نمایندگان در طرح رتبه بندی معلمان نیز تقلب ریاکارانه کردند – خبر زنده

نمایندگان در طرح رتبه بندی معلمان نیز تقلب ریاکارانه کردند

 – خبر زنده

انجمن 24- مجلس شیشه یکی از وعده ها و شعارهای مجلس یازدهم بود و معتقد بودند شفافیت مجلس و رای نمایندگان می تواند مجلس را از تاریکی و عدم دسترسی خارج کند. این موضوع البته در حد حرف باقی ماند و مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان همچنان پابرجا ماند و بسیاری از وعده های مجلس یازدهم نیز علیرغم وعده رئیس مجلس باقی ماند. به صورت عمومی

مجلس یازدهم چند روز پیش برای فرار از فشار افکار عمومی رویکردی متفاوت در پیش گرفت. آنها با 193 رای از مجموع 262 نماینده حاضر در جلسه، دو فوریت طرح شفافیت سه قوه و دستگاه های اجرایی سایر نهادها را به توافق رساندند. به عبارت دیگر نمایندگان گفتند چرا باید فقط شفافیت متوجه قوه مقننه شود و به این ترتیب می خواستند همه نهادها را موظف به این کار کنند که به نظر می رسد اینطور باشد زیرا این اتفاق نمی افتد و مجلس می تواند این قول را با توجیه توجیه کند.

تجربه جهانی در دهه‌های اخیر نشان داده است که پارلمان‌ها برای بهره‌مندی از مزایای شفافیت، راهبردهای متفاوت و نوآورانه‌ای را در پیش گرفته‌اند و تلاش کرده‌اند تا اطلاعاتی در مورد عملکرد نمایندگان مجلس و پارلمان از طرق مختلف در اختیار کارشناسان و مردم قرار دهند. به این ترتیب نمایندگان مجلس نه تنها می توانند از خود در برابر فعالیت های مخل منافع ملی محافظت کنند، بلکه با جلب اعتماد و مشارکت مردم، عملکرد خود را بهبود بخشند. آنها را باید به پاسخگویی مردم حوزه انتخابیه او اضافه کرد. برخی از کشورهای جهان از همین روش شفاف سازی استفاده می کنند و این رویکرد می تواند برای کشورشان مفید باشد.

  امسال هیچ افزایشی در شهریه دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی وجود ندارد - خبر زنده

بیشتر بخوانید: مجلس موافق شفافیت قوای سه گانه است


احمد علیرضا بیگی در این باره می گوید: بحث عدم شفافیت آرا ناشی از ناقص بودن دموکراسی در کشور ماست. به عبارت دیگر، اگر احزاب در کشور وجود داشته باشد، موضع حزب در مورد هر موضوعی روشن و شفاف است و هیچ حزبی نمی تواند در مورد موضوعات مختلف سکوت کند و یا هر یک از نمایندگان حزب می توانند متفاوت صحبت کنند. در واقع حزب باید در مورد مسائل مختلف اظهارنظر کند و نمایندگانی که به نمایندگی از این احزاب وارد مجلس می شوند باید از رای حزب خود استفاده کنند که در این صورت نیازی به بازکردن رای یا فیلمبرداری نیست؛ اما در این صورت نیازی به بازکردن رای و فیلم برداری نیست. اما وقتی حزب نداریم برای حفظ آبرو باید از آرای خود عکس بگیریم تا نشان دهیم این نظر و صدای من است.

یکی از اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: وقتی حزب نباشد بدهی تامین می شود و البته این چرخه ناتمام دموکراسی در کشور ما وجود دارد با این تفاوت که احزاب اعتماد و اصالت ندارند. «در واقع احزاب در مجلس چه می‌کنند؟ مثلاً آیا ائتلاف اصولگرایان که تعداد قابل توجهی از نمایندگان را معرفی کرده، اقدامی در قالب حمایت فکری و برنامه‌ای از نمایندگان خود انجام داده است و از مردم می‌خواهد که مجدداً به آنها رأی دهند. اینکه یک حزب به مردم بگوید شما به نمایندگان حزب ما رای داده اید و ما در این چهار سال نمایندگی توانسته ایم مسائل مختلفی از جمله رفاه اجتماعی یا امنیت کلی مردم ایران را حل کنیم، ارزش دارد. وقتی اینطور نیست، همه مسائل دور می مانند.

  یارانه جدید چیست؟ | انجمن 24 - خبر زنده

این چهره اصولگرای مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: دلیل اصلی این همه حاشیه سازی از نظر شفافیت آرای نمایندگان، نداشتن حزب است چرا که اگر وجود داشته باشد هیچ موضوع پنهانی وجود نخواهد داشت. مثلاً در بحث رتبه بندی معلمان برای خوش تیپ و بامزه جلوه دادن برخی از نمایندگان، در صحن مجلس شوخی می کردند، اما نهایی شده معلمان را راضی نمی کرد. یعنی نمایندگان به آنچه در رای گیری گفته اند عمل نکردند و اگر حزبی بود نتیجه تقلب و فریب نبود.

دیدگاهتان را بنویسید