دسته‌ها
بلاگ

واریز مابه التفاوت مستمری ها از فردا – خبر زنده

واریز مابه التفاوت مستمری ها از فردا

 – خبر زنده
انجمن 24 روز شنبه هفته گذشته هیئت دولت مصوبه افزایش حداقل مستمری، از کارافتادگی و مستمری بازماندگان را به تصویب رساند که توسط محمد محبر معاون اول رئیس جمهور اجرا می شود.

بر اساس این ابلاغیه، افزایش حقوق از اول فروردین ماه سال جاری اجرایی می شود و کمک هزینه عائله مندی و فرزندان همه مستمری بگیران واجد شرایط از جمله کارمندان کشور را افزایش می دهد.

افزایش حقوق بازنشستگان کابینه طی روزهای اخیر واکنش های متفاوتی را در پی داشته است و به شکایت «مستمری بگیران حداقل دستمزد» در نقاط مختلف کشور منجر شده است که در حال بررسی تصمیم برای افزایش 10 درصدی حقوق خود بر خلاف قانون هستند. در همین راستا رئیس جمهور روز گذشته به معاون اول رئیس جمهور دستور داد تا به درخواست برخی از گروه های بازنشستگان در خصوص حقوق آنها رسیدگی شود. بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در توییتر خود نوشت: در پی درخواست جمعی از بازنشستگان محترم از رئیس جمهور درباره وضعیت امسال، آیت الله رئیسی به معاون اول دستور داد تا با حضور نمایندگان بازنشستگان و سازمان تامین اجتماعی، موضوع را بررسی کند. و پیشنهادات حمایتی خود را ارائه دهند.»

جزئیات نحوه افزایش حقوق بازنشستگی در سه دسته مختلف

تعیین حداقل دستمزد مستمری بگیران تابع ماده 111 قانون تامین اجتماعی است که بر اساس آن شورای عالی کار هر سال حداقل دستمزد را تعیین می کند و تامین اجتماعی نیز موظف است برای حداقل دستمزد به همان میزان اعمال کند.

برای سایر سطوح درآمدی نیز در ماده 96 قانون تامین اجتماعی مقرر شده است که دستمزد باید بر اساس «هزینه زندگی» تعیین شود.

وزیر رفاه اجتماعی نیمه اول اردیبهشت ماه از تصویب طرح افزایش حقوق مستمری بگیران با سایر درآمدها در هیات مدیره تامین اجتماعی و ارسال به هیات وزیران خبر داد. اما قول هایی از سوی مسئولان ذیربط برای تصویب و اجرای افزایش حقوق در پایان اردیبهشت ماه داده شد. با توجه به آنچه که وزیر رفاه به عنوان «دخالت دولت در طرح دموکراتیزه‌سازی یارانه‌ها» توصیف کرد، سرانجام در اوایل هفته جاری به تصویب دولت رسید.

بر اساس مصوبه دولت راه افزایش حقوق بازنشستگان این است که حداقل دستمزد که 62 درصد از کل مستمری بگیران بیمه را شامل می شود، 57.4 درصد افزایش یافته و حداقل درآمد آنها به 5 میلیون و 580 هزار تن می رسد.

افزایش حقوق گروه دوم یعنی. مستمری بگیران زیر 10 میلیون تومان حقوق که 32 درصد مستمری بگیران بیمه ای را شامل می شود 10 درصد است که به آن 650 هزار تومان کمک هزینه نگهداری اضافه می شود و برای گروه سوم مستمری بگیران بالای 10 میلیون تومان تنها شش درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی خواهند بود. 10 درصد افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید: توضیح وزیر کار در خصوص جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان


همچنین برای سه گروه علاوه بر مبالغ فوق، بر اساس شرایط، حق عائله مندی و حق اولاد پرداخت می شود که برای دو فرزند حدود 600 هزار تن خواهد بود. بنابراین می توان گفت مستمری مستمری بگیران بیمه به طور متوسط ​​30 درصد افزایش یافته است.

واریز مابه التفاوت افزایش حقوق 25 خرداد ماه جاری

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیشتر گفته بود که در زمان پرداخت معوقات، «اجرای نرم افزار آیین نامه جدید فرآیند پیچیده ای است و پیش بینی می کنیم که چهار یا پنج روز طول بکشد. برنامه ما این است که چون پرداخت ما از بیستم هر ماه به ترتیب حروف الفبا شروع می شود، حقوق معمولی خرداد ماه را پرداخت می کنیم و برآورد ما این است که واریز اولین مابه التفاوت مربوط به خرداد را از 25 و 26 خرداد و برای آوریل و می در دو ماه آینده حل و فصل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل