هشدار روسیه به ترکیه در مورد صید گلی در قزاقستان

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهارات اخیر یک مقام ترکیه در قزاقستان را محکوم کرد و نسبت به ماهیگیری در آب های گل آلود قزاقستان هشدار داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه به ادعاهای اخیر ترکیه درباره رویدادهای قزاقستان واکنش نشان داد.

به گزارش وب سایت پاکستان پونیت، زاخارووا در یک کنفرانس خبری هفتگی گفت: ما از مقامات ترکیه انتظار داریم که از اظهارات سهوی با صدای بلند خودداری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: “وضعیت شرم آور، پیچیده و غیرعادی در قزاقستان نیازمند هماهنگی تلاش ها است.” [برای حل مشکلات] قطعاً نباید فرصتی برای مجروح شدن یا ماهیگیری از آب گل آلود تلقی شود.»

یک مقام پاکستانی پیشتر گفته بود: “قزاقستان ابتدا از فشار سرکوب شوروی خلاص شد و اکنون برخی نیروها مدعی تهدید بازگرداندن آن به زیر یوغ بی معنی خود هستند.”

ترکیه از یک سو یکی از اعضای ائتلاف نظامی غربی ناتو است و به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است و از سوی دیگر سامانه دفاع موشکی اس-400 را از روسیه خریداری کرده و به دنبال تقویت روابط بین مسکو و آنکارا است. . .

ادعاهای ترکیه نسبت به قزاقستان پس از آن مطرح شد که دولت باغچه لی، رهبر جنبش ملی گرای ترکیه (KNU) از طرحی برای “دنیای ترکیه” رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در نوامبر سال جاری رونمایی کرد که در آن همه مناطق به عنوان کشورهای دیگر به حساب می آیند که ترک زبان هستند. یا اقلیت های ترک و مسلمان بخشی از ترکیه باشند.

این اقدام باغچلی واکنش‌های رسانه‌ای زیادی را برانگیخت و رسانه‌های یونانی (To BHMA) در واکنش به این خبر نوشتند، نقشه‌ای که ایده‌های نئو عثمانی اردوغان و دخالت‌های خارجی را نشان می‌دهد، فهرست بلندبالایی از کشورهای بالکان و آسیای مرکزی و روسیه تا بخش‌هایی از چین با اقلیت های مسلمان اویغور به عنوان “سرزمین های ترکیه” معرفی شد و این هدیه ای بود که باغ لی به اردوغان داد.

از سوی دیگر روزنامه ینی آکیت ترکیه گزارش داد که باغچلی در دیدار با اردوغان طرح «دنیای ترکیه» را به رئیس جمهور ترکیه ارائه کرده است. نقشه ای که دنیا را تکان داد.

در این گزارش آمده است: این نقشه که از دریای آدریاتیک تا چین امتداد دارد، در عناوین روزنامه های روسی نیز قرار گرفت و رسانه های روسی گزارش دادند که «هدیه حاوی پیامی است». (اطلاعات بیشتر)

روز گذشته (پنجشنبه) پس از دو هفته ناآرامی در قزاقستان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان به پایان رسیده است.

پوتین در دیدار با وزیر دفاع روسیه سرگئی شویگو گفت: به طور کلی زمان بازگشت به خانه فرا رسیده است. “انجام شد.”

رئیس جمهور روسیه از تلاش های وزیر دفاع، رئیس ستاد ارتش و دیگر مقاماتی که این مأموریت را رهبری می کردند قدردانی کرد و گفت: “من قصد دارم ابراز امیدواری کنم که این استفاده از زور بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.”

در نخستین روزهای سال 2022، پس از دوبرابر شدن قیمت گاز طبیعی مایع، اعتراضاتی در شهرهای ژانائوزن و آکتائو در منطقه مانیگیستاو در غرب قزاقستان آغاز شد که برخی از آنها به اعتراضات خشونت آمیز تبدیل شد. مردم را به حاشیه راندند و به نهادهای دولتی حمله کردند و از سلاح گرم استفاده کردند.

در پی تشدید اعتراضات، رئیس جمهور قزاقستان از روسیه و کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی خواسته است تا برای کمک به مهار اعتراضات خشونت آمیز، نیروهای خود را به قزاقستان اعزام کنند، اما برخی از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده روسیه را تحت فشار قرار داده اند. آنها با اعزام نیرو به قزاقستان برای کمک به آرام کردن اوضاع، اوضاع را تشدید می کنند و سعی دارند روسیه را به تلاش برای مداخله در قزاقستان متهم کنند.

مقامات مختلف از جمله روسای جمهور روسیه، بلاروس و چین مداخله خارجی در قزاقستان را محکوم کرده و نسبت به وقوع یک انقلاب رنگی هشدار داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید