پزشکان بیکار؛ زندگی سخت و مشاغل زیرزمینی

پزشکان بیکار

جامعه 24، یاسر مختاری: پزشکان عمومی اکثریت جامعه پزشکی کشور را تشکیل می دهند. پس از شش تا هفت سال تحصیلات دانشگاهی، ایشان را با خواندن سوگند بقراط خطاب کرد تا به طور منطقی مرهمی بر زخم بمالند و رنج را کم کنند.

در سال های اخیر این دسته از پزشکان با مشکلات زیادی مواجه بوده اند. بیکاری بسیاری از آنها را به مشاغل دیگر سوق داده و دیگران را به کشورهای دیگر فرستاده است.

آمار پزشکان بیکار

بر اساس برخی آمارها در سال 90 حدود 200 هزار پزشک در کشور اعم از پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص، داروساز، دندانپزشک و… وجود داشت که از این تعداد 7 تا 10 هزار نفر به شغل یا شغل دیگری رفتند. فقط 10 درصد پزشکان درآمد خوبی دارند و 40 درصد توان پرداخت آن را دارند اما 50 درصد دیگر که بیشتر آنها پزشک عمومی هستند مشکل دارند.


بیشتر بخوانید: نواقص آماری در محاسبه تعداد پزشکان / لزوم محاسبه تعداد پزشکان فعال با ضوابط بیمه ای و مالیاتی


این آمار نیز در سال های اخیر با فارغ التحصیلی سالانه دانشجویان پزشکی افزایش یافته است. به گفته حمید اکبری معاون آموزشی وزارت بهداشت در سال 98 از 180 هزار پزشک عمومی که در کشور فارغ التحصیل شده اند، حدود 46 هزار نفر متخصص یا فوق تخصص بوده اند. ضمناً 16000 نفر از این پزشکان عمومی در دوره های دستیاری تخصصی آموزش دیده و فوق لیسانس محسوب می شوند که مجموعاً 180000 نفر کاهش یافته و در نتیجه به 120000 پزشک عمومی فعلی و دارای گواهی می رسیم.

ورود پزشکان به محیط های کار زیرزمینی

اکبری در این خصوص می گوید: از مجموع 120 هزار پزشک عمومی و فارغ التحصیل 20 هزار نفر را می توان به دلیل فعالیت غیرپزشکی، خروج از کشور، فوت، عدم تمدید پروانه و … عنوان کرد. در میان پزشکان عمومی فعلی کشور را ترک کردید.

این در حالی است که به گفته اکبری، تعداد پزشکان بیکار در سال های آینده افزایش خواهد یافت. این تعداد پزشک بیکار و درآمد پایین سایر پزشکان عمومی، برخی از آنها را به سمت مشاغل زیرزمینی پزشکی سوق می دهد که گاه به فجایع مانند افزایش خطاهای پزشکی و گاه مرگ و میر منجر می شود، اتفاقی که در هفته های اخیر برای نخبگان اهوازی رخ داده است.

افزایش تعرفه های پزشکی

علی سالاریان قائم مقام سازمان نظام پزشکی درباره تصمیم برای بهبود وضعیت پزشکان عمومی در کشور به جامعه ۲۴ گفت: بخش زیادی از جامعه پزشکی را پزشکان عمومی تشکیل می دهند. طب عمومی داروی اصلی است و بار اصلی درمان بر عهده پزشکان عمومی است.

وی افزود: وضعیت پرداخت ها و تعرفه ها و حقوقی که پزشکان عمومی از مراکز درمانی دریافت می کنند یا درآمد آنها از درمانگاه ها باید به گونه ای باشد که بتوانند به ارائه خدمات خود به مردم ادامه دهند.

سالاریان گفت: وقتی درآمدشان ارزان نباشد طبیعی است که اگر در جای دیگر و در مشاغل دیگر درآمد بهتری داشته باشند به دلیل استرس پزشکی، پزشکی را رها کرده و به این شغل روی می آورند یا مهاجرت می کنند.

سالاریان یادآور شد: وظیفه اصلی سازمان نظام پزشکی نظام‌سازی پزشکی و واقعی‌سازی تعرفه‌ها و همچنین حفظ حقوق پزشکان در کشور در ارتباط با مسئولان و مدیران ارشد کشور است.

ورود پزشکان عمومی به کارهای زیبایی ممنوع نیست

وی گفت: قشر خاصی از جامعه پزشکی متخلف هستند و اینطور نیست که همه این گروه ها متخلف باشند. مراجعه پزشك عمومي به خدمات زيبايي ممنوع نيست، اما هر پزشكي چه متخصص و چه پزشك عمومي مي تواند در حوزه خدمات خود اشتباه كند ولي بايد طبق علم خود راه برود. و مهارت ها

معاون فنی و رئیس سازمان نظام پزشکی یادآور شد: اگر اقدام انجام شده توسط پزشک آسیبی به شخصی وارد شود، مراجع ذی ربط و سازمان نظام پزشکی موظف به ورود به این موضوع و نظارت بر آن هستند اما در نهایت باید اصلاح شوند. وضعیت معیشتی پزشکان عمومی و بهبود تعرفه های خدمات، آنها را تشویق به ادامه کار پزشکی در رشته خود کرد.

دیدگاهتان را بنویسید