دسته‌ها
بلاگ

نمایندگان اطلاعات ایران و مصر اخیرا با یکدیگر دیدار کردند

به گزارش فارس، امروز (چهارشنبه) روزنامه قطری العربی الجدید به نقل از منابع مصری مدعی شد چند روز مانده به آغاز سال جدید میلادی، نشست اطلاعاتی بین مقامات ایرانی و مصری برگزار شده است.

به نوشته این روزنامه قطری، هدف از این دیدار «بررسی و ارزیابی مجموعه ای از مراحل و خواسته های متقابل دو طرف» بوده است.

منابع با بیان اینکه این دیدار در نیمه اول سال گذشته ترتیب داده شده است، افزودند: صحبتی مبنی بر اعلام گام های جدیدی در روابط دو کشور در آینده نزدیک وجود ندارد. «مساله ای که هر دو طرف قبلاً در مورد آن توافق کرده اند این است که به منافع طرف مقابل لطمه وارد نشود.

یک منبع ناشناس در پاسخ به این سوال که آیا قاهره و تهران قصد دارند روابط اطلاعاتی خود را از سطح دیپلماتیک تغییر دهند، گفت: «روابط با ایران در سطح امنیتی خواهد بود. باقی ماند زیرا این موضوع یکی از پرونده های اصلی زیر نظر مستقیم سرلشکر عباس کامل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی است. [مصر] E”.

این منبع افزود: به تمام رسانه های مصر دستور داده شده است که به هیچ وجه در پوشش این رویدادها به ایران توهین نکنند.

این منبع همچنین گفت: یکی از مهم ترین موضوعاتی که دو طرف در آخرین دیدارشان مطرح کردند، تنگه یمن باب المندب بود که مصر از مصر خواست جنگ یمن را به دلیل تنگه کشتیرانی به این تنگه نکشد. در کانال سوئز به طور مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

منابع همچنین در گفت و گو با العربی الجدید، وضعیت نوار غزه و حمایت ایران از گروه های مقاومت فلسطین به ویژه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و جنبش جهاد اسلامی را از موضوعات مورد بحث در این نشست عنوان کردند. قاهره و تهران. .

به گفته این منابع، با توجه به اینکه قاهره بین تل آویو و گروه های فلسطینی میانجیگری می کند، مقامات مصری از تهران خواسته اند که پرونده غزه را با قاهره هماهنگ کند.

منابع همچنین می گویند یکی از موضوعات مورد بحث بین دو کشور حضور شرکت های مصری در عراق برای تلاش برای بازسازی مناطق تخریب شده پس از جنگ با داعش، تسهیل کار این شرکت ها و برقراری امنیت آنها است.

منابع مصری در ادامه با بیان اینکه مقامات ایرانی از مصر به دلیل عدم مشارکت در تحرکات ضد ایرانی در منطقه تشکر کرده اند، افزودند که قاهره به تل آویو توصیه کرده است که اقدامی علیه ایران انجام ندهد، زیرا این اقدام برای کل منطقه گران تمام می شود.

این روزنامه قطری همچنین با اشاره به اینکه مصر تنش های غیرنظامی را برجسته کرده است، افزود که قاهره از پیوستن به ائتلاف های نظامی علیه کشورهای منطقه استقبال نمی کند.

روزنامه قطری العربی الجدید پیشتر از گفتگوهای قاهره و تهران با هدف بهبود روابط دو کشور و دستیابی به رویکردهای نزدیکتر به برخی مسائل منطقه خبر داده بود.

در پی انتشار این گزارش، سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تایید این مذاکرات، با اشاره به اینکه این مذاکرات در راستای احیای روابط دو کشور است، گفت: این روابط در سطحی است. امنیت تهران و قاهره بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل