پایان دور اول نشست کمیته مشترک تحقیقات ترور شهید سلیمانی در بغداد

به گزارش فارس، کاظم قریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر در جمع خبرنگاران گفت: پس از مذاکرات سطح بالای قوه قضائیه ایران و عراق و تلاش‌های دادستانی تهران، قوه قضاییه ما تهران سرلشکر و انقلاب دو روز پیش برای شرکت در اولین جلسه کمیته مشترک تحقیقات ترور شهید سلیمانی و هیئت همراه عازم بغداد شد.

دور اول مذاکرات امروز به پایان رسید و دو طرف تصمیم گرفتند دور دوم نشست کمیته را ماه آینده در تهران برگزار کنند.

قریب آبادی افزود: در پایان این دور از مذاکرات، سران دو هیئت همچنین بیانیه مشترکی را امضا کردند که این جنایت را جنایت سنگین و نقض حاکمیت ملی و بین المللی و حقوق بشر و مصونیت از مجازات دانست. عاملان این جنایت بین المللی بر لزوم اجرای عدالت برای آنها تاکید کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: نکته مهم از نظر حقوقی این است که در این بیانیه آمده است که این جنایت در سفر رسمی سردار شهید سلیمانی به عراق به دعوت دولت و دولت عراق صورت گرفته است. پیام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است.

قریب‌آبادی با اشاره به اینکه هیئت‌های طرفین در دو روز جلسه پیرامون موضوعات در دستور کار و اقدامات انجام‌شده تا کنون و برنامه‌های آتی بحث و تبادل نظر کردند، تفاهم‌نامه پنج‌گانه این نشست را در قالب یک بیانیه مشترک:

اول، اتخاذ تمامی اقدامات قانونی و قضایی ممکن برای تعقیب و مجازات عاملان و عوامل دخیل در قتل شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همدستان وی، به ویژه عوامل و شهروندان آمریکایی؛

دوم، ادامه و تقویت همکاری های دوجانبه برای تکمیل تحقیقات قضایی در حال انجام در دو کشور.

ثالثاً، استفاده از تمام ظرفیت های موجود برای ارائه و تکمیل اطلاعات لازم بر اساس موافقت نامه همکاری های حقوقی و قضایی در امور کیفری بین ایران و عراق و نمایندگی های قضایی.

چهارم، ادامه کار کمیته تحقیقات مشترک در هر دو کشور برای اطمینان از تکمیل اطلاعات مورد نیاز در تحقیقات قضایی در اسرع وقت.

پنجم، برگزاری دور بعدی نشست کمیته مشترک ماه آینده در تهران.

دیدگاهتان را بنویسید