چرا امکان استقرار «امدادگران» در سدها وجود ندارد؟

سالانه ده‌ها جوان در سراسر کشور در این سد غرق می‌شوند، اگرچه نصب تابلوهای شنا برای همه آنها ممنوع است.

با وجود هشدارهای متعدد در مورد خطرات شنا در دریاچه، هر ساله به سختی شاهد غرق شدن جوانان در سدهای کشور خواهیم بود و نکته غم انگیز این است که عده ای به صورت خانوادگی و عده ای به دلیل غرق شدن غرق می شوند.کسی دیگر در تلاش است. برای کمک به او و این باعث می شود چندین نفر همزمان غرق شوند و جسد برخی از آنها حتی با کمک ماهرترین غواصان پیدا نمی شود.

بحث استقرار ناجیان غریق در حاشیه سدها به ویژه سدهای گردشگری بارها مطرح شده اما تاکنون به دلایل مختلف امکان بهره برداری از آنها وجود نداشته است.

مسئول مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای کرمانشاه اعتقادی به عملیاتی بودن استقرار تیم های امداد و نجات در سدها ندارد.

جواد الفتونیا در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه قانون شنا در سدها و تاسیسات آبی را نه تنها در کرمانشاه و ایران، بلکه در سراسر جهان ممنوع کرده است، گفت: بنابراین تامین جان افرادی که در آب شنا می کنند هیچ مسئولیتی ندارد. سدها: «این مسئولیت بر عهده مسئولان از جمله وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای نیست.

وی ادامه داد: تنها کاری که باید انجام شود نصب تابلوهای شنا ممنوع و هشدارهای لازم به مردم است که آب و فاضلاب منطقه ای در تمامی سدها انجام داده است.

الفتونیه با بیان اینکه در چنین شرایطی نیازی به استقرار نیروهای امدادی نیست، افزود: همچنین اعزام این تیم ها از نظر فنی امکان پذیر نیست.

وی به وسعت عظیم سد اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال سدی مانند گاوشان حدود 24 کیلومتر طول دارد و حتی یک قایق تندرو زمان زیادی می برد تا از این طرف سد به سمت دیگر رد شود، در چنین شرایطی اگر کسی در سد غرق می شود حتی اگر تیم نجات در سد مستقر شود تا به فرد غرق شده برسد، زمان تلف می شود.

رئیس مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای کرمانشاه خاطرنشان کرد: برای یک استخر معمولی که افراد با متراژ چند 10 متر در آن شنا می کنند، به چند ناجی غریق نیاز است و اگر بخواهیم سدهایی در این مقیاس مستقر کنیم، به یک استخر بزرگ نیاز است. تعدادی از مردم ما نیاز به یک سد که کار نمی کند.

الفتونیه همچنین با اشاره به توپوگرافی ناهموار مخازن سدها که معلوم نیست چند قدم جلوتر چه اتفاقی می افتد، گفت: زمانی که فردی در سد غرق می شود، تنها چند ثانیه عمر می کند و این احتمال خیلی زود وجود دارد. ورود ناجی او گم شده است، بنابراین بعید است که جان او نجات یابد.

وی خاطرنشان کرد: با این حال وزارت نیرو اخیرا کشور را به چند منطقه تقسیم کرده و برای هر منطقه یک تیم غواصی ایجاد کرده است اما وظیفه اصلی این تیم ها خدمات فنی و مهندسی است.

رئیس مدیریت بحران شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه گفت: تمرکز تیم غواصی جنوب غرب کشور با اهواز است و به استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان خدمات ارائه می‌کند.

به گفته الفتی نیا، مسئولیت اصلی این تیم ارائه خدمات فنی سدها از جمله جابجایی دریچه ها به اعماق زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید