هم اجاره دادیم و هم بازار مسکن به اوج خود رسید – خبر زنده

به گزارش ایسنا، لغو پرداخت 4200 تنی به شرکت ها و کارخانه ها این سوال را ایجاد می کند که این تصمیم چه تبعاتی برای بازارهای مختلف از جمله بازار مسکن خواهد داشت؟ اگرچه بیشترین مواد اولیه در حوزه ساختمان در داخل کشور تولید می شود، اما بررسی لیست دریافت کنندگان ارز ترجیحی نشان می دهد که در سال های اخیر بسیاری از شرکت های تولید کننده فولاد، آهن، شیرآلات و حتی کاشی و سرامیک 4200 تن دریافت کرده اند.

در لیست دریافت کنندگان ارز بانکی 4200 تومانی ارقام مختلف و گاه میلیونی به چشم می خورد. در این گزارش قصد نداریم به رانت های پنهان یا سوء استفاده هایی که ممکن است توسط افراد یا نهادهای خاص انجام شده باشد بپردازیم. تنها به این جنبه از این سوال می پردازیم که آیا پرداخت ارز بانکی می توانست به کاهش قیمت مصالح ساختمانی منجر شود؟ سوال دیگر این است که حذف این نوع ارز چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؟

اگرچه دولت قبل از 20 فروردین 1395 پرداخت 4200 تن ارز را آغاز کرد، اما از آن زمان تاکنون قیمت فولاد، سیمان، سرامیک و کاشی به عنوان مواد اولیه صنعت ساختمان همواره افزایش یافته است. بنابراین قیمت هر کیلوگرم آرماتور از حدود 4200 تن در سال 1398 به بیش از 18000 در اوایل سال 1401 رسید. به همین ترتیب سایر کالاها مانند سیمان و کاشی گران شدند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی ارتباط چندانی با روند پرداخت ارز دولتی نداشت و معمولاً با نرخ تورم افزایش می یافت. به گفته سازندگان، حتی قبل از تصمیم اخیر دولت برای لغو ارز ترجیحی، قیمت فولاد و سیمان افزایش یافته است. بنابراین پرداخت پول ملی به عنوان یک عامل خنثی عمل کرد و کمکی به خریداران و سازندگان مسکن نکرد. این موضوع این سوال را ایجاد می کند که چرا باید چنین امتیازی به واردکنندگان اعطا شود؟

  ارتش پاکستان دست کم 5 تروریست را کشت

محمد عدالتخواه، کارشناس مسکن درباره عوارض احتمالی حذف ارز ترجیحی به ایسنا گفت: به نظر می رسد قیمت مسکن در تهران از سال 1397 تاکنون بیش از 600 درصد افزایش یافته و به طور میانگین به 34 میلیون تن در هر متر مربع رسیده است.

وی افزود: با این حال اعلام خروج ارز دولتی به عنوان یک عامل روانی در بازارها موثر خواهد بود. از همان ابتدا اعلام شد که فقط قیمت کالاهای اساسی افزایش می یابد، اما مشخص بود که کالاهای مرتبط، زیرمجموعه ها و حتی کالاهای غیرمرتبط با افزایش قیمت مواجه خواهند شد که این اتفاق نیز رخ داد.

به گفته عدالتخواه، بازار مسکن متاثر از سایر بخش ها با تغییرات قیمتی مواجه است. با این حال اقتصاد ایران تورم بالایی دارد و بازار مسکن در جریان است. افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد. اینکه بازار ظرفیت افزایش قیمت ها را دارد تا حد زیادی به دلیل توانایی خریداران است، اما قطعا سازندگان تمایلی به فروش خانه های زیر قیمت ندارند.

وی گفت: تا زمانی که تورم وجود داشته باشد، شکاف بین توان مالی خریداران و قیمت مسکن افزایش می یابد. این می تواند منجر به کاهش بازده سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز شود که همچنین می تواند منجر به رکود شود. بنابراین اگر دولت می خواهد به مردم کمک کند تا صاحب خانه شوند، ابتدا باید ترمز تورم 40 درصدی را بگیرد. سپس می‌تواند با اجرای سیاست‌های مالیاتی، از جمله مالیات بر ارزش افزوده در مشاغل خالی، مسکن خالی و سود سرمایه، بازار مسکن را سازمان‌دهی مجدد کند.

  رستگاری در دنیای مدرن - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید