هشدار برای حذف ادبیات در برخی مدارس – خبر زنده

مهسا کاظمی، مدرس ادبیات و نویسنده کتاب های تست در گفت وگو با ایسنا، درباره تصمیم حذف دروس عمومی از کنکور 1402 گفت: این خبر هنوز به طور کامل تایید نشده است. آزمایشی است، درست نیست. البته به نظر می رسد این دروس از کنکور حذف شده باشند اما با توجه به مطالبی که تاکنون گفته شد هیچ تفاوتی وجود ندارد زیرا نتیجه نهایی آزمون های زبان فارسی پایه دوازدهم برای کودکانی که می خواهند گرفتن امتحان سال بعد، در سال 1402، اما از سال های بعد به معنای دهم و یازدهم اضافه می شود. این بدان معنی است که این درس ها عملا حذف نمی شوند و می توانند کار را دشوارتر کنند.

وی افزود: هنوز هیچکس نمی داند که آیا می خواهد این سه آزمون پایه را در یک روز شرکت کند یا خیر. خب امتحان تشریحی سه کتاب در یک روز و در نظر گرفتن سنجش آن فایده ای ندارد. آیا هر سال این کار را انجام می دهند؟ آیا هیچ کدام از این دوره ها شامل امتحان نهایی در سه کلاس است؟ هنوز هیچ چیز مشخص نیست و این کاملاً نامشخص است.

این معلم ادبیات ادامه داد: اگر ادبیات از کنکور حذف شود، شاید بچه ها کمتر این درس را بگذرانند، شاید بسیاری از مدارس غیر انسانی کلاس های ادبیات را حذف یا کاهش دهند و تعداد کلاس های تخصصی را افزایش دهند. تخصص ها به کنکور می آیند. همه اینها باعث می شود که ادبیات در نهایت کم رنگ یا ناپدید شود، نه فقط به عنوان یک درس، بلکه به عنوان پایه ای برای درس های دیگر. چون بچه ها می توانند به خودشان بگویند که این درس در کنکور نمی آید، پس مهم نیست و من درس نمی خوانم! چیزی که در این سال ها شاهد آن بوده ایم. کودکان نیز از ندانستن ادبیات و ندانستن نوشتن یا نوشتن بیشترین آسیب را می بینند.

  سرماخوردگی ها و محرک ها در روزهای سرد چه بخورند؟

کاظمی تاکید کرد: این تصمیم هنوز مشخص نیست و نمی دانیم چه اتفاقی می افتد. اما حداقل برخی از مدارس می توانند کلاس های ادبیات را حذف یا کاهش دهند که می تواند ارتباط نیمه تمام بچه ها با ادبیات را از بین ببرد. کلاس ادبیات برای برخی امتداد تفکری بود که حذف کنکور را تحت الشعاع قرار داد. هیچ کس هنوز نمی داند چگونه می خواهد نتیجه را محاسبه کند.

نویسنده کتاب های تست درباره نقد ادبیات که تستی است نیز توضیح داد: باید ببینم با چه عنوانی و در چه جایگاهی به این درس ها می پردازیم. همچنین بحث در مورد امتحان در مورد موضوعات موجود بسیار مهم است. درس ادبیات یکی از دروسی است که اکثراً مفهومی است و اگر امتحان تشریحی باشد شاید بهتر باشد اما اینجا هم اختلاف نظر وجود دارد چون در امتحان تشریحی مثلا سلیقه می نویسد. چیزی در مورد مفهوم آیه نظر من صحیح است و از نظر دیگری صحیح نیست. به همین دلیل در برخی از امتحانات سعی می کنند به سوالاتی که می خواهند اختلاف سلیقه ایجاد کنند کمترین سوال را مطرح کنند. این که ادبیات در آزمون نمی گنجد به این دلیل نیست که بسیاری از سؤالات واضح و مشخص هستند و پتانسیل آزمون شدن را دارند. در برخی موارد، ممکن است در اطلاعات خام یا شواهدی که به عنوان مثال ارائه می‌کنند ابهامی وجود داشته باشد و ممکن است موافق نباشند که باید از آن اجتناب کرد و نه مورد تردید.

وی درباره لغو کنکور که مقدمه ای برای معرفی دروس عمومی است، با بیان اینکه تجربه ای در این زمینه ندارم، توضیح داد: فکر می کنم حتی اگر به ظاهر کنکور لغو شود، باز هم فیلتری وجود دارد تا وارد دانشگاه شوند هر دانشگاهی حداقل یک آزمون ورودی خوب برای جذب دانشجو دارد که همان چیزی است که دانشجویان در طول تحصیل می آموزند. بنابراین چیزی به نام لغو کنکور که ما به آن کنکور می گوییم امکان پذیر نیست. اینکه هر دانشگاهی کنکور خودش را داشته باشد از کنکور خوش طعم تر و انصاف آن کمتر از موجود خواهد بود.

  تجمع بازنشستگان در تهران، اردبیل و چهارمحال و بختیاری / فیلم

دیدگاهتان را بنویسید