پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

به گزارش الف، سفر محمد بن زاید به ترکیه در نتیجه بحران اقتصادی بی سابقه این کشور و پس از یک دوره پرتنش روابط ابوظبی و آنکارا سوال برانگیز است و در چند سطح قابل بررسی است. تنش ها گذشته است و خصومت بین دو کشور در موارد مختلف مشکلی پنهان نیست، دیدار اخیر شیخ محمد بن زاید، وارث تاج و تخت ابوظبی از آنکارا را نیز قابل تامل است. این اولین سفر ولیعهد ابوظبی به ترکیه از سال 2012 و اولین دیدار امارات و ترکیه در سال های اخیر است.

ترکیه امروز شرایط اقتصادی مساعدی ندارد و شاید یکی از بدترین بحران های اقتصادی خود را تجربه می کند. بنابراین اکنون ارزش هر دلار آمریکا به 12.49 لیر ترکیه رسیده است.

رویترز همچنین گزارش داد که تورم در ترکیه به بالاترین میزان در سه سال گذشته یعنی 19.7 درصد رسیده است.

بر این اساس، سؤالاتی مطرح می شود که چرا بن زاید در جریان بحران این کشور به ترکیه سفر کرد؟ به ویژه مدیرعامل هلدینگ توسعه ابوظبی اعلام کرد که امارات 10 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در ترکیه اختصاص داده است.

در این زمینه سوالاتی درباره اهداف سفر بن زاید به آنکارا مطرح می شود. این سفر در حالی انجام شد که تا پنج ماه پیش امارات و ترکیه عملاً در دو قلعه بودند و اکنون می توان باور داشت که روابط دو کشور در کوتاه مدت بهبود یافته است.

مردم امارات به خوبی می دانند که در چه شرایطی از کارت های خود استفاده کنند. بن زاید در حالی در آنکارا به سر می‌برد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه سخت‌ترین دوران سیاسی و اقتصادی خود را می‌گذراند. بر اساس نظرسنجی اخیر در اکتبر گذشته، تشکیل ائتلاف منطقه ای علیه ترکیه در شرق مدیترانه، ورود امارات به ائتلاف قدرتمند با مخالفان اردوغان در یونان، فرانسه، قبرس و مصر، مشکلات مالی ترکیه و کاهش محبوبیت رئیس جمهور این کشور. بیش از 38 درصد و تورم بالا، عوامل ترکیبی که باعث شد اردوغان بدون مقاومت زیاد پرچم سفید را علیه امارات به اهتزاز درآورد. امیدواریم دلارهای ابوظبی این روزها راه نجات ترکیه و اردوغان باشد.

اخبار ضد و نقیضی در مورد سرمایه گذاری امارات در ترکیه وجود دارد و برخی معتقدند که این مبالغه است که بگوییم 100 میلیارد دلار حدود 10 میلیارد دلار یا کمی بیشتر است. اما به هر حال این بارقه امیدی برای ترکیه و اردوغان است.

از سوی دیگر، اردوغان که از زمان امضای توافقنامه عادی سازی بین امارات و رژیم صهیونیستی به شدت به محمد بن زاید حمله می کند، هفته گذشته در گفت و گوی تلفنی با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، روابط آنکارا و تل آویو را مهم دانست. و امنیت در خاورمیانه. ساعتی پس از این گفتگو، دفتر نخست وزیری اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که نفتالی بنت، نخست وزیر، با رئیس جمهور ترکیه تماس گرفته تا از همکاری وی در آزادی زوج اسرائیلی متهم به جاسوسی در نزدیکی اقامتگاه اردوغان در استانبول تشکر کند.

بر این اساس، برخی ناظران معتقدند که سفر ولیعهد ابوظبی به ترکیه و وعده هایی که وی برای سرمایه گذاری در این کشور داده است، با هدف نزدیک کردن آنکارا به تل آویو و قاهره بوده است و در واقع امارات قصد دارد خود را معرفی کند. به عنوان یک میانجی جدید در امور منطقه و خاورمیانه باید جای کشورهایی مانند قطر را بگیرد و از سوی دیگر رضایت آمریکایی ها را جلب کند.

بر این اساس، مهمترین هدف بن زاید در ترکیه تقویت نقش امارات در امضای قراردادهای عادی سازی با کشورهای مختلف با اسرائیل است. به ویژه پس از شکست هایی که ابوظبی در ماجراجویی های خود از جمله جنگ یمن متحمل شد. برخی کارشناسان همچنین معتقدند سفر بن زاید به ترکیه پاسخی به سیاست عربستان سعودی برای بهبود روابط با آنکارا در پی آشتی با قطر بدون هماهنگی امارات است. به همین دلیل ابوظبی پس از بهبود روابط خود با دوحه، این بار در تلاش است تا در روابط خود با آنکارا از ریاض پیشی بگیرد.

همانطور که گفته شد یکی از دلایل اصلی چراغ سبز اردوغان برای از سرگیری روابط با امارات، وضعیت بد اقتصادی ترکیه است. اما اقتصاددانان متخصص در امور ترکیه می گویند که نمی توان به پیامدهای اقتصادی سفر بن زاید به آنکارا امیدوار بود و لیر ترکیه احتمالاً به کاهش قیمت ادامه خواهد داد. از آنجایی که نظام اقتصادی فروپاشیده ترکیه با سیاست های غلط دولت اردوغان به راحتی حل نمی شود و حتی اگر امارات قصد واقعی سرمایه گذاری در ترکیه داشته باشد، اجرای این طرح حداقل 2 تا 3 سال طول می کشد.

بنابراین سرمایه گذاری امارات در ترکیه حداقل برای اردوغان کارساز نخواهد بود و نمی تواند چشم اندازی برای بهبود وضعیت وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید