میراث فرهنگی هویت کشور است و شما ثروت بزرگ ما هستید

ضرگامی افزود: آنچه مهم است و باید در نظر داشت این است که میراث فرهنگی ما در حال نابودی است. در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی برگزار کردم و در این مدت به جاهای مختلف رفتم، دیدم هیچکس علاقه ای به میراث فرهنگی ندارد. وقتی به سمنان رفتم دیدم آثار 2000 ساله رها شده و به محل تجمع معتادان تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در بازدیدی که از منطقه پامنار تهران داشتم، دیدم بسیاری از آثار تاریخی آن منطقه رها شده است. ما باید این مشکلات را حل کنیم. به همین دلیل این بودجه را اختصاص داده ایم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.»

مهندس ضرغامی گفت: در سفر به استان زنجان دست تعمیرکار گنبد سلطانیه را بوسیدم. از من پرسیدند چرا این کار را کرد؟ گفتم 50 سال از عمرش را صرف تعمیر آیات و ماجرای این گنبد کرد و فداکاری کرد. این یک نعمت است و من افتخار می کنم.»

وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی گفت: برای حل مشکل بودجه این وزارتخانه، طرحی را برای استفاده از تمام فرصت های بخش خصوصی و دستگاه های دولتی راه اندازی کرده ایم. خداوند مشکلات را با کمک همه معلمان و پیشکسوتان میراث فرهنگی حل کند.

وی افزود: ما در اقصی نقاط کشور آثار تاریخی زیادی داریم اما قدرت حفاظت از آنها را نداریم. اعلام کردم در فضای مجازی هرکس خبر تخریب اثری را به ما بدهد سرباز افتخاری میراث فرهنگی است. ما هرکسی که در فضای مجازی در این زمینه مطلب می نویسد را متعلق به خود می دانیم. زیرا با این اطلاعات از تخریب آثار جلوگیری می کنند. در آینده باید جشنواره ای برگزار شود و از خدمات آنها قدردانی شود.»

وزیر میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی گفت: در این جلسه دیدم که شما معلمان و پیشکسوتان به میراث فرهنگی و حفظ آن پایبند هستید. همانطور که اشاره کردید علاوه بر حفظ میراث مادی، باید میراث معنوی و ناملموس را نیز حفظ کنیم و آن را به درستی تفسیر کنیم. «میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات، ریشه و مذهب ما برمی گردد، بنابراین نباید این دو موضوع را دوقطبی کنیم.

آقای ضرگامی در پایان گفت: انتظار می‌رود آقای دارابی کمیته‌های مختلفی را در حوزه میراث فرهنگی راه‌اندازی کند و اساتید سؤالات خود را در این بخش به تفصیل مطرح کنند تا در جلسات بعدی با اساتید و پیشکسوتان مورد بررسی قرار گیرد. راهکارهایی برای پیشبرد میراث فرهنگی».

دیدگاهتان را بنویسید