نشانه های عزت نفس پایین چیست؟

اعتماد به نفس

انجمن 24 – فرض کنید شخصی در مورد آب و هوای بد نظر می دهد. او سپس عذرخواهی کرد که همه صحبت هایش را نپرسید که آیا می خواهند در مورد آب و هوا صحبت کنند. او حتی ممکن است خجالت بکشد و همچنان از اینکه با صحبت در مورد آب و هوا باعث آزار دیگران شده است، عذرخواهی کند.
در اینجا قطعاً مشکل عزت نفس وجود دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب خود به آنها توجه کنید.

1. متاسفم

ممکن است در خیابان با شخصی برخورد کرده باشید و بلافاصله عذرخواهی کرده باشید. مطالعات نشان می دهد که این به دلیل مشکلات عزت نفس بالا است که باعث می شود فرد بعد از هر اتفاق بدی سرزنش شود.

اگر چنین مشکلی دارید، پس از هر اتفاقی که احساس نیاز به عذرخواهی کرد، وضعیت را ارزیابی کنید. آیا واقعاً کار اشتباهی انجام دادید که مستحق عذرخواهی است؟

2. تصادف بود

برخی افراد پس از کسب موفقیت های بزرگ در زندگی خود در پاسخ به تعریف و تمجید دیگران می گویند که من شانس آوردم یا اتفاق دیگری افتاده است.

آنها وانمود می کنند که فقط خوش شانس هستند و فراموش می کنند که برای رسیدن به این نتایج چه فداکاری هایی انجام داده اند. بر اساس تحقیقات به این پدیده ابراز وجود غیرمنطقی یا غیرصادقانه گفته می شود.

در چنین مواقعی، بهتر است اعتراف کنید که عالی هستید. و وقتی کسی از شما تعریف می کند، به جای بهانه جویی یاد بگیرید که شکرگزاری کنید.

3. نمی دانم در مورد من چه فکری می کنند

به گفته محققان دانشگاه نیوهمپشایر، افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند بیشتر نگران نظرات دیگران هستند و نمی توانند ناسازگاری ها و تفاوت ها را تحمل کنند. آنها ترجیح می دهند با افراد ناخوشایند و منفی صحبت کنند تا اینکه در مورد رابطه صحبت کنند و شفاف سازی کنند.

در اینجا بهتر است بدانید که هرکس فقط به فکر خودش است و به شما فکر نمی کند. برای لحظه ای تصور کنید که به دنیای کارمایی ارل منتقل شده اید.

4. من می روم چرت بزنم

به گفته مارگاریتا تارتاکوفسکی، سردبیر Psychocentral، عزت نفس پایین علاوه بر عوارض جانبی رفتار، اثرات فیزیکی مانند خستگی و خواب آلودگی مداوم و غیر قابل توضیح دارد. به این ترتیب فرد از مشکلات و نگرانی ها دوری می کند و این اجتناب نشان از اعتماد به نفس پایین دارد.

اگر چنین است، سعی کنید با درمانگر خود صحبت کنید. با توصیه او می توانید یک فعالیت چرت جایگزین پیدا کنید.

5. نمی دانم چه چیزی را انتخاب کنم

اگر مدام از گارسون در رستوران می خواهید که چند دقیقه دیگر برای انتخاب سفارش به شما فرصت دهد، بهتر است به فکر اعتماد به نفس باشید. افراد با عزت نفس پایین نمی توانند تصمیمات ساده را به سرعت بگیرند و دائماً نظر خود را تغییر می دهند.

زندگی می تواند بسیار ساده تر و سرگرم کننده تر باشد. راه حل های فوری کوچک این واقعیت را تغییر نمی دهند، اما در زمان و اعصاب شما صرفه جویی می کنند. ترفندی برای افراد با قلب شکسته اگر نمی دانید در رستوران چه چیزی سفارش دهید، همیشه سالاد سزار را انتخاب کنید.

6. من فقط…

برخی از افراد دوست دارند از خود دفاع کنند، حتی بدون دلیل ظاهری. آنها می توانند هر عبارت یا حتی تعریفی را به طعنه یا انتقاد تعبیر کنند. به هر دلیلی، آنها شروع به توضیح و توجیه خود می کنند و پاسخ خود را با “من فقط هستم” آغاز می کنند. مثلا تو یه جواب عالی انگار میگی من فقط لباس خواهرم رو پوشیدم انگار بخاطر زیباییشون عذرخواهی کردند.

بهتر است آنچه را که شنیده اید، ستایش، تمجید، انتقاد یا سوال را به وضوح درک کنید و به آن پاسخ دهید. تعریف ها و توضیحات برای سوالات را ارزیابی کنید، اما بهانه نیاورید.

۷- از کلمات توهین آمیز برای خود استفاده کنید

برخی از افراد با عزت نفس پایین دائما کلمات توهین آمیز را مسخره می کنند و از آنها استفاده می کنند. آنها فکر می کنند دیگران دائماً به کمبودهای آنها فکر می کنند، پس بهتر است خودتان با این کمبودها شوخی کنید. مثلا به جای اینکه بگویند غذا درست کردم، می گویند خوراکی درست کرده ام.

اگر به مشکلات خود توجه نکنید، احتمالاً دیگران اصلاً متوجه آنها نخواهند شد.

8. شاید حق با من باشد، اما مطمئن نیستم

استفاده مداوم از عباراتی مانند اگر اشتباه نکنم شاید به احتمال زیاد و … بهانه ای است برای زمانی که دیدگاه و حرفه یک فرد محقق نمی شود.

کلماتی را که می گویید کنترل کنید و به یاد داشته باشید که فرضیات هیچ کس 100٪ درست نیست.

9. همه اینطور فکر می کنند

تمام عبارات، مانند همه، چنین فکر می کنند، اکثر مردم چنین فکر می کنند، همه آن را می خواهند، مصداق ترس از نظرات شخصی و پیروی از کلیشه های جامعه است. مردم می دانند که فقط نظرات شخصی می تواند شخصیت آنها را بسازد.

10. من طور دیگری فکر کردم، اما موافقم

آیا افرادی را دیده اید که حتی در بحث های حرفه ای خود با افراد نالایق اما کاریزماتیک موافق باشند؟ آنها هرگز بحث نمی کنند و فقط موافق هستند. این ترس وسواسی از شکست و خطای آموزشی است (والدین به کودک اجازه اظهار نظر نمی دهند). باید بدانیم که غریبه ها نمی توانند بدانند چه چیزی برای آنها بهتر است و به چه چیزی نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید