هشدار نسبت به تغییر نگرش مردم نسبت به حکومت دینی

آسیب های اجتماعی

انجمن 24- معاون وزیر کشور و رئیس سازمان اجتماعی در خصوص وضعیت مصرف «الکل» در کشور به عنوان یک آسیب اجتماعی گفت: شیوع مشروبات الکلی در کشور بین 9 تا 10 درصد افراد بالای 15 سال تا 64 سال به طوری که بیش از پنج میلیون نفر در کشور مشروبات الکلی مصرف می کنند.

تقی رستموندی در دومین همایش ملی مقابله با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام که با همکاری دانشگاه شاهد و وزارت کشور برگزار شد، به بیان آمار آسیب های اجتماعی پژوهش محور و وضعیت مصرف پرداخت. الکل در کشور لازم به ذکر است که رسانه های ما جرات تغییر نگرش مردم به الکل را ندارند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند مصرف الکل به صفر برسد، تاکید کرد: باید به مصرف الکل در کشور توجه شود.

مرگ سالانه 50000 تا 60000 نفر بر اثر استعمال دخانیات در کشور

رئیس سازمان اجتماعی با اشاره به وضعیت اعتیاد در کشور از اعتیاد به عنوان بحث «مرگ» و «زندگی» یاد کرد و تصریح کرد: سالانه بین 50 تا 60 هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند. فرهنگ عمومی باید کاهش مصرف دخانیات در کشور را بپذیرد.

27 درصد مردم نسبت به مصرف مواد نگرش مثبت دارند

به گفته رستموندی، 27 درصد مردم نسبت به مصرف مواد نگرش مثبت دارند. معاون وزیر کشور همچنین با اشاره به مصرف 500 ساله “تریاک” به عنوان ماده مخدر در جامعه ایران، گفت: اکنون آسیب های ناشی از مصرف این مواد به عنوان اولین ماده مخدر در کشور بسیار زیاد است.

سالانه 100000 نفر در کشور خودکشی می کنند

وی با اشاره به آسیب های خودکشی گفت: دین مبین اسلام یکی از مهمترین پایگاه های پیشگیری از خودکشی است، اما اگر این روند صعودی کنترل نشود، در آینده نزدیک در زمره کشورهایی قرار می گیریم که آمار خودکشی در آنها وجود دارد. مضطرب است

  یحیی گل محمدی و گلمپور از خود دفاع می کنند - خبر زنده

50 درصد مردم معتقدند که درصد «عدالت» و برابری در جامعه کم است

رستم وندی با اشاره به نتایج این نظرسنجی ادامه داد: حدود 40 تا 45 درصد مردم گفتند نه خود مردم و نه مسئولان قانون را رعایت نمی کنند و بدیهی است در جامعه ای که 40 درصد مردم چنین فکر می کنند، اظهار نظر طبیعی تر است. از سوی دیگر، حدود 50 درصد مردم فکر می کنند که سطح عدالت و برابری در جامعه پایین است و اگر افکار عمومی این باشد که در جامعه برابری وجود ندارد و عدالت رعایت نمی شود، مردم برای احقاق حقوق خود انگیزه پیدا می کنند.

ضرورت ساماندهی 11 تا 13 میلیون نفر از ساکنان سکونتگاه های غیررسمی

معاون وزیر کشور همچنین به موضوع حاشیه نشینی به عنوان یک آسیب اجتماعی اشاره کرد و با بیان اینکه 11 تا 13 میلیون نفر باید در سکونتگاه های غیررسمی ساماندهی شوند، گفت: بعد از چهار یا پنج سال تاکید بر رهبری و وجود قوانین ویژه برای ساماندهی حاشیه نشینی صورت گرفت. مناطقی در کشور متأسفانه در برخی از جوامع و حتی برای مدیران عالی کشور این سوال پیش می آید که چرا باید حاشیه نشینی انجام شود و چرا توسعه روستایی را نباید فعال کرد؟ در واقع به دلایل معرفتی هنوز نمی توانیم از اهمیت این موضوع غافل شویم، زیرا گاهی اوقات نیروهای جهادی ما نیز در این موضوع دچار تردید می شوند.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت رهبری در معماری و شهرسازی اسلامی، تاکید کرد: اما مسئولان شهرسازی ما به هیچ وجه موازین شهری اسلامی را رعایت نمی کنند، بنابراین شهرهای ما در راس قرار دارند و قسمت پایین شهر.”

  150 میلیون خودرو در هاله ای از ابهام / تولید خودرو ارزان؟ - خبر زنده

300 تا 400 هزار، آمار سالانه سقط جنین غیرقانونی

رئیس سازمان اجتماعی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آمارهای موجود در خصوص سقط جنین نیز خاطرنشان کرد: طبق آمار موجود در وزارت بهداشت سالانه 230 هزار سقط و بر اساس برخی بررسی ها 300 تا 400 هزار سقط جنایی یا غیرقانونی است. در سالی که باید از آن مراقبت کنند ساخته شده است.

فرمولاسیون، گسترش آسیب در فضای مجازی

وی با اشاره به اینکه الگوهای ازدواج آسیب جدی در فضای مجازی است به بحث واژه سازی در فضای مجازی اشاره کرد و تاکید کرد: واژه یابی در فضای مجازی در حال گسترش به عنوان آسیب است و باید نسبت به آن حساس باشیم، بنابراین از مفاهیم دینی عدول نکنید.

ترویج عفاف و حجاب مستلزم شکستن کلیشه های سنتی است

رستموندی معتقد است اقدامات در حوزه حجاب و عفاف باید سرلوحه تلاش ها باشد و نوآوری در الگوهای موثر عفاف و حجاب شکل گیرد.

به گفته وی، باید بر کلیشه ها و روش های سنتی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و ترویج الگوی عفاف و حجاب غلبه کرد و به نوآوری دست یافت. رستموندی گفت: آسیب های اجتماعی نباید به گستره آسیب های اجتماعی محدود شود، بلکه باید عمیق تر و جامع تر مورد توجه قرار گیرد.

لزوم توجه به «اعتراض» در قالب رفتار متخلفانه

معاون وزیر کشور با اشاره به بررسی انجام شده ادامه داد: در سال های اخیر به شاخص هایی دست یافته ایم که بسیار نگران کننده است. یکی از این شاخص ها میل به مهاجرت است که می تواند برای ما شاخص روشنگری تلقی شود. دلایل زیادی برای مهاجرت افراد از کشور وجود دارد، اما این شاخص مهاجرت در واقع نشانه ای از مطلوبیت یا مهربانی یک جامعه به حساب می آید.

  دومین قهرمانی شهرداری گرگان در لیگ برتر بسکتبال / جام حذفی در قلعه عقاب ها ماند. - خبر زنده

رئیس سازمان اجتماعی تمایل به تحولات اساسی در کشور را در حال افزایش دانست و توضیح داد: شاخص تمایل به اعتراض نیز شاخص مهمی است. این اعتراض می تواند به صورت تخلف یا رفتار نادرست باشد. از سوی دیگر در سال های اخیر با افزایش فشارهای اقتصادی و معیشتی، تاب آوری مردم کاهش یافته است.

وی با اشاره به گرایش به الگوهای حکمرانی مانند حکمرانی سکولار، گفت: او می تواند مشکلات کشور را حل کند، آن وقت زنگ خطر برای ما به صدا در می آید.

در حوزه اعتیاد ما فاقد نظریه پردازی با رویکرد دینی اسلامی هستیم

رستموندی قانون گرایی، حقوق، آزادی و عدالت، برابری، اخلاق اجتماعی، نشاط اجتماعی، امید اجتماعی و امنیت اجتماعی را از شاخص های حوزه سلامت اجتماعی دانست و تصریح کرد: در حوزه نظریه پردازی آسیب های اجتماعی یک سری نظریه های کلان داریم، اما اگر از این بحث های کلان فراتر برویم به موارد عینی و عملی می رسیم. یکی از این موارد «اعتیاد» است. در حوزه اعتیاد به عنوان یک رفتار انحرافی، فاقد نظریه پردازی با رویکرد دینی و اسلامی هستیم. در سراسر جهان، سیگار کشیدن در اشکال مختلف اعتیاد اولین قدم محسوب می شود. اما ما این قانون را اجرا نمی کنیم، هرچند قانون جامعی برای کاهش مصرف دخانیات داریم. این قانون به هیچ وجه اعمال نمی شود و فرهنگ عمومی زمینه تصویب این قانون را فراهم نمی کند، در حالی که به عنوان مثال در نیویورک سن فروش تنباکو از 18 سال به 20 سال افزایش یافته است، اما در کشور ما این است. پرداخت این مواد بسیار آسان است. برای کودکان در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید