پیشرفت در مذاکرات وین برای حفظ نظم لازم است

به گزارش فارس، آلنا بایربوک وزیر امور خارجه آلمان دیروز (سه شنبه) پس از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت که در مذاکرات در وین برای لغو تحریم های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران پیشرفت لازم است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از مذاکرات در حال انجام در وین، بایربوک گفت زمان زیادی برای احیای برجام باقی نمانده و پیشرفت در مذاکرات لازم است.

وی گفت: ما باید در مذاکرات پیشرفت کنیم، زیرا زمان بسیار کمی برای نجات این توافق (برجام) باقی مانده است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که دیپلمات‌های وال استریت ژورنال روز دوشنبه گزارش دادند که دیپلمات‌ها در جریان مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین بر روی برخی جزئیات به توافق رسیده‌اند.

وال استریت ژورنال می‌گوید مذاکرات تحریم‌های وین در برخی جزئیات مهم از جمله چگونگی لغو تحریم‌ها، چگونگی بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای و نحوه اجرای توافق پیشرفت داشته است.

این روزنامه آمریکایی به نقل از دیپلمات های دخیل در مذاکرات جاری در پایتخت اتریش، یکی از بزرگترین موانع پیش روی پیشرفت مذاکرات را درخواست ایران برای تضمین عدم خروج از برجام از آمریکا دانست.

علیرغم این مقاله، این روزنامه نیازمند اتخاذ برخی تصمیمات سیاسی در زمینه رفع تحریم ها، برداشتن گام های هسته ای و انسجام توافق است.

هشتمین دور مذاکرات لغو تحریم ها در وین از چند هفته پیش آغاز شد. مقامات آمریکایی و اروپایی پیش از این گفته بودند که در مذاکرات پیشرفت هایی حاصل شده است، اما میزان پیشرفت به اندازه ای نیست که امیدوار به توافق باشد.

  ایران در وضعیت تنش آبی

پیشتر دیپلمات های اروپایی گفته بودند که بیشتر مذاکرات در روزهای اخیر بر خواسته های ایران برای تضمین ثبات متمرکز بوده است.

دیپلمات های غربی در تلاش هستند تا تیم ایران را در 28 دسامبر که اولین دور مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه دولت سیدابراهیم رئیسی آغاز شد، مجبور به عقب نشینی از خواسته های خود کنند.

با این حال، نمایندگان ایران در مذاکرات وین گفتند که نتیجه برای تهران مهمتر از زمان است. تهران در تلاش است تا برجام را که از همان روزهای اول اجرایی شدن به توافقی عاری از منافع اقتصادی برای کشور ایران به دلیل سیاست های خاص آمریکا و غرب به توافقی دوجانبه و متوازن تبدیل کند.

وال استریت ژورنال همچنین مدعی شده است که مقامات آمریکایی و اروپایی اواسط فوریه را به صورت خصوصی به عنوان آخرین مهلت تصمیم گیری برای بستن پنجره دیپلماتیک با ایران تعیین کرده اند.

ضرب الاجل ادعایی جدید حدود دو هفته به تاخیر می اندازد که پیش از این در منابع رسانه ای مشابه ذکر شد.

حدود دو هفته پیش، پولیتیکو به نقل از برخی «مقامات نزدیک به مذاکرات» گفت که این پنجره تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه بسته خواهد بود. البته این پایگاه خبری به نقل از منابع دیگری می گوید که تاریخ مشخصی برای زمان توافق تعیین نشده است.

گزارش ها حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر در حال بررسی دو سازوکار برای «تضمین» عدم خروج ایالات متحده از برجام است و «تأیید» لغو تحریم ها تضمین می کند که برجام در مسیر درست قرار دارد. از تطبیق پذیری و تعادل

  امیرعبدالیان راهی سوئیس شد - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید