هشدار پلیس فتا به والدین برای نظارت بر حضور سایبری فرزندانشان

سرهنگ علی محمد رجبی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه پویش پلیس فتا برای ارتقای ایمنی کودکان در فضای مجازی با نام «کودکان سایبری» از امروز یک هفته دیگر کار خود را آغاز کرد، گفت: شعار روز اول آغاز شد. این پویش والدین در فضای مجازی به نقش والدین در نظارت بر حضور فرزندانشان در فضای مجازی اشاره دارد. در این زمینه لازم است والدین به نکات و مواردی توجه کنند.

وی با بیان اینکه عدم آگاهی و مهارت کودکان در مواجهه با تهدیدات و آسیب های فضای مجازی باعث شده تا این افراد آسیب های زندگی در این فضا را ببینند و گاه با سوء استفاده از دلالان می توانند آسیب هایی را به خانواده های خود وارد کنند، گفت: سال ها شاهد افزایش چشمگیر بوده ایم. افزایش درصد استفاده کودکان از اینترنت و افزایش کودکان سایبری و مدت زمانی که کودکان در فضای مجازی می گذرانند متأسفانه رو به افزایش است، اگرچه این فضا به ویژه در دوران تاج گذاری توانسته خلأهای زیادی را در زمینه آموزش و یادگیری برطرف کند. ، کودکان جبران می کنند، اما خطراتی نیز وجود دارد که والدین باید از آنها آگاه باشند.

رئیس مرکز کشف و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: با توسعه اینترنت در دنیا، سن استفاده از فضای مجازی به حدی کاهش یافته است که هر سوم کاربر اینترنت در دنیا یک کودک است. کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند؟ کارشناسان بر این باورند که توسعه سواد دیجیتال برای کودکان خردسال ضروری است و به آنها کمک می کند مطالب مرتبط را در فضای مجازی جستجو کنند.

رجبی در مورد اینکه در رصد والدین کودکان در فضای مجازی چه باید کرد و چه نباید کرد، گفت: اولین چیزی که کودکان باید در مورد امنیت سایبری بدانند این است که یک تهدید واقعی است و مجرمان سایبری وجود دارند که می توانند از هر کسی حتی یک کودک سرقت کنند. برای مقابله با این موضوع باید یک طرح رسانه ای در خانواده ایجاد کرد، مانند تعریف چارچوب استفاده کودک از اینترنت، استفاده از مرورگرهای ویژه برای کودکان. وی به عدم استفاده از پیام رسان های فیلتر شده، اعمال محدودیت سنی برای استفاده از شبکه های اجتماعی، عدم استفاده از تلفن همراه و اینترنت در اتاق خواب، ارائه فعالیت بدنی و سرگرمی مناسب و افزایش تعاملات اجتماعی و خانوادگی در محیط زیست.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری فتا گفت: فرزندپروری در فضای مجازی مهارتی است که والدین با استفاده از آن می توانند فرزندان خود را برای دنیای دیجیتالی آینده آماده کنند. «والدین باید سواد سایبری خود را بهبود بخشند و فرزندان باید در مورد خطرات فضای مجازی بیاموزند. همچنین توصیه می شود که والدین با فرزندان خود در مورد رفتار آنها به صورت آنلاین صحبت کنند.

وی افزود: همچنین لازم است والدین در فضای مجازی همیشه یک قدم جلوتر از فرزندان خود باشند و به مطالعه اینترنت و سایت های مورد علاقه فرزند خود بپردازند و راه های ارتباطی جدید را بیاموزند. همچنین توصیه می شود والدین در مورد امنیت و اهمیت حفظ آن در فضای مجازی و اینترنت با فرزند خود صحبت کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم رایانه ای فتا، تعامل و ارتباط با نگاه گفت و گو محور والدین و فرزندان، ایجاد حس اعتماد متقابل والدین و فرزندان، دوستی با فرزندان و پرهیز از مقایسه خردسالان با همسالان سایبری آموزش و پرورش وی به موارد مهم دیگری اشاره کرد که باید توسط والدین مورد توجه قرار گیرد.

به گفته رجبی، کودکی که به فضای مجازی و گوشی های هوشمند معتاد می شود، ارتباط خود را با افراد و دستگاه های واقعی قطع می کند، بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که در دنیای واقعی می توانند فرزند خود را از فضای مجازی دور نگه دارند. با آنها رابطه نزدیک داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید