هنر پشت پرده سیاست – خبر زنده

347130 خبر زندهطراحی حسین علا

نویسنده: فریدون علا

ناشر: فرهنگ معاصر، چاپ اول 1401

134 صفحه 380000 تومان / برش با کاغذ گلاسه

****

کتاب «پروژه های حسین علاء» که به تازگی توسط نشر فرهنگ معاصر منتشر شده است، بازتاب تلاش فریدون علا برای ارائه تصویری متفاوت از پدرش است. کتابی که جنبه ای از ویژگی های فردی یک مرد را نشان می دهد و برجسته می کند که بسیاری از کسانی که با نام و فعالیت های سیاسی او آشنا هستند ممکن است از آن بی اطلاع باشند. فریدون علا معتقد است که حتی در کتابی که دکتر منصوره اتحادی (نظام مافی) درباره زندگی و کار پدرش منتشر کرده است، به استعدادها و ویژگی های اخلاقی فراوان حسین علاء توجه چندانی نکرده است; به ویژه برخی از فعالیت های هنری پدرش که برای اولین بار در اثر حاضر به خواننده ارائه می شود.

فریدون علاء فرصت را مغتنم شمرده و با انتشار این پروژه ها یاد و خاطره پدرش را گرامی می دارد که البته بیشتر یکی از دغدغه های هنری او بوده و در زندگی شخصی هم یکی از دغدغه های مشترک او بوده است. علاوه بر این، افرادی که موضوع پروژه های او بوده اند نیز به همین صورت خلاصه و جمع بندی می شوند.

شاید اگر حسین علا در خانواده دیگری به دنیا می آمد، علاقه به طراحی و کاریکاتور (و همچنین نواختن پیانو) او را به مسیر دیگری می برد و امروز نام و یادش در ذهن اطرافیانش باقی می ماند. راه متفاوت اما او در خانواده ای به دنیا آمد که مدتی در مناصب عالی دولتی بود. به طور سنتی بر تن او لباس های دولتی می دوختند.

  افزایش غارت در تهران و چند نکته درباره احساس ناامنی / چرا دزدها در شهر پرسه می زنند؟

حسین علاء شش ساله بود که ناصرالدین شاه قاجار هنگام بازگشت از سفر سوم خود به فرانسه، چند روزی در تفلیس توقف کرد. شاه که مهمان محمدعلی خان علاءالسلطنه در کنسولگری ایران در تفلیس بود، تحت تأثیر استقبال فرزندانش به زبان های انگلیسی و فرانسوی قرار گرفت، در زمانی که کمتر پیش می آمد که کودکان زبان خارجی بیاموزند.

اما پس از این خاندان، ناصرالدین شاه، محمدعلی خان علاءالسلطنه را شاهزاده نامید و او را به عنوان وزیر مختار ایران در لندن انتخاب کرد. بدین ترتیب حسین علاء نزدیک به هجده سال را در انگلستان گذراند. پس از پایان دبیرستان، در دانشگاه لندن در رشته حقوق تحصیل کرد و از آن زمان به عنوان منشی سفارت مشغول به کار شد. مأموریت پدرش هفده سال به طول انجامید و حسین علاء یک سال بعد به ایران بازگشت.

در ایران، علا السلطنه به عنوان وزیر امور خارجه در کابینه عین الدول منصوب شده است و پسرش حسین دوباره به عنوان رئیس ستاد با او همکاری می کند. اندکی پس از آن، علا السلطنه به مدت یک سال و نیم نخست وزیر شد و پست وزیر خارجه را حفظ کرد. اما در عمل حسین علاوی مسئول امور خارجه بود.

کار برای پدر و کمک به او در زندگی حسین علاء تأثیر بسزایی داشت. او با شناخت افراد مختلف و پشت سر گذاشتن موقعیت ها و تجربیات، به چهره ای کاملاً آماده در عرصه سیاست تبدیل شد و بعدها منشأ خدمات مختلفی برای کشورش شد. اما دیدار با شخصیت های مختلف در موقعیت های مختلف در این دوره از دستاوردهای دیگر بود. علاء که ذات هنری داشت، در جوانی تحت تأثیر این برخوردها و موقعیت ها و ویژگی های جالبی که در مردم پیدا می کرد، قرار گرفت. او نقاشی ها و کارتون هایی می کشید که برخی از آنها یادگاری است که نشان از ذوق غریزی او در این زمینه دارد.

  بارش برف و باران در 10 استان کشور وجود دارد

شکی نیست که آنچه باعث ماندگاری این آثار شد ابتدا موضوع و سپس نقاشی آنها بود. شاید اگر صاحبشان به جای پرداختن به سیاست، تمرین و تربیت هنری کند و حاصل آن طرحی باشد که به جای ذوق، ذات هنری بیشتری داشته باشد.

چنین پروژه هایی همانطور که آیدین آغداشلو در مقاله کوتاه خود به آن اشاره کرده است در میان برخی از شخصیت های تاریخی ایران رایج است. نمونه بارز آن ناصرالدین شاه است که جزوه های طراحی او باقی مانده است. «بیشتر این طرح ها به صورت آنی و آنی ساخته می شوند و در برخی جاها پر از طنز و طنز است که گاهی تبدیل به کارتون می شود. او قصد ندارد خود را به شکلی خاص نشان دهد و بیشتر برای ثبت لحظات انتقالی طراحی می کند و به دلیل حضور فردی که چهره یا بدنش جلب توجه کرده است، کار به همین دلیل ظرافت و معنای خاصی پیدا می کند. خلاصه ای از ابتدایی ترین ویژگی های کار هنرمندانی مانند حسین علاء که به عنوان یک سرگرمی و ذوق به این هنر می پرداختند و کسانی که به نظر او مردانی بودند که اغلب برایشان «سیاست» مهمتر از ادبیات و هنر است. بود.

انتشارات فرهنگ معاصر در خلاصه‌ای که روی جلد داخلی کتاب منتشر شده است، یادآوری می‌کند که این کتاب در ابتدا قرار بود توسط کتابخانه منتشر شود، درگذشت ناشر (صادق سمیعی) به درخواست نویسنده. با همین تصویر و بدون کوچکترین دخل و تصرفی منتشر شده است که به پاس گرامیداشت حسین علاء و یاد صادقی سمیعی نیز می باشد.

  افزایش 5 برابری پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی

این کتاب ساختاری دو زبانه دارد، مقدمه آیدین آغداشلو و همچنین مقدمه فریدون علاء که در ابتدای کتاب آمده است، در انتهای نیر به زبان انگلیسی منتشر شده است. همچنین مقاله ای در زندگی حسین علاء. اما در قسمت های دیگر کتاب طرح های علا، ترجمه هر متن در صفحه مقابل قرار گرفته است، زیرا در این صفحات، در کنار تصویر طراحی شده توسط علا از هر شخصیت، بیوگرافی کوتاهی از این مرد وجود دارد که او نیز به زبان فارسی و انگلیسی کتاب با این ساختار سعی کرده است فرمی داشته باشد که هم برای مخاطب فارسی زبان و هم به انگلیسی زبان ارائه شود.

این کتاب اثری است که به عنوان حدیث نفس و ادای دین فریدون علاء به پدر نامدارش منتشر شده است، دینی که برای علاقه مندان به تاریخ معاصر خالی از جذابیت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید