واکنش وزیر کشور به انتصابات خانوادگی در دولت/ انتقاد باهنر از برخی مسئولان

آخرین آمار تاج در ایران

از دیروز تا امروز 3 آذر 1400 در کشور شناسایی شد و بر اساس معیارهای تشخیصی نهایی 4 هزار و 813 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 که 724 نفر در بیمارستان بستری هستند.

مجموع مبتلایان به کووید 19 در کشور به 6 میلیون و 92 هزار و 822 نفر رسید.

متاسفانه در 24 ساعت گذشته 95 بیمار مبتلا به کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 129 هزار و 280 نفر رسید.

در حال حاضر ۸ شهر کشور به رنگ قرمز، ۵۸ شهر نارنجی، ۲۳۶ شهر با رنگ زرد و ۱۴۶ شهر به رنگ آبی هستند.

بیشتر بخوانید:

آخرین آمار تاج

***

ظهور موج جدید کرونا در سایر کشورها نگران کننده است

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت گفت: وضعیت کنترل بیماری عروق کرونر در ایران مناسب است اما نگرانی هایی داریم. ظهور موج جدید کرونا در کشورهای دیگر ما را نگران آینده می کند.

وی ادامه داد: شرایط بیماری عروق کرونر در ایران تا چند ماه پیش مناسب نبود و روزانه حدود 50 هزار بیمار جدید مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب در کشور شناسایی می شد و حتی در یک روز به 700 مورد مرگ بر اثر بیماری عروق کرونر قلب رسیدیم، اما با تشدید واکسیناسیون و البته مشارکت همگانی مردم در واکسیناسیون، امروزه وضعیت این بیماری در ایران بهتر شده است. در سه ماه گذشته میزان واکسیناسیون در ایران جهش قابل توجهی داشته است، به طوری که تا به امروز حدود 84 درصد از جمعیت هدف دوز اول و حدود 67 درصد دوز دوم واکسن کراون را دریافت کرده اند.

***

افزایش ابتلا به آنفولانزا در کشور / خطر نزدیک شدن به آستانه هشدار

دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت آنفولانزا در کشور گفت: موارد ابتلا به آنفلوآنزا در کشور رو به افزایش است و تاکنون بیش از 200 مورد با تاییدیه ثبت شده است. از آزمایشگاه.”

وی افزود: البته هنوز به آستانه هشدار آنفلوآنزا نرسیده ایم اما به نظر می رسد به زودی به آن آستانه خواهیم رسید. راه های پیشگیری از آنفولانزا کاملاً شبیه به پیشگیری از کوید 19 است.

گویا تاکید کرد: ما نگران ارتباط این دو بیماری یعنی آنفولانزا و کووید 19 هستیم، ثابت شده است که اگر این دو بیماری همزمان در فردی رخ دهد، بیماری شدیدتر و کشنده‌تر می‌شود.

***

نگرانی هایی در مورد ایجاد یک پیک جدید برای کرونا وجود دارد

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: از زمان شروع واکسن جنرال کراون تاکنون بیش از 104 میلیون دوز واکسن به گروه های هدف تزریق شده است و 80 درصد از گروه های هدف اولین دوز و حدودا دریافت کرده اند. 60% دوز دوم متأسفانه برخی گروه ها با ایجاد فضایی در شبکه های مجازی که برای سلامت جامعه مضر است برنامه های ضد واکسیناسیون را ترویج می کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود واکسیناسیون، مردم همچنان باید به دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی توجه ویژه داشته باشند. به حدود 50 درصد رسیده است و لازم به ذکر است که اپیدمی کرونا هنوز به پایان نرسیده است و ممکن است دوباره با شرایط رشد و اوج کرونا مواجه شویم.

***

قانون نجوم باید تمام شود

آیت الله سیدابراهیم رئیسی صبح چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به موضوع حقوق های غیر سنتی گفت: حقوق حدی دارد که حد آن برای همه افراد شاغل در شرکت های دولتی و دولتی باید تعیین شود. نباید بیشتر پرداخت شود. مردم انتظار ندارند حقوق های چند ده میلیونی بشنوند و حقوق های نجومی باید تمام شود.

رئیس جمهور در این راستا از سازمان اداری و کار کشور خواست تا در اسرع وقت و قبل از نهایی شدن بودجه 1401، سامانه پرداخت عادلانه دستمزدها را تدوین کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: بر اساس قانون ممکن است به برخی دستگاه ها اجازه تعیین حقوق شرکت ها یا مقامات دولتی داده شود که باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود. پرداخت های نابرابر و نامتعارف توسط دولت و شرکت های دولتی قابل تحمل نیست.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور: در لایحه 1401 یک سیستم پرداخت عادلانه ایجاد کنید

***

دولت نمی خواهد اغراق کند

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو شورای تشخیص درباره دیدگاه سیدابراهیم رئیسی درباره خبر خوش به نامه نیوز گفت: گزارش رئیس‌جمهور درباره گشایش‌های اقتصادی و گزارش معاون اول رئیس‌جمهور درباره وفور کالا در کشور صحیح است. گزارش ها به خوبی مستند شده است.

مصباح مقدم افزود: البته این بدان معنا نیست که مردم اکنون نتایج این گشایش ها را به صورت ملموس و ملموس در زندگی خود درک کنند. این گزارش ها حاکی از آن است که آثار مثبت این گشایش ها در ماه های آینده نمایان خواهد شد. دولت نه می خواهد زیاده گویی کند و نه زیاده روی.

***

وزیر کشور از شبهه واهی انتصابات خانوادگی در دولت انتقاد کرد

احمد واحدی وزیر کشور در گفت وگو با تسنیم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه این روزها بحث انتصابات خانوادگی در دولت سیزدهم مطرح شده است، گفت: اصولا چنین چیزی صحت ندارد و این جاسوسی از کسانی است که به دنبال این هستند تا مردم و دولت را به حاشیه ببرند.

وی با بیان اینکه “البته مردم تحت تاثیر چنین اتهاماتی قرار نخواهند گرفت زیرا ملت به دولت اعتماد دارند”، افزود: برخی با برگزاری جلسات خانوادگی و مشاغل غیرواقعی باعث سردرگمی مردم می شوند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه دولت از این گونه شایعات کذب به دور است، گفت: کشور در شرایط کنونی نیازمند انسجام و حرکت رو به جلو است و این افراد باید از حاشیه سازی های بی مورد و دروغ پرهیز کنند.

بیشتر بخوانید:

قرارهای خانوادگی از مخالفان جاسوسی می کند

***

مشکلات از نظر گرامری حل نمی شوند

محمدرضا باهنر سیاستمدار سرشناس اصولگرا گفت وگویی با روزنامه همشهری داشته که بخش هایی از آن به شرح زیر است:

– برخی از مشکلات در کوتاه مدت قابل حل نیست و دافعه است و نیاز به زمان و برنامه ریزی و خرد جمعی دارد و گاهی برخی ساختارها نیاز به اصلاح دارند. بحث ما این است که دولت و دولتمردان تمام وقت خود را صرف مسائل روز نکنند. البته رفتن به روستا، شرکت در کلاس های مختلف و جلسات عمومی یک سرمایه اجتماعی بزرگ است و باید حفظ و احیا شود. در دولت قبل این تحرکات کمتر بود و اینها اتفاقات بسیار خوبی است که دولت، رئیس دولت و وزرا را شروع کرد. «اگر، اما و اما» این گونه برنامه ها فقط دیدار با مردم نیست. یعنی صرفاً فکر نمی کنیم با رفتن بین مردم و قول و قرار دادن مشکلات حل می شود. خیر در نهایت، اینها یک فرآیند و یک پروژه هستند و برخی زمان بر هستند. برخی نیاز به مدیریت متمرکز دارند. بالاخره این اعتراضات که در اصفهان هست و ادامه دارد مطالبه حقوق بشر بوده و هست. این الزامات را نمی توان در کوتاه مدت برآورده کرد. برخی از مسکن ها ممکن است تجویز شوند، اما نیاز به راه حل های کوتاه مدت، کوتاه مدت و طولانی مدت دارند. چند کارمند می روند و به مردم می گویند تا 2 ماه آینده مشکل زاینده رود را حل می کنیم! خب ببخشید این مشکل 2 ماهه حل نمیشه چطور میشه 2 ماه دیگه حلش کرد ؟!

– در 8، 7 ماه گذشته دولت قبل متاسفانه نیروهای انقلابی و اصولگرا و …. خیلی ها به دولت قبل حمله کردند و قول دادند که اگر دولت عوض شود همه مشکلات حل خواهد شد. خب، این وعده غیرممکن بود. همان طور که برخی شروع کرده اند، مثلاً 4.3 ماهه اول دولت آقای رئیسی را با 4 ماهه آخر دولت آقای روحانی مقایسه می کنند و می گویند نرخ افزایش قیمت ها افزایش یافته است و ….

– امروز نمی شود وزیر صف بگوید 6 ماه دیگر تورم را حل می کنم. چون تورم با دستور حل نمی شود. این که ارزش پول ملی مانند یخ زیر آفتاب تابستان آب می شود، دستوری نیست. مثلاً بگوییم رئیس جمهور دستور داده قیمت ریال ما را افزایش دهند. دستوری که نمی تواند باشد. عوامل زیادی وجود دارد و ….

– هر دولتی را که بخواهیم نگاه کنیم می توان به شدت مورد انتقاد و حتی تخریب قرار داد و جنبه های مثبت آن را هم می توان گفت، اما شاید یکی از مشکلات اساسی دولت یازدهم و دوازدهم این بود که رابطه خیلی محکمی با مردم برقرار نکرد.

افراد می توانند 6 تا 8 ماه برای اقدام مثبت صبر کنند. اگر این اقدامات مثبت انجام نشود یا نتیجه ندهد و حتی اگر مطالبات مردم بیشتر تحریک شود، کار را سخت می کند و باید این مطالبات اصلاح شود. در دولت همه ما باید دست دراز کنیم و از دولت گرفته تا کارگزاران و مردم و غیره باید تولید را بیشتر از مصرف افزایش دهیم و چاره ای نداریم. یا باید تولید را افزایش دهیم یا مصرف را کاهش دهیم. متاسفانه برخی از شعارها برعکس است. یعنی باعث افزایش تقاضای مصرف کننده و کاهش تقاضای تولید می شود.

***

در این کشور هیچ کس نباید شب ها گرسنه بخوابد

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح امروز در سخنانی در این شورا مسائل اقتصادی و معیشتی را برجسته کرد و گفت: اگر روحیه بسیجی حاکم شود همه مشکلات حل می شود و امرار معاش می کند.

وی افزود: آن دسته از افرادی که در راه اسلام و انقلاب از همه چیز خود گذشتند و در تمام صحنه های دفاع از اسلام و انقلاب حضور داشته اند باید مشکلاتشان حل شود.

دبیر شورای نگهبان یادآور شد: باید قدردان مردم باشیم و تا جایی که بتوانیم مشکلات اقتصادی را کاهش دهیم، در این مملکت کسی نباشد که شب ها گرسنه بخوابد.

بیشتر بخوانید:

آیت الله جنتی گفت: باید قدردان مردم باشیم

***

مجلس نگران افزایش قیمت در پی حذف 4200 تن است

مجتبی یوسفی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مصوبه مجلس برای بررسی لایحه دولت برای 4200 تن گفت: تصمیم مجلس باید به گونه ای باشد که مواردی مانند مرغ، تخم مرغ، مواد مخدر و … پس از حذف این ارز قیمت را برای مردم افزایش ندهید. متاسفانه با توزیع ارز ترجیحی قیمت این کالاها روز به روز افزایش می یابد.

یوسفی ادامه می دهد: با این اقدام و بدون توجه به اقتصاد و معیشت مردم با مشکل مواجه می شود. از آنجایی که نتوانستیم جلوی 100 متقاضی رانت ارز ترجیحی را بگیریم، چگونه می توان 60 میلیون نفر از دهک های پایین جامعه را منصفانه شناسایی کرد و به آنها یارانه پرداخت؟

دیدگاهتان را بنویسید