میراث 2000 ساله ما به محلی برای جمع آوری معتادان / تشکیل کمیسیون های تخصصی حل مسئله تبدیل شده است.

به گزارش فارس، نشست هم اندیشی وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی با معلمان و پیشکسوتان معماری برگزار شد.

سید عزت الله ضرغامی در این نشست گفت: میراث فرهنگی هویت کشور است و شما بزرگان و اساتید سرمایه بزرگ ما هستید.

وی افزود: آنچه مهم است و باید در نظر داشت این است که میراث فرهنگی ما در حال نابودی است. در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی برگزار کردم و در این مدت به جاهای مختلف رفتم، دیدم هیچکس علاقه ای به میراث فرهنگی ندارد. وقتی به سمنان رفتم، دیدم آثار 2000 ساله رها شده و محل تجمع معتادان شده است.

ضرغامی بیان کرد: در بازدیدی که از منطقه پامنار تهران داشتم، دیدم بسیاری از آثار تاریخی این محله رها شده است، باید این مشکلات را برطرف کنیم. به همین دلیل بودجه ای برای این موضوع در نظر گرفته ایم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
وی گفت: در سفری که به استان زنجان داشتم دست تعمیرکار گنبد سلطانیه را بوسیدم، از من پرسیدند چرا این کار را کردی؟ گفتم 50 سال از عمرش را صرف تعمیر آیات و ماجرای این گنبد کرد و فداکاری کرد. این یک نعمت است و من افتخار می کنم.

وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی گفت: برای حل مشکل بودجه این وزارتخانه طرحی را برای استفاده از تمام فرصت های بخش خصوصی و دستگاه های دولتی راه اندازی کرده ایم. امید است با کمک همه معلمان و پیشکسوتان میراث فرهنگی بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: در اقصی نقاط کشور بناهای تاریخی زیادی داریم اما قدرت حفاظت از آنها را نداریم. اعلام کردم در فضای مجازی هرکس خبر تخریب اثری را به ما بدهد سرباز افتخاری میراث فرهنگی است. ما هرکسی که در فضای مجازی در این زمینه مطلب می نویسد را متعلق به خود می دانیم. زیرا با این اطلاعات از تخریب آثار جلوگیری می کنند. در آینده باید جشنواره ای برگزار شود و خدمات آنها ارزیابی شود.

وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی گفت: در این دیدار دیدم که شما معلمان و پیشکسوتان به میراث فرهنگی و حفظ آن پایبند هستید. همانطور که اشاره کردید علاوه بر حفظ میراث مادی، باید میراث معنوی و ناملموس را نیز حفظ کنیم و آن را به درستی تفسیر کنیم. میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات، اعتقادات، ریشه و مذهب ما برمی گردد، پس نباید این دو موضوع را دوقطبی کنیم.

ضرگامی در پایان گفت: معاونت میراث فرهنگی باید کمیسیون های مختلفی را در این زمینه تشکیل دهد و اساتید سوالات خود را در این قسمت به تفصیل مطرح کنند تا در جلسات بعدی با حضور اساتید و پیشکسوتان و با ارائه مطرح شود. پیشنهادات و راهکارها.تا بتوانیم میراث فرهنگی را جلو ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید