واریز بخشی از یک درصد وجوه صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار

به گزارش وزارت اقتصاد، مجید عشقی افزود: دولت سیاستی دارد که ارز صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل نشود و منابع از ریالی که قبلا به صندوق تثبیت تبدیل شده تزریق شود. اما به نظر من با بازگشت اطمینان و ثبات بازار سرمایه، نیازی به وجوه صندوق نخواهیم داشت. صندوق تثبیت و توسعه اگرچه در جایی که نیاز است وارد بازار می شود اما تلاش می کند کمترین حضور را داشته باشد تا بازار به روال عادی بازگردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: همچنان پیگیری هایی برای حذف قیمت گذاری دستوری در صنایع مختلف از جمله خودروسازی وجود دارد.

وی همچنین از تدوین بسته سیاست های سهام عدالت خبر داد و تاکید کرد: بازار سرمایه مسیری متعادل و رو به رشد خواهد داشت.

آقای عشقی درباره بورس 100 روزه بورس گفت: با وجود اینکه حدود 100 روز از تشکیل دولت سیزدهم می گذرد، حدود 40 روز است که شخصا در این سازمان اسکان داده شده ام. اما باید گفت یکی از مهم ترین متغیرهایی که در بازار سرمایه مورد تاکید قرار گرفته، موضوع ثبات بازار است. تمام تلاش سازمان در این مدت با رایزنی با ذی نفعان بازار اعم از سرمایه گذاران، سیاست گذاران و نهادهای نظارتی برای ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از نوسانات عرضی و غیر منطقی بوده است. فکر می‌کنم در این زمینه موفقیت‌هایی داشته‌ایم، اما نکته مهم اینجاست که عوامل متعددی با نوسانات بازار مرتبط هستند. به عنوان مثال، موضوع کسری بودجه و بودجه دولتی موضوع بحث های زیادی بوده است. در این راستا سازمان بورس با توجه به سیاست وزارت اقتصاد تمام تلاش خود را انجام داد اما به نظر می رسد تصور سرمایه گذاران از این تامین مالی درست نباشد. البته سازمان تلاش کرده تا در این زمینه شفاف سازی های لازم را انجام دهد.

وی همچنین تعجب می کند که چرا برخی از سهامداران این روزها فروش اوراق دولتی را عامل سقوط بازار سرمایه می دانند. وی افزود: اتفاقی که در این مدت از نظر تامین مالی رخ داد این بود که باید با انتشار اوراق کسری بودجه برطرف می شد. تلاش شده است همزمان با انتشار اوراق، بازخرید اوراق قبلی به بحث گذاشته شود تا تعادلی بین منابع تزریق شده به بازار و منابع خروجی از بازار ایجاد شود. تلاش شده است تا موسسات مالی مانند صندوق ها رشد کنند تا جذب منابع برای آنها راحت شود و بتوانند آنها را جذب کنند. از سوی دیگر در این مدت تسهیلات لازم در روند افزایش سرمایه شرکت ها فراهم شد. اگرچه با توجه به تحولات بازار پول و افزایش سود بین بانکی، تامین مالی برای شرکت ها سخت شده و فشار بر بانک ها زیاد است، اما امیدواریم در آینده با تعدیل این سیاست ها، از فشارها کاسته شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که آیا فروش اوراق ربطی به بازار سرمایه دارد؟ وی گفت: اینکه می گویند فروش اوراق ربطی به بازار سرمایه ندارد، صحیح نیست. زیرا بازارها به هم مرتبط هستند. اما این ارتباط یک به یک و مستقیم نیست و تاثیر اسناد بسیار کم است. سلایق ریسک سرمایه گذاران بازار سرمایه بسیار متفاوت است. افرادی که بیشتر مستعد ریسک هستند، هرگز در ازای فروش سهام، اوراق بهادار نمی خرند. این تا زمانی است که مشتریان صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا اوراق بهادار با درآمد ثابت ریسک گریز باشند. بنابراین، دو جامعه سرمایه گذاری متفاوت را می توان در نظر گرفت.

عشقی در خصوص حجم اوراق و اوراق منتشر شده در بودجه سال 1400 افزود: تاکنون حدود 130 هزار میلیارد تن انواع اوراق منتشر شده که بیشتر آنها از نوع اخزا (دعای طرف مقابل) است. در نظر گرفته نشده از این 130 تلاش، حدود 51 فقره اوراق بهادار دولتی اسلامی بوده و در مدت مشابهی که 51 اوراق جدید منتشر و فروخته شده، 58 اوراق منقضی قبلی تسویه شده است. استفاده شده است، و وجوه در واقع از این منبع استفاده کرده اند.

وی در خصوص کشش پذیرش این اوراق در بازار سرمایه گفت: باید تاکید کنم که این اوراق بر اساس کشش بازار عرضه می شود. به عنوان مثال هفته گذشته باید 10 هزار میلیارد تن اوراق بهادار منتشر می شد، اما حدود 7 میلیون و 500 هزار میلیارد تن به درخواست صندوق ها، بانک ها و سایر موسسات مالی منتشر شد. از سوی دیگر کل مبلغ به سیستم بانکی، بیمه و صندوق های سرمایه گذاری برگشته است. بنابراین این عدد تاثیر خالصی بر بازار ندارد. همچنین باید توجه داشته باشم که برخی از اوراق منتشر شده، اوراق قرضه پولی نیستند، بلکه با طرف مقابل هستند. بسیاری از این افراد نیز مدارک خود را ارائه نمی دهند و تا سررسید نگهداری می کنند. بنابراین، این اوراق اگرچه پذیرفته شده و در آمار محاسبه شده است، اما به دلیل عدم استفاده از آنها برای تامین مالی دولت، تاثیری بر بازار ندارد. بر اساس آخرین آمار، بیش از 80 درصد از پیمانکاران اوراق را تا سررسید نگه داشته اند.

عشقی تصمیم بی اعتمادی سهامداران را ایجاد ثبات در بازار خواند و افزود: ثبات بازار اعتماد سرمایه گذاران بزرگ و کوچک را باز می گرداند. شفافیت اطلاعات مالی و اطلاعات منتشر شده توسط شرکت ها توسط سازمان نظارت می شود. در صورتی می توان به سرمایه گذار اعتماد کرد که اطلاعات منتشر شده در کدال و اطلاعات ارائه شده به سرمایه گذاران شفاف باشد. اطلاعات شفاف به این معنی است که صورت های مالی شرکت های منتشر شده در کدال مبهم و متناقض نباشد. در حال حاضر در چندین صنعت از جمله صنعت بانکداری اختلاف نظر وجود دارد. در صورت رفع این مشکل، اطلاعات مالی شفاف می شود و در نتیجه اعتماد سرمایه گذاران به بازار باز می گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بی اعتمادی به بازار سرمایه فقط داخلی نیست؛ مثلا بحث قراردادهای بلندمدت، تامین خوراک صنعتی بسیار مهم است. تمرکز سازمان بورس بر این است که روابط بلندمدت مالی را تعریف کند تا یک شرکت پتروشیمی یا پالایشگاهی بداند خوراک 10 سال آینده را چگونه محاسبه کند؟ اگر در بلندمدت تکلیف این موضوعات مشخص باشد، سرمایه گذار هم تکلیف خود را می داند. در این راستا سیاستی که سازمان بورس دنبال می کند و خوشبختانه سیاستمداران دولتی از جمله وزیر اقتصاد، معاون اول رئیس جمهور و رئیس جمهور تاکید دارند که بتوانیم ثبات سیاست را به گونه ای اعلام کنیم که سهامداران و شرکت ها مسئولیت های خود را می دانند و می توانند برای بلند مدت برنامه ریزی کنند. رویکرد کلی دولت حذف قیمت گذاری دستوری است.

عشقی درباره سرمایه گذاری در بازار سرمایه گفت: سرمایه گذاری در بورس یک سرمایه گذاری بلندمدت است و به شخصه توصیه نمی کنم به سرمایه گذاری های کوتاه مدت در این بازار نگاه کنیم. زیرا بازار با نوسانات کوتاه مدتی مواجه است که سهامداران را به دام می اندازد و باعث زیان آنها می شود.

وی افزود: بازار سهام در بلندمدت نسبت به سایر بازارها همیشه صعودی بوده اما در کوتاه مدت نوسانات غیرمنطقی داشته است. افرادی که سال گذشته وارد بازار شدند و به سرعت از آن خارج شدند، ضررهای هنگفتی را متحمل شدند، در حالی که اگر این سرمایه گذاری ادامه پیدا می کرد، قطعا سودآور بود.

عشقی ادامه داد: وضعیت شرکت ها در حال حاضر بسیار خوب است. تیر یا مرداد سال گذشته من به عنوان کارشناس جرات نداشتم کسی را به بورس دعوت کنم، اما الان وضعیت ثابت است و شرکت ها سود خوبی کسب می کنند. سازمان بورس مسئولیتی در قبال شاخص «مولتی» ندارد. این سازمان رفتار ذینفعان، شرکت ها و سهامداران را برای اطمینان از رعایت قوانین نظارت می کند. در حال حاضر علیرغم افزایش سودآوری شرکت ها، اعتماد و تقاضای سرمایه گذاران ضعیف است. اما موج جدی فروش در بازار وجود ندارد. ما باید بتوانیم با ایجاد اقدامات اعتمادساز و اطمینان دادن به سهامداران مبنی بر اینکه دولت تصمیمات اساسی در مورد شرکت ها نمی گیرد، اعتماد را احیا کنیم. با بازگشت این اعتماد، بازار راه خود را پیدا می کند، اما نباید انتظار داشت که دو سه ماه دیگر بازار دوباره چند برابر شود. این نه ممکن است و نه مفید. اما مسیری متعادل و رو به رشد وجود خواهد داشت.

وی همچنین درباره برنامه سازمان بورس برای آموزش افراد تازه وارد به بورس گفت: بحث افزایش سواد مالی بسیار مهم است. سازمان بورس با کمک ارکان بازار سرمایه برنامه ریزی منسجمی را برای آموزش سهامداران انجام می دهد و از همه مهمتر چشم انداز سرمایه گذاری باید اصلاح شود تا سهامداران بدانند سرمایه گذاری در بازار سرمایه بلندمدت است و مردم. باید پول اضافی خود را سرمایه گذاری کنند.

عشقی درباره سهام عدالت و اینکه با گذشت یک سال از انتشار آن هنوز امکان فروش آن به مشمولان وجود ندارد، افزود: سهام عدالت باید به مرور زمان برطرف شود. اما به نظر من با توجه به ارزش این سهام و شرایط فعلی بازار، شرکت کنندگان نباید برای فروش عجله داشته باشند و سهام را به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه کنند. فروش سهام عدالت به ضرر مردم به ویژه در مواجهه با این نوسانات است. در خصوص بورس شرکت های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام به صورت مستقیم و غیرمستقیم بحث هایی در نظر گرفته شده است. در مجموع قرار است بسته سیاستی سهام عدالت تدوین و به شورای عالی بورس ارائه شود.

عشقی گفت: در حال حاضر سهم بازار سرمایه در تامین مالی بیش از 20 تا 25 درصد است و برنامه ریزی شده است تا سال آینده این عدد با شیب نسبتا خوبی افزایش یابد و به نزدیک 40 درصد برسد. به محض بازگشت اطمینان به بازار سرمایه، پذیرش شرکت های پروژه محور آغاز می شود. ماه آینده اولین شرکت سهام خود را به صورت اسمی عرضه خواهد کرد. همچنین شرکت های مبتنی بر دانش و اینترنت به زودی وارد بازار شده و با مشارکت مردم بازار را تامین مالی کرده و کسب و کار خود را گسترش خواهند داد. شرکت های دیگری که عمدتاً به تولید مشغول هستند نیز در خط عرضه هستند و کار پذیرش انجام شده است.

وی در خصوص راهکار بورس برای حمایت از سهامداران خرد افزود: سازمان بورس از سایر شرکت ها به ویژه شرکت های بزرگی که تاکنون اوراق بهادار زیرمجموعه منتشر نکرده اند خواسته است تا با انتشار اوراق زیرمجموعه به حمایت از سهامداران خرد ادامه دهند. سررسیدها و قیمت های مختلف این اوراق. به بیان ساده، این اوراق بیمه شده اند و به سهامدار این اطمینان را می دهند که قیمت سهم در بازه زمانی معینی به قیمت مشخصی خواهد رسید. یعنی سهم ارزشمند است و رشد متعادلی خواهد داشت. سازمان این فرآیند را می سازد و می پذیرد و سعی می کند فرآیندی مستمر باشد. از سوی دیگر به دنبال فراهم کردن زیرساخت های فنی لازم برای پرداخت سود از طریق سجام است تا سهامداران برای دریافت سود به شرکت ها و بانک ها مراجعه نکنند. البته این اراده باید از سوی شرکت ها نیز وجود داشته باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران خرد توصیه کرد: باید توجه داشته باشم که بازارهای متعددی در بورس و خارج از بورس وجود دارد. من از سهامداران می‌خواهم هنگام بحث در مورد انتخاب سهام، ریسک بازار را در نظر بگیرند. بسیاری از زیان های سنگینی که سرمایه گذاران به ویژه سهامداران خرد متحمل می شوند، مربوط به بازار پایه است، زیرا بازار پایه بسیار پر ریسک است. سرمایه گذاری هایی که اطلاعات کافی ندارند نباید وارد این بازارها شوند. به سهامداران توصیه می کنم از طریق صندوق های سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم وارد بازار سرمایه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید