وقتی عقابی خرچنگ ها را به زانو در می آورد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نیروی هوایی ارتش از پیروزی انقلاب اسلامی تا آغاز دفاع مقدس نقش بسزایی در دفاع از کشورمان داشته است. وی به ویژه در حمله رژیم بعثی به ایران اسلامی در 31 شهریور 1359 به عنوان نیروی واکنش سریع عمل کرد و امیر سرلشکر شهید فکوری فرمانده وقت نیروها به تهاجمات بعثی ها پاسخ داد. ارتش با طراحی عملیات 140 نفره.

از روزهای اول پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن در دوران دفاع مقدس، علاوه بر عملیات های مهمی مانند حمله به الولید یا اچ 3، حمله به اوسیرک، کمان 99، بمباران کوت و بسیاری از عملیات های دیگر. , مهم نقش خلبانان نیروی هوایی ارتش در از بین بردن قدرت نظامی داشتند که ارتشی بعثی داشت و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب و کشورمان کرد.

وقتی عقاب خرچنگ ها را روی زانو می گذارد

هواپیماهای اف 50 و اف 47 ایرانی نیز ستون های زرهی رژیم بعث در دشت خوزستان را به گونه ای هدف قرار دادند که دشمن نتوانست به هدف خود یعنی تصرف جنوب خوزستان و دسفول دست یابد. لازم به ذکر است که خلبانان ایرانی صادرات نفت عراق را از حدود دو میلیون بشکه به 800 هزار بشکه در روز کاهش داده اند.

نبردهای هوایی خلبانان ایرانی اسلامی با رژیم بعث عراق نیز بخش جالبی از جنگ است که کمتر انعکاس یافته است. F-14 ایرانی در دست خلبانان به عنوان امیر; یدالله خلیلی، اسدالله عادلی، حسین خلیلی، جلیل زندی، فضل الله جاویدنیا و ده ها بزرگمرد دیگر نه تنها هشت سال از تسخیر آسمان ایران توسط دشمن جلوگیری کردند، بلکه بین 130 (پیروزی هوایی ثبت شده) تا 190 (غیر رسمی) به پیروزی رسیدند. ) . باغ ها در حالی که دشمن موفق شد تنها 5 فروند اف 14 ایرانی را ساقط کند.

وقتی عقاب خرچنگ ها را روی زانو می گذارد

نیروی هوایی ارتش در دفاع مقدس به طور کلی چهار وظیفه اصلی را انجام می داد که عبارتند از: شناسایی هوایی، حمل و نقل هوایی تاکتیکی، تخریب زیرساخت های اقتصادی و نظامی رژیم بعث و دفاع از زیرساخت های کشور. در این میان اما یکی از مهمترین وظایف این نیرو در دفاع مقدس، انهدام پایگاه های نیروهای بعثی بود. یعنی همان نقاطی که باید تخریب می شد تا موج حملات دشمن بعثی به کشورمان شکسته شود. در این میان نقش جنگنده های تایگر یا اف-5 و خلبانان آنها در این کار بسیار مهم و حیاتی بود.

داستانی درباره عقابی که خرچنگ ها را به زانو درآورد

خلبانی که تانک های بعثی ها را خاکستر کرد

امیر سرلشکر خلبان شهید هوشنگ کیان آرا از خلبانان جان باخته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در 29 آبان 1330 در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش حمید خیاط و مادرش آنیس بود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند و با توجه به علاقه ای که به پرواز و خلبانی داشت، در سال 1351 موفق به عضویت در نیروی هوایی ارتش شد و دوره مقدماتی شامل آموزش زبان انگلیسی و فنون اولیه پرواز را در ایران گذراند و سپس برای تکمیل دوره با هواپیماهای پیشرفته راهی آمریکا می شود.

او از دبیرستان در ایالات متحده با نمرات عالی فارغ التحصیل شد و جایزه خلبانی را دریافت کرد. وی پس از بازگشت با دستور ستاد نیروی هوایی به صف خلبانان جنگنده اف 4 در پایگاه نهم شکاری بندرعباس پیوست.

وقتی عقاب خرچنگ ها را روی زانو می گذارد

پس از بازگشت به ایران و حمله به کشورمان به همراه دیگر همرزمانش به دفاع از ایران اسلامی پرداخت و در چندین عملیات مهم نظامی شرکت کرد. اما دست سرنوشت انگار سرنوشت دیگری را برای او رقم زد.

سرانجام در 7 آبان 1359 خلبان علی اکبر سامانی (کابین جلو) و خلبان هوشنگ کیان آرا (کابین عقب) مأموریت یافتند تا از نیروهای سطحی برای آزادسازی مناطق اشغالی (سوسنگرد) پشتیبانی رزمی نزدیک انجام دهند.

وقتی عقاب خرچنگ ها را روی زانو می گذارد

این خلبانان شجاع با مهارت و شجاعت بی نظیری از رادارهای دشمن عبور می کنند و با مهارت های خاص خود اهدافی مانند تانک ها و نفربرهای زرهی ارتش بعث را بمباران می کنند و آنها را به تلی از آتش تبدیل می کنند. اما ناگهان هنگام بازگشت از ماموریت به لانه، جنگنده آنها در 12 مایلی اهداف بمباران شده در غرب دسفول مورد اصابت سلاح های دشمن قرار گرفت و کشته شدند.

مزار این شهید در قطعه 40 خط 47 شماره 1 بهشت ​​زهرا (س) قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید