همه تحریم ها را بردارید وگرنه مذاکرات هسته ای با شکست مواجه می شود

به گزارش فارس، علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه تاکید کرد که مذاکرات هسته ای در وین در صورت لغو تمامی تحریم های آمریکا سودمند خواهد بود.

باقری به ایندیپندنت گفت: لغو تمامی تحریم‌ها علیه برجام، از جمله تحریم‌های اعمال شده در قالب کمپین فشار حداکثری، شرط لازم برای موفقیت مذاکرات است.

درخواست تضمین طرف مقابل مبنی بر عدم خروج از توافق، عدم اعمال تحریم‌های جدید و عدم بازگرداندن یا اعمال مجدد تحریم‌های قبلی به منظور خنثی کردن احتمال آشفتگی سیاسی در ایالات متحده که بر رفتار بین‌المللی تأثیر می‌گذارد، پیگیری می‌شود. وی افزود: اجازه دهید این کشور نفوذ داشته باشد.

باقری افزود: متأسفانه سیاست شکست خورده مبارزات انتخاباتی برای فشار حداکثری که از دولت ترامپ آغاز شد، همچنان در دستور کار دولت بایدن قرار دارد.

وی گفت: “پرزیدنت بایدن باید تحریم ها را لغو کند تا از آنچه ما سردرگمی سیاسی می دانیم خلاص شود و سیاست های شکست خورده و غیرانسانی دولت ترامپ را دنبال کند.”

باقری با اشاره به حوادث منطقه گفت: پرواز آمریکا از افغانستان بار دیگر نشان داد که این کشور شریک قابل اعتمادی برای هیچکس نیست. ما در تعامل نزدیک و مستمر با کشورهای منطقه هستیم.»

وی با اشاره به نیاز انگلیس به آزادسازی پول بلوکه شده ایران، گفت: اروپایی ها باید با اقدامات عملی برای رفع تحریم ها، ناتوانی خود در اجرای تعهدات خود را جبران کنند.

باقری گفت: ما بر اساس منافع خود موضع خود را در قبال سایر کشورها تعیین می کنیم و علاقه ای به روابط و تعامل آنها با آمریکا نداریم. کشوری که در میز مذاکره جایگاهی دارد باید بتواند سیاست مستقلی را در پیش بگیرد وگرنه چرا باید در آن میز حضور داشته باشد؟

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر ایران را به تعقیب اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده اند. ایران قاطعانه این اتهامات را رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از طرف های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور از اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به 1+5 برای حل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید.

علیرغم تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در ماه می 2016 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود در این توافق عمل کرده است تا کشورهای اروپایی که قول داده‌اند عواقب خروج واشنگتن از برجام را جبران کنند، برای اجرای آن تلاش کنند. قول

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل نکرده اند، چندین مرحله از تعهدات خود در قبال برجام کاهش می دهد. کاهش بدهی ایران در چارچوب توافق هسته ای برجام صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ایران پس از انجام 5 گام برای کاهش تعهدات خود، سرانجام در 15 دی ماه 1396 اعلام کرد که دیگر با هیچ گونه محدودیت عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، نرخ غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

دولت جو بایدن می گوید قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، پایتخت اتریش، راه را برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای بریکس هموار کند.

مقامات دولت ایالات متحده قبلاً گفته اند که قصد دارند از ورود به شورای امنیت سازمان ملل به عنوان “سکوی” برای حل و فصل اختلافات دیگر از جمله مسائل موشکی و منطقه ای استفاده کنند.

علی باقری چندی پیش در آستانه دور جدید مذاکرات برای سفر به چند کشور اروپایی به فرانسه، آلمان و انگلیس سفر کرد. معاون وزیر امور خارجه در گفت و گو در پاریس با اشاره به مذاکرات 28 دسامبر در وین گفت: ما مذاکره هسته ای نداریم.

در همین راستا، «محمدرضا قائبی» رئیس نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) طی سخنانی در نشست مجازی شورای حکام راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جمهوری اسلامی ایران ایران در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت، سازمان ملل (2015) طی سخنانی گفت: «در جلسات قبلی شورای حاکم، هیئت من به تفصیل دلایل و دلایل وضعیتی را که در حال حاضر در رابطه با برجام با آن مواجه هستیم، توضیح داد. . ما معتقدیم که از نظر روش‌شناختی نادرست و از نظر منطقی غیرمنطقی است که وقتی همان علل و علل هنوز وجود دارد، انتظار نتیجه یا اثر متفاوتی داشته باشیم.»

ما معتقدیم که از سرگیری مذاکرات برجام که برای 29 نوامبر در وین برنامه ریزی شده است، فرصتی منحصر به فرد برای دیگر بازیگران برجام و ایالات متحده فراهم می کند تا به نیت واقعی خود بازگردند تا به اجرای کامل تعهدات خود بازگردند و همه را حذف کنند.» ثابت کنید که غیرانسانی هستید. و تحریم های غیرقانونی به شیوه ای موثر».

علاوه بر این، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین اتریش به نشست امروز (پنجشنبه) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و تاکید کرد که همه اعضا بر ضرورت احیای شورای آژانس تاکید کردند.

وی در بیانیه ای که در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد، نوشت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بررسی واقعیت یاب، نظارت و نظارت بر ایران را در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل کامل کرده است. . . .

اولیانوف گفت: «تقریباً همه سخنرانان بر ضرورت احیای برجام تأکید کردند و برای مذاکرات وین که قرار است دوشنبه آینده (29 نوامبر) از سر گرفته شود، آرزوی موفقیت کردند.

نشست هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز گذشته (چهارشنبه 23 دسامبر) آغاز شد و تا جمعه این هفته سه روز ادامه خواهد داشت.

پیش از نشست شورای مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه اول دسامبر به همراه محمد اسلامی، معاون و رئیس آژانس وارد تهران شد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

وی پس از بازگشت از ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین تاکید کرد که اگرچه مذاکرات با مقامات ایرانی سازنده بود، اما بی نتیجه ماند.

دیدگاهتان را بنویسید