواهد شد که بر مسائل فنی تاثیرگذار خواهد بود.

بعید بود اگر اتباع به کانادا می رفتند و با خانواده های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی دیدار می کردند چه اتفاقی می افتاد. همانطور که حامد اسماعیلیون که دختر و همسرش را در همان پرواز از دست داد در مقاله ای در روزنامه گلاب و میل نوشت: دعوت از تیم فوتبال جمهوری اسلامی به کانادا توهین به خانواده های هواپیمای اوکراینی است. و دعوی قضایی جدی است، باید این بازی را خنثی کند.”

این مقاله به خوبی نشان دهنده جایگاه خانواده اوکراینی در این حادثه است و اینکه چه فضایی می تواند پیرامون این بازی ایجاد کند. شاید به همین دلیل بود که دولت و دستگاه دیپلماسی کمکی به فدراسیون فوتبال برای برگزاری این مسابقه نکردند. ضمن اینکه ساعاتی پیش حرف هایی منتشر شد که وزارت امور خارجه نامه ای به فدراسیون نوشت که به نفع این بازی نیست.

اگر یکی از این اتفاقات در یک کشور توسعه یافته رخ دهد که روابط مدیریتی آن مرتب است، همه مدیران این فدراسیون برکنار می شوند، اما در کشوری که فدراسیون مدیری نمی بیند و برنامه خاصی برای آماده سازی ملی پوشان ندارد، بسیار محتمل به نظر می رسد. . ویلموتس به این کشور آمد و بدون هیچ کاری میلیاردها تن پول از این کشور گرفت و آب تکان نخورد و بازی ایران و کانادا را کنسل کرد که این وسط چیزی نیست!

یعنی نتیجه چنین فدراسیونی با این تصمیمات غیر منطقی و پرهزینه مختل می شود. با این روند و به دنبال آن فدراسیون فوتبال و بلاتکلیفی تیم ملی فوتبال ایران، اقبال خوبی در انتظار این تیم در جام جهانی قطر است. فدراسیونی که اینقدر سردرگم است که اختیار ندارد با تدارک چنین بازی های دوستانه برای تیم ملی، تیم ملی را به حاشیه نزند، چگونه می تواند موفقیت ایران در جام جهانی را رقم بزند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل